- Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Колико су прскани и каква је контрола првих пролећних плодова на пијацама

© Sputnik / Лола ЂорђевићПијачна тезга са поврћем
Пијачна тезга са поврћем - Sputnik Србија, 1920, 07.04.2024
Пратите нас
Са првим пролећним плодовима на пијацама, стижу и питања колико је пута прскано и да ли је храна безбедна. Надлежни поручују да у воћу и поврћу нема недозвољеног нивоа пестицида.
Неправилна примена пестицида не угрожава само здравље пољопривредника и потрошача, већ и извоз. Због недозвољених материја враћају се пошиљке воћа и поврћа.
„Ако се некоме пестициди продају, треба да се провери где завршавају. Имамо велики број малих чак не ни газдинстава, него викенд-произвођача који своје производе пласирају преко зелених пијаца. То је немогуће контролисати“, указује проф. др Бојан Константиновић са новосадског Пољопривредног факултета.

Контроле и обука

У Министарству кажу да контроле увек почињу код произвођача, као и да су и досад пратили шта и како примењују и да ли поштују рокове.
Наводе да ће додатни ред у ту област увести обука 200.000 пољопривредника о томе како да правилно користе средства за заштиту биља, преноси РТС.
„Као бенефит имаћемо два нова система. Апликативни ће практично повезати све пољопривредне апотеке, односно продајна места где се врши промет средстава за заштиту биља. Знаћемо ко је тачно купио које средство, као и за које намене ће нас таргетирати у будућим плановима контроле“, изјавио је Небојша Милосављевић, директор Управе за заштиту биља Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Стручњаци траже од државе да боље повеже научне институте са пољопривредним саветодавцима на терену.
„Сарадње има, али мислим да мора да буде на много вишем нивоу. Деси се да научни резултати буду саопштени путем научних саопштења. Практичан значај тих резултата није каналисан до пољопривредника и крајњег корисника“, поручује Ненад Тркуља, директор Института за заштиту биља и животну средину.
Такође, сматрају да држава не би требало без резерве да усваја европске листе дозвољених пестицида на којима је све више такозваних биолошких препарата, већ да би сваки од њих требало да буде тестиран у домаћим агроеколошким условима.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала