00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
НЕДЕЉНИ ПРЕГЛЕД
Најважнији догађаји из претходних 7 дана
13:30
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
У којој књижевној епохи живимо
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Живот је као бокс: Научите да примате ударце, али задате победнички
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пречник страним речима и изразима“
20:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Неко лаже: Трамп или Зеленски
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Вучевић у експозеу: Спољна политика заснована на политичкој независности и војној неутралности

© Tanjug / RADE PRELIĆМандатар Милош Вучевић
Мандатар Милош Вучевић - Sputnik Србија, 1920, 01.05.2024
Пратите нас
Посланици Скупштине Србије завршили су рад на посебној седници на којој је мандатар Милош Вучевић представио експозе и на којој се расправљало о избору чланова владе. Седница је завршена нешто пре 21.30 сати, а председница парламента Ана Брнабић наставак је заказала за 9.00 сати ујутру.
Вучевић је у експозеу који је поднео на посебној седници истакао да ће његова влада бити влада континуитета.
Он је рекао да је Србија након фискалне консолидације 2014. ушла у фазу развоја без премца у својој новијој историји.
Влада ће наставити да води спољну политику која ће бити заснована на политичкој независности и војној неутралности, а пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки циљ рекао је Вучевић.

Вучевић у експозеу: Једини захтев беспоговорна оданост отаџбини

Кандидат за председника Владе Србије Милош Вучевић предложио је данас у Скупштини Србије састав свог кабинета и поручио да чланови владе морају да буду тим, да ће морати увек да буду спремни да чувају националне и виталне интересе Србије, а да је његов први и једини захтев беспоговорна оданост отаџбини.
„Ово је састав тима владе Србије које вам предлажем, тима који ћу предводити као први међу једнакима. Чине га људи различитих политичких профила које красе разнолико професионално и животно искуство. Верујем да ће у томе бити наша снага способна да одговоримо на најразличитије изазове којих сасвим извесно неће мањкати“, рекао је Вучевић завршавајући експозе који је предстаљао три и по сата.
Он је рекао да је завет са овог места да не изневере народна очекивања и да све своје умне и физичке капацитете ставе у корист народа и отаџбине.
„Само тако ова влада ће бити успешна. Само тако испунићемо народна очекивања“, истакао је Вучевић и позвао на јединство и слогу јер се налазимо у преломним тренуцима када се мора показати љубав према отаџбини и предани рад.
„Ко не буде у могућности да буде вођен овом мишљу и да побеђује за Србију, тај није достојан министарског звања. Ово је одсудна битка и одсудни момент наше народне победе“, поручио је Вучевић.
Он је рекао да од свих чланова Владе Србије тражи да не штеде своје снаге.
„У тој борби која нас чека, ја им никад нећу говорити напред, увек искључиво за мном. Морамо бити спремни да сваког дана мандата који нам поверите дамо све за Србију. А да своју једину отаџбину не дамо ни за шта“, истакао је Вучевић.

Ко су будући чланови Владе

Он је предложио да Синиша Мали буде први потпредседник владе и министар финансија, Ивица Дачић, потпредседник владе и министар унутрашњих послова, Ирена Вујовић, потпредседник владе и министар заштите животне средине, Александар Вулин потпредседник владе, Александар Мартиновић министар пољопривреде и водопривреде, Адријана Месаровић министар привреде.
Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Дубравка Ђедовић-Хандановић, министар рударства и енергетике, Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине, Маја Поповић, министар правде, Јелена Жарић-Ковачевић, министар државне управе и локалне самоуправе, Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Братислав Гашић, министар одбране, Марко Ђурић, министар спољних послова.
Тања Мишчевић, министар за европске интеграције, Славица Ђукић-Дејановић министар просвете, Златибор Лончар, министар здравља, Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Милица Ђурђевић-Стаменковски министар за бригу о породици и демографију, Зоран Гајић, министар спорта, Никола Селаковић, министар културе, Милан Кркобабић, министар за бригу о селу, Јелена Беговић, министар науке, технолошког развоја и иновација, Хусеин Мемић, министар туризма и омладине, Дејан Ристић, министар информисања и телекомуникација, Дарко Глишић, министар за јавна улагања.
Новица Тончев, Ђорђе Милићевић, Усаме Зукорлић, Ненад Поповић и Татјана Мацура, министри без портфеља.
Вучевић је на крају прочитао здравицу краља Милана Обреновића упућену Србији.

Наставак спољне политике независности и неутралности

Милош Вучевић је на почетку излагања изјавио да ће влада коју ће предводити бити у највећој мери влада континуитета. Он је у експозеу истакао да је држава након фискалне консолидације 2014. ушла у фазу развоја без премца у својој новијој историји.
Влада ће наставити да води спољну политику која ће бити заснована на политичкој независности и војној неутралности, а пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки циљ, рекао је он.
Казао је да због бура и олуја које ударају са свих страна, спољна политика мора да буде чврсто утемељена на јасним и опште прихватљивим принципима.
"Два угаона камена којима је наше деловање према спољном свету омеђио данашњи председник Републике, ступајући на место председника владе, пре десет година, јесу политичка независност и војна неутралност", рекао је Вучевић.
Он је додао да су неопходне и потврђене колективне вредности како би се водила ефикасна политика, а то су јаке институције, вредан рад, најшири могући друштвени консензус о кључним питањима од заједничког интереса, као и стабилна и функционална влада.
"Мир за нас нема цену и увек ћемо давати подршку у његовом достизању тамо где га данас нажалост нема, односно у његовом очувању тамо где је угрожено. Када су у питању неки од нас удаљени делови света, то подразумева нашу спремност да увек пружимо своје добре услуге завађеним странама, уколико саме сматрају да такву улогу Србија може да да или да буде од користи, као што је био случај више пута у скоријој прошлости", рекао је Вучевић.
Он је додао да, када је у питању регион, допринос Србије у очувању мира и стабилности биће активан и континуиран.
"Када говоримо о нашем залагању за очување мира и стабилности на Западном Балкану, то није нешто што пристиже само из вредности и принципа којима се водимо, већ представља и израз наших веома практичних интереса. Наиме, свакоме би морало бити јасно да све оно што смо постигли у претходних десет година, од развоја инфраструктуре па до раста плата и пензија, да ништа од тога не би заправо било могуће да нисмо имали мирно и стабилно окружење у претходној деценији", рекао је Вучевић.
Влада ће наставити да води спољну политику која ће бити заснована на политичкој и војној неутралности, а пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки циљ, рекао је он.
Додао је да ће влада коју ћу предводити наставити са посвећеним радом на испуњавању свих постојећих критеријума кроз провођење реформских процеса који су, у крајњој линији, пре свега корисни за наше грађане и нашу привреду
Истакао је да, међутим, не можемо игнорисати чињеницу да се из године у годину процес приступања ЕУ све више оптерећује новим политичким критеријумима који раније нису постављени.
"Шта ће нам бољи доказ овога о чему говоримо од тога да је Европска комисија, ценећи наш напредак у реформским процесима, већ три године заредом препоручује отварање новог кластера преговарачких поглавља са нашом земљом, али да се таква одлука блокира на седницама Европског савета. Јер Србија не испуњава очекивања појединих великих и моћних држава чланица", рекао је Вучевић.
Он је додао да и ЕУ треба да отвори врата за нове чланице кад превазиђу тзв. замор од проширења и спроведу унутрашње реформе у процесу одлучивања.
"То је нешто што се не рефлектује само на Србију, пошто видим да су та врата још увек затворена иза оне добре ђаке у нашем региону који испуњавају критеријуме и ненаписана очекивања, па ипак не напредују на путу ка чланству брже од Србије. И верујте ми кад кажем, нико од њих и неће ступити у чланство ЕУ пре нас", поручио је Вучевић.
Како је рекао, када се пређе са правила која су важила за све, на некаква очекивања која нису дефинисана нити Копенхагенским критеријумима, нити условним преговарачким оквиром, јасно је да се тиме улази на терен суштинске политике.
"У питању је жеља неких да се Србија понизи признавањем независности тзв. Косова, као и да се придружимо режиму санкција према Руској Федерацији, што би на крају водило ка истом резултату. Одговор Србије на све то мора се базирати на дугом историјском искуству нашег народа, који нас учи томе да нас велики и моћни понекад могу поразити, али нас не могу понизити. Понизити можемо једино сами себе, а то никако нећемо учинити", поручио је Вучевић.
"Упркос супротним ставовима многих на Западу, за нас Кина представља пријатељску државу и поузданог савезника одбране нашег територијалног интегритета, а наша позиција према политици једне Кине неће се мењати. Веома се радујем скорој посети председника Сија Београду и сигуран сам да ће она значити ново поглавље у развоју челичног пријатељства Србије и Кине", закључио је Вучевић.

Србија не може и неће се одрећи пријатељства с Русијом и Кином

Мандатар је посебно истакао значај стратешког партнерства Србије са Народом Републиком Кином, која ће током ове године бити крунисана ратификацијом и ступањем на снагу Споразумом о слободној трговини, чиме ће нашим привредницима бити отворена врата великог кинеског тржишта.
Он је нагласио и да се Србија не може и неће одрећи пријатељства са Русијом, чији народ Србија сматра братским и додао да је исти случај и са Украјином и украјинским народом.
"Пријатељство се приказује и доказује у тешким временима. Иако данас можда нисмо у могућности да у практичном смислу помогнемо нашим руским пријатељима, сасвим сигурно им нећемо ничим одмоћи", нагласио је Вучевић.
Он је додао да је Савет за националну безбедност Србије дан након што је почео рат у Украјини усвојио закључак у 15 тачака који је потом потврдила Влада Србије.
"Тим закључком је дефинисана принципијелна позиција Србије. Ми смо јасно осудили напад Русије на Украјину, али исто тако смо изразили своје неслагање са политиком санкција против Руске Федерације, којима не желимо и нећемо се придружити", рекао је Вучевић.
Он је истакао да Србија неће подлећи притисцима да промени своју политику према том ратном сукобу и да ће Влада Србије наставити са истом политиком, будући да је она издржала тест времена током дугих 26 месеци рата.
Вучевић је нагласио да су САД светска сила и да је у интересу Србије да са њима гради што је могуће бољи однос.
"Тамо где постоје фундаментална неслагања, као када је реч о статусу Косова и Метохије, ми ћемо неуморно понављати наш став и никад од њега нећемо одступати. Радићемо колико год је потребно да нас наши амерички партнери чују и што је више могуће разумеју, односно уважавају наше аргументе", рекао је Вучевић.
Додао је да ће у оним сферама у којима српски и амерички интереси поклапају, Влада радити вредно и посвећено на томе да степен сарадње буде још бољи, а корист за Србију још већа.
"Чврсто верујем да наши односи поново могу бити на високом нивоу, а да период који је отпочео 1991. године, око чије интерпретације се политички вероватно никада нећемо сложити, може напокон прећи на поље историје", рекао је Вучевић.

Наш највећи изазов биће, без сумње, борба за Косово и Метохију

Вучевић је изјавио да ће се ова влада, од првих дана свог мандата, суочити са озбиљним и далекосежним спољнополитичким изазовима, додајући да ће у том смислу, највећи изазов у предстојећем периоду бити, без сумње, одбрана суверенитета и територијалне целовитости земље, односно борба за Косово и Метохију.
"Ових дана постоји сасвим очигледна намера да се још једном погази међународно право и суверенитет Србије и да се Приштина уведе у чланство Савета Европе. Таквим поступањем према нашој земљи се још једном потврдило да нема никаквог јединственог случаја када је у питању једнострано проглашена лажна држава на простору наше јужне покрајине", рекао је Вучевић у парламенту.
Тај термин "јединствени случај" још од 2007. године до данас нашироко користе они који покушавају да нам земљу цепају и отимају, рекао је Вучевић.
"Поставља се питање - зашто? Верујем да коришћење речи јединствен случај за Косово и Метохију заправо жели да се сакрије оно што је у њиховим нормама међународног права успостављен чврст принцип да за Србију и Србе не важи ни једна норма или ни један принцип тог њиховог међународног права. Јер само тако и даље могу да се праве невешти и да тврде да су принципијелни, иако Србима на једној територији оспоравају и одузимају исто она права која признају и штите за све друге народе на тој истој или непосредно суседној територији", рекао је Вучевић.
Осим новог бруталног кршења међународног права, сецесионисти би пријемом у Савет Европе били де фацто награђени за прогон, систематско обесправљивање и тлачење српског народа на Косову и Метохији, рекао је Вучевић и додао да су недавно у том правцу начињени значајни кораци изјашњавањем унутар парламентарне скупштине Савета Европе.
"Наставак рада на том срамотном процесу биће не само чин понижавања Србије, већ и напад против свих вредности темеља те међународне организације чије је Србија посвећен члан", рекао је Вучевић.
Вучевић је казао да ће Влада Србије бити принуђена да адекватно реагује ако чланство Приштине у Савету Европе постане извесно.
"Сасвим је јасно да је у овој ситуацији Србија жртва политичког одговора, дела колективног запада на ситуацију у Украјини, али тиме се и Србији као кандидату за пуноправно чланство у ЕУ шаљу јасне поруке о перспективама њене евроинтеграције, што ће влада Србије такође морати да третира као једну нову чињеницу", рекао је Вучевић.
Он је истакао да ће влада у складу са недавним договором председника Републике и владе у техничком мандату учинити све да се спречи пријем самопроглашеног Косова у чланство Савета Европе, иако шансе нису велике.
"Наводне санкције које повремено Запад уводи Приштини само су козметичке мере које за циљ имају фингирање уобичајене политичке или дипломатске праксе што потврђује чињеница да је наводно укорена и санкционисана Приштина у протеклих годину дана учествовала на свим међународним форумима које су организовали ти што су их казнели", рекао је Вучевић.
Подсетио је и да је Приштина добила визну либерализацију, а недавно је "кажњена" и отварањем врата за приступ у Савет Европе.
"Имајући све наведено у виду, Београд ће остати посвећен дијалогу са Приштином уколико се покаже да из тог процеса може да проистекне ишта продуктивно што би допринело миру и стабилности у региону", поручио је Вучевић.
Вучевић је подсетио да је Приштина готово од првог дана по доласку Куртија на власт 2021. године непрестано предузимала ескалаторне потезе, додајући да је тим поступцима континуирано вршила добро испланирано, систематско и широко распрострањено насиље против Срба и мање-више отварала стаза да за њих створи неподношљиве услове за живот.
"Чињеница да су од 2021. године регистрована чак 494 етнички мотивисана напада на Србе и Српску православну цркву, док је за целих 9 година пре Куртијевог доласка на власт забележено укупно 669 таквих напада. Ове чињенице о положају српског народа чуде само подржаваоце Приштине, иако је њима самима Курти од почетка говорио да га дијалог не занима, да су Срби криминаци и да не може да гарантује да неће пасти крв Срба на мирним протестима које су држали да би заштитили своја основна права", рекао је Вучевић.
Он је саопштио и услов за наставак дијалога са Приштином.
"Београд ће остати посвећен дијалогу са Приштином ако из тог процеса може да проистекне ишта продуктивно што би допринело миру и стабилности у региону, али међународна заједница гласном тишином поводом Куртијевог насиља и прогона Срба дијалог претворила у оквир за легализацију једностраних и противправних потеза Приштине."

Чуваћемо добре односе са суседима, водићемо политику мира

Вучевић је поручио да ће његова влада одржавати добре односе са свим суседима, као и да ће њена политика бити политика мира.
Излажући експозе у Скупштини Србије, Вучевић је истакао да је Србија, после Немачке, једина држава у Европи која се граничи са толико суседа, што је по много чему одређује.
"Више од свега нам је потребна идеја новог, националног оптимизма, 21. век за Србе мора бити век победа, век рађања и век мира. Ми Срби смо прескупо платили своју слободу. У прошлом веку смо изгубили милионе живота, у претпрошлом смо гинули готово у свакој генерацији. Па то су ране које не би могле да зацеле ни далеко бројнији народи. Зато наша политика мора бити политика мира", поручио је Вучевић.
Додао је да може један светски сукоб да прође без нас, Срба, јер, како је рекао, нити смо завадили велике, нити их можемо мирити и никада више нећемо да страдамо за туђи рачун и у туђем интересу.
"Подоста смо тога у нашој прошлости имали и сигуран сам да је ова генерација политичара свесна тог искуства. Србија мора сачувати своју биолошку масу, а то је немогуће уколико сваких неколико деценија страдамо и то је тако болно, као да смо закључани у некој античкој трагедији", нагласио је Вучевић.
Говорећи о суседним земљама, Вучевић је рекао да је Црна Гора држава која кроз историју није имала никог ближег од Србије и нема разлога да тако не буде поново.
"Иза нас су године вештачки креираних подела, а испред нас су дани заједничке победе", поручио је Вучевић и додао да Србија никада није, нити ће оспоравати црногорску државност.
"То су подметања оних који не желе да виде слогу Београда и Подгорице. Ми ћемо увек инсистирати на поштовању права српског народа и српске цркве у Црној Гори у складу са европским стандардима, као што то радимо и у комуникацији са другим државама", нагласио је мандатар.
Додао је да верује да ће односи између наше две земље ићи само узлазном путањом.
Говорећи о БиХ, истакао је да је то држава три конститутивна народа, међу којима је српски.
"То је држава чији интегритет ми поштујемо и који никада нисмо довели у питање. Нити ћемо то чинити. Свако ће увек у Србији имати саговорника уколико жели да ради на јачању дејтонске БиХ. Државе у којој ће се поштовати слово, а не произвољни дух Дејтонског мировног споразума из 1995. године. Држава у којој ће Република Српска моћи да остварује сва она права која следују и које српски народ жели да остваре", поручио је Вучевић.
Додао је да нам нико не може забранити да волимо Републику Српску, нити наметнути кривицу и стигму геноцидног народа.
"Никада више Дрина неће бити река на којој се успоставља ембарго Срба против Срба. Републику Српску ћемо помагати, штитити и волети као нико други и као никога другог, свидело се то неком у међународној заједници или не", истакао је мандатар.
Он је нагласио да дубоко верује да је историјски договор Срба и Бошњака могућ и да Бошњацима жели све најбоље.
"Не мислим да је могуће, а ни да је потребно градити некакве нове савезе по угледу на творевине које нису издржале тест времена, попут Југославије или разних балканских савеза. Извући поуке је једно, али живети у прошлости је нешто сасвим друго. Ја желим да српски народ гледа у будућност и окрене се победама", рекао је Вучевић.
Истакао је да је Хрватска држава с којом имамо комплексно историјско наслеђе.
"Свесни смо бројних изазова који стоје на путу опоравка наших међусобних односа. Нико не треба да очекује да ћемо зарад поправљања релација са Загребом одустати од свог права на истину, тугу и правду. Уколико то друга страна искрено жели, нека зна. Ми да разговарамо увек
Нагласио је да ће Србија увек помагати Србе у Хрватској не само финансијски, него и културно и тако онемогућити њихову асимилацију и нестанак тог многострадалног дела нашег народа.
"Србија мора да тражи пријатеље. Од постојећих изазова да прави прилике, од мање наклоњених субјеката да прави пријатеље, а од пријатеља савезнике. Знам да то није лако", оценио је мандатар.
Што се тиче Северне Македоније, истакао је да је то држава која у Србији увек може пронаћи партнера, али и више од тога.
"Срби и Македонци више немају ни једну тему која нас удаљава. Не постоји ни једно питање око кога би се могли раздвојити, односно где би могло бити посебан раздор. Пројекат Отвореног Балкана нас је додатно зближио, а разрешење црквеног спора уклонило и последњу препреку на путу изградње међусобног поверења и заједничког рада какав није виђен од распада бивше Југославије", сматра Вучевић.
За Албанију је рекао да је држава са којом смо кроз пројекат Отвореног Балкана вероватно успели да досегнемо максимум односа у задатим околностима.
"Настојаћу да се тај ниво одржи и у наредном периоду. Знам да се Албанија и Србија вероватно никада неће сложити када је реч о статусу Косова и Метохије, али исто тако верујем да можемо имати заједничке интересе", рекао је Вучевић.
Говорећи о односима са Мађарском, Вучевић је рекао да смо захваљујући визији и јасној политици нашег државног руководства успели много тога што је некада деловало немогуће.
"Један од таквих подвига био је креирање у историји никад бољих односа са Мађарском. Мађарска данас није само партнер, она је савезник. Срби и Мађари никада у историји нису били ближе да се међусобно називају браћом, него што су то данас. Колико је то важно, најбоље знају и Срби и Мађари у северној српској покрајини у Војводини", рекао је Вучевић.
Нагласио је да ће Србија и Мађарска бити пример свима у ратом захваћеној Европи како се историјске разлике могу оставити по страни и заједно корачати у будућност.
Што се тиче Румуније, мандатар је нагласио да је то једина држава са којом никада нисмо били у никаквом сукобу.
"Не заборавимо то да је Румунија уз Босну и Херцеговину наш једини сусед, који упркос бројним притисцима није признао нелегалну и једнострано проглашену независност тзв. Косова", поручио је Вучевић.
За Бугарска је рекао да је држава која по многу чему личи на Србију.
"Били смо у нашој заједничкој прошлости неретко и на истим, али и на супростављеним странама. Морамо заједно да спојимо снаге како бисмо превазишле оне трауме, које сигурно и даље постоје код оба народа због бројних сукоба и који су неретко били иницирани вољом трећих страна. Морамо, јер је то у интересу и српских и бугарских генерација које тек долазе", закључио је Вучевић.

Створити услове да средње образовање постане обавезно

Вучевић је изјавио да ће улагање у образовање бити један од приоритета нове Владе, као и да сматра да је неопходно створити услове да сваки ђак има обавезу да заврши средњу школу, али и да се повежу факултети са потребама привреде.
Вучевић је истакао да ће нова Влада бити максимално посвећена младима, како би се створили услови за њихов напредак.
„Нама се као нацији навршава годишњица трагедије која се десила у школи „Владислав Рибникар“ и у Малом Орашју и Дубони. Пуно је симболике у чињеници да се прва годишњица те трагедије навршава баш на Велики петак, односно Велику суботу. Заједничка жалост треба да буде оно што ће нас ујединити у труду и раду, личном и системском, да нам се тако нешто више никада не понови“, поручио је Вучевић.
Како је навео, управо су млади смисао бављења политиком.
„Ја ћу отворити дијалог са младима како бисмо заједнички пронашли најбоље решења за њихову будућност у нашој земљи“, рекао је Вучевић.
Најавио је наставак система дуалног образовања који ће обухватити око 16.000 ученика, 186 школа, више од 1.100 компанија и 85 дуалних образовних профила.

Предложићемо обавезни војни рок од четири месеца, јачамо одбрамбену индустрију

Вучевић је рекао да ће циљеви владе коју ће он предводити у области одбране и безбедности у наредном периоду бити јачање одбрамбене индустрије и унапређење развоја војске, као и побољшање стандарда професионалних припадника Војске Србије.
Вучевић је рекао да ће бити предложено служење војног рока од четири месеца и да ће се доношење одлуке о поновном активирању обавезе служења војног рока позитивно одразити на јачању ратних организационих капацитета и попуњавање резервног састава војске.
"Биће предложен краћи облик обавезног служења војног рока у периоду од највише до четири месеца. За то време могли бисмо да добијемо обученог војника и свакако безбеднију и сигурнију државу", рекао је Вучевић.
Нагласио је да враћање обавезног служења војног рока није припрема за рат, већ да је то припрема да се сачува држава, како би Србија имала генерације које знају да бране своју земљу, породице, мајке, очеве, супруге и децу.
"Увођење обавезе служења војног рока је од користи за целу државу, за цело друштво и за све који ће сутра служити војни рок, јер ће се сигурно боље осећати и бити на понос целе отаџбине и њихових породица", рекао је Вучевић.
Он је рекао да су стуб националне безбедности наше земље Министарство одбране и Војска Србије, који су у претходној, изузетној тешкој години показали висок нови ниво спремности и способности, да у кратком времену ставе на располагање све капацитете за одбрану територијалног интегритета и суверенитета наше земље.
Он је додао да је захваљујући великим улагањима државе, Војска Србије одржала и значајно унапредила своју оперативну способност, а Министарство одбране успешно припремило и организовало све субјекте од значаја за одбрану земље.
"Министарство одбране је значајно допринело и консолидацији домаће одбрамбене индустрије, а наменска индустрија је постала један од мотора развоја индустрије и свеукупне привреде Србије", нагласио је Вучевић.
Вучевић је додао да је Србија често опредељена за мир, јачање и стварање партнерских односа са свим земљама, али да је у данашњем врло сложеном геополитичком окружењу, неопходно појачати одбрамбене капацитете.
"Препознајући значај способности прихватања и капитализације нових технологија, будућа влада ће наставити са интензивним улагањем у Војску Србије", рекао је Вучевић.
Нагласио је да ће нова влада предузети активности за израду нових стратегијских докумената и планирању развоја система одбране.
"Нови дугорочни план развоја система одбране Србије даће амбициозну, али и реалистичну визију Војске Србије која има висок кредибилитет да заштити и одбрани интересе Републике Србије и учествује у изградњи мира у свету", рекао је он.
Додао је да ће тај документ представљати водич за развој оптималних, делотворних и одрживих војних способности за извођење свеобухватних дејстава до половине наредне деценије.
"Посебна пажња у наредном периоду биће посвећена примени концепта тоталне одбране који је усвојен прошле године у циљу стварања неопходних услова за интегрално ангажовање свих субјеката система одбране и ослањања на сопствене снаге и потенцијале повећање броја грађана обучених за одбрану земље - при чему служење војног рока са оружјем представља најзначајнији и најпотпунији облик припреме грађана за одбрану", рекао је Вучевић.
Вучевић је истакао да ће Србија остати посвећена изградњи мира у свету кроз ангажовање својих капацитета у мултинационалним операцијама под окриљем Уједињених нација и Европске уније, чиме, како је нагласио, показује да је активан чинилац у очувању међународног мира и безбедности, потврђује сопствени углед и јача поверење у Војску Србије у међународном окружењу, као и властите одбрамбене капацитете и националну безбедност.
"Политика одбране биће чврсто усмерена на унапређење одбрамбене сарадње, првенствено у непосредном окружењу, кроз учешће у регионалним иницијативама која имају значај за јачање поверења, а тиме и утицај на мир и стабилност", рекао је Вучевић.
Он је оценио да је један показатеља доброг рада владе у претходном периоду константан успех Србије на листи "Глобал Фирепоњер", где је у последње две године забележен напредак од пет позиција, а током последњих седам година помак од чак 33 места.
"Одбрамбена политика будуће владе обезбедиће да се овај позитиван тренд настави и Република Србија боље позиционира у глобалној војној арени", оценио је Вучевић.
Додао је да су привредна друштва из групација одбрамбене индустрије Србије у последњих неколико година успела да самостално инвестирају значајна средства у ревитализацију, модернизацију и унапређење дела својих производних капацитета.
"Током 2023. године обезбеђен је потстицај предузећима одбрамбене индустрије Србије у виду инвестиционог програма за унапређење и модернизацију производних капацитета од вредности од 11,6 милијарде динара, а нови инвестициони програм планиран је у наредном периоду с обзиром на повећани обим потражње за производима наше наменске индустрије на домаћем и светском тржишту", рекао је Вучевић.
Вучевић је оценио да је улагање у развој нових технологија довело до пораста производње савремених средстава.
"Уводе се нови типови наоружања са бољим карактеристикама који су конкурентнији и профитабилнији на светском тржишту, што је нарочито битно са позиције очекиваних комплексних услова извоза и пословања узрокованим новим изазовима, ризицима и претњама", рекао је Вучевић.
Додао је да је захваљујући повећаним способностима и напорима Војно-техничког института и одбрамбене индустрије Србије, од октобра 2022. године у арсенал Војске Србије уведено 57 нових типова наоружања, чиме је настављен континуитет вишеструког, убрзаног развоја наоружања војне опреме током последњих 10 година.
"Војсци је у истом периоду из предузећа одбрамбене индустрије Србије испоручено више од 100 сложених борбених система и технике, новопроизведених и модернизованих, више хиљада стрељачког наоружања нове генерације, више стотина савремених оптичких и оптоелектронских нишанских извиђачких система, велика количина муниције побољшаних карактеристика разних калибара и више хиљада комплета заштитно-балистичке, телекомуникационе и разне друге опреме, као и више хиљада теренских униформних чизама", рекао је Вучевић.
Нагласио је да су инфраструктурни пројекти били усмерени на изградњу објеката за смештај, одржавање, набављене технике, а да су интензивирани и радови на изградњи објеката предвиђених за размештај новоформираних јединица.
"Према закљученим уговорима са предузећима одбрамбене индустрије Србије, финансирана је производња и модернизација преко 270 сложених борбених система областа и артиљерије, ПВО системи, оклопних возила, командо-извиђачких и теренских возила, роботизованих ваздухопловних и земаљских платформи, модернизованих авиона као и додатне количине новог стрељачког наоружања са савременим оптичким нишанима и муниције побољшаних карактеристика разних калибара, чија испорука је у току", рекао је Вучевић.
Вучевић је истакао и да су у току убрзане активности на развоју и производњи више врста дронова, које ће, како је нагласио, осим извиђачких моћи да реализују и сложене борбене задатке.
"Са новонабављеним системима беспилотних летелица, као и онима који се тренутно налазе у серијској производњи у Србији, створене су способности јединствене у региону, а у појединим сегментима се можемо мерити и са другим, много већим земљама", оценио је Вучевић.
Нагласио је да су поменуте набавке наоружања војне опреме како од домаће индустрије, тако и из иностранства, вишеструко увећале способности војске и омогућују да премости вишедеценијско заостајање у односу на окружење.
"У складу са директивама и смерницама председника Републике (Александра Вучића) за развој оперативних и функционалних способности Војске Србије, у наредном периоду је за потребе додатног јачања опремања војске планирано закључење уговора и сукцесивне испоруке још 850 сложених борбених система из домаће и одбрамбене индустрије, новопроизведених и модернизованих, до краја 2027. године", рекао је Вучевић.
Како је рекао, да би се то остварило, као први корак планирана је реализација пројекта П300 за опремање Војске Србије системима наоружања из домаће индустрије, код којих је завршен развој и успостављена серијска производња како би се на најбржи начин додате количине наоружања испоручиле војсци.
"У оквиру овог пројекта припремљен је предлог трећег инвестиционог циклуса, чији фокус је на развоју нових технологија и повећању способности фабрика, наменске индустрије и ремонтних завода за производњу нових, као и ремонтних модернизација постојећих средстава наоружања војне опреме", рекао је Вучевић.
Он је истакао и да ће се наставити и опремање војске модернизованим танковима и борбеним возилима пешадије, системима класичне и ракетне артиљерије, домаћим и увозним системима ПВО, новим и модернизованим радарима.
"У складу са изградњом стратегије роботизације Војске Србије, посебна пажња биће посвећена беспилотним ваздухопловним и земаљским платформама. Реализоваће се опремање килер доновима тактичког и оперативног рађуса, наоружаним и извиђачким доновима и беспилотним летелицама и земаљским платформама", истакао је Вучевић.

Приоритет владе биће подизање и очување животног стандарда грађана

Вучевић је рекао да ће један од главних приоритета нове владе бити подизање и очување животног стандарда грађана кроз економско јачање и напредовање, као и смањење стопе незапослености и повећање плата и пензија.
"Јака економија је предуслов за подизање животног стандарда грађана, а Србија је упркос изазовима успела да очува макроекономску стабилност и ојача своју економију. Адекватном економском политиком у сложеним међународним околностима остваривали смо кумулативни реални раст економије у периоду од 2018. до 2023. године од 22,4 одсто, што је међу најбољим резултатима у Европи", рекао је Вучевић.
Вучевић је рекао да је 2012. БДП био 33,7 милијарди евра, а на крају 2023. године БДП Србије достигао чак 69,5 милијарди евра.
"До 2027. године очекујемо да БДП нарасте до 94,2 милијарди евра, а ако будемо добро радили, можда и до 100 милијарди евра. То је више него три пута свега што смо стварали за само 15 година. Јавни дуг нам је на нивоу 47,7 одсто БДП-а на крају марта, док је јавни дуг Еврозоне у четвртом кварталу 2023. године износио 88,6 одсто БДП-а. Најзадуженије земље Европске уније у четвртом кварталу 2023. године су биле Грчка, Италија, Француска, Шапнија", рекао је Вучевић.
Стопа запослености у 2023. години, рекао је Вучевић износила је 50,5 одсто, а незапосленост је била 9,1 одсто, што је за 0,3 одсто мање у односу на четврти квартал 2022. године.
"Очекујемо да незапосленост 2027. године буде осам одсто. Пред нама је важан задатак да незапосленост држимо на нивоу између 7 и 9 одсто. Просечан број регистрованих запослених у 2023. године је износио 2.306.955 лица. Данас имамо 450.000 више формално запослених него у периоду пре 2012. године. Просечан број формално запослених у фебруару 2024. године је износио 2.311.258 лица".
Вучевић је рекао да је просечна плата у јануару 2024. године износила 95.836 динара, односно 818 евра, а у односу на јануар 2023. године просечан нето зарада у јануару 2024. године је номинално већа за 15,8 одсто, а реално за 8,8 одсто".
"Просечна нето зарада у 2023. години износи 86.000 динара, односно 734 евра. У односу на 2022. годину, просечна нето зарада прошле године номинално је већа за 14,8 одсто . Од 1. јануара повећена је минимална зарада за 17,8 одсто, и то значи да минимална зарада сада износи 47.154 динара, односно просечно 400 евра месечно. Минимална зарада је 2010. године износила 15.805 динара, а ове године први пут прешла 400 евра, док се очекује да до 2027 године буде 650 евра", рекао је мандатар.
Вучевић је рекао да је Србија на првом месту по страним директним инвестицијама на Западном Балкану у последње три године, и има 51, 5 одсто укупних инвестиција Западног Балкана, односно 47,1 одсто укупног бруто домаћег производа.
"У последње четири године у Србију је усмерено 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција, од чега је више од половине инвестирано у производне секторе. За наше грађане то значи отварање нових радних места, сигурну исплату зараде и пензија, стабилно и несметано функционисање здравственог система, школства, безбедности и свих осталих функција државе. Укупно, спољна трговинска робна размера Србије у 2023. години износила 65,5 милијарди евра, а извезено је робе у вредности од 28,6 милијарди евра", рекао је он.
Вучевић је рекао да су бруто девизне резерве Народне банке Србије, које су основа за очување економске стабилности земље и гарант економске независности, на крају фебруара 2024. године износиле више од 25 милијарди евра, што је њихов највећи износ краја месеца од 2000. године.
"Резерве злата су на рекордном нивоу. Износ је око 40,9 тона у вредности од 2,9 милијарди евра, што је скоро три пута више него 2012. године, када су резерве злата биле 14,8 тона. Инфлација је на силазној путањи скоро годину дана, од априла прошле године", рекао је он.
Вучевић је рекао да је Србија упркос свим изазовима и проблемима са којима се цео свет суочава остала јака и стабилна и да то потврђују међународне рејтинг агенције које су наставиле да потврђују наш кредитни ратинг, који се сад налази на корак до инвестиционог.
"Надам се да ћемо у наредном периоду успети да пређемо на тај виши ниво, што ће бити огроман успех за нашу земљу", рекао је он.
Потврде исправности наше економске политике је аранжман који имамо са ММФ-ом, који је због одличних резултата омогућио да се станд-бy аранжман третира као аранжман испред опрезности.
"Радићемо на искорењивању сиромаштва тако да стопа сиромаштва буде смањена на 16%. Посебно ћемо водити рачуна о пензионерима који су поднели велики терет, захваљујући којима је наша економија много јача данас", додао је он.
Вучевић је додао да је носилац модернизације у Србији је сектор информационо-комуникационих технологија, тзв. ИКТ сектор.
"Извоз услуга ИКТ сектора из године у годину бележи највећу стопу раста и најбрже растућа привредна грана. Извоз ИКТ услуга у 2023. години био је 3, 44 милијарде евра, а у 2012. години свега 375 милиона евра, што значи да је у 2012. години увећан за више од девет пута. Извоз ИКТ услуга у 2023. години је већи у односу на 2022. годину за 27 одсто", рекао је Вучевић.
Он је нагласио да су остварени и значајни резултати су остварени у области изградње телекомуникационе и иновационе инфраструктуре.
"Пројекат повезане школе је завршен 1. јануара 2023. године, захваљујући ком је преко академске мреже уведен брз, поуздан и безбедан интернет у свих 1.800 основних и средњих школа у Србији и њиховим извозним одељењима. Тиме је 750.000 ђака и њихових 100.000 наставника добило приступ интернету.
Вучевић је рекао да је Државни дата центар у Крагујевцу у 2023. годину добио сертификат према стандардима за испуњење највишег нивоа поузданости, сигурности и ефикасности чувања опреме и података који за сада поседује само осам дата центара у земљама Западне Европе.
"У децембру 2023. године Влада Републике Србије потписала меморандум са Европском организацијом за нуклеарна истраживања, ЦЕРН, чиме смо постали део велике глобалне рачунарске мреже и тиме смо постали тек седма земља у Европи и десета у цијелом свету у којој ЦЕРН чува своје податке", рекао је он.
Како је додао Вучевић, у области биотехнологије, наша земља објединила своје најбоље капацитете и у БИО4 кампусу окупила више од хиљаду доктора наука, 27 факултета и 9 научних института који ће заједно са студентима и привредницима чинити јединствено место концентрације талента, знања и инфраструктуре.
"С друге стране, Србија се издаје и као лидер у вештачкој интелигенцији у овом делу Европе, са важном улогом на глобалној сцени", рекао је он.
Он истиче да је нова влада одлучила да настави са додатним улагањима у вештачку интелигенцију, а даље у напређењу ове области ће бити дефинисано и новом стратегијом за 2030. годину.
"Србија ће тако између осталог постати дом највећег суперкомјпутера за вештачку интелигенцију у југоисточној Европи, али и лидер у примјени вештачке интелигенције у јавном сектору. Наставићемо и са подршком развоју аутономних возила Србије, јер је наша земља једна од првих у Европи која је доделила лиценце за тестирање ових возила. Нова влада ће наставити путем који ће омогућити да наша земља буде међу лидерима у развоју и примени модерних технологија.

Нова влада ће спровести бројне мере у области пољопривреде

Вучевић је изјавио да ће нова влада спровести бројне мере у области пољопивреде и да ће завршити дигитализацију пољопривредних система.
Вучевић је подсетио да пољопривреда и прехрамбена индустрија имају значајан удео у БДП-у српске економије, као и да је петина запослених у Србији ангажована у овом сектору.
"То је једна од грана привреде која остварује суфицит у спољнотрговинској размени, нова влада ће значајан фокус својих активности усмерити управо у правцу јачања овог сектора", рекао је Вучевић.
Он је указао да је за 12 година буџет за пољопривреду увећан за скоро три пута, са 40,8 милијарди динара колико је износио 2012. године на 114,3 милијарде динатра, колико износи данас.
"Тим рекордним буџетом успели смо да исплатимо све заостале субвенције из претходних година", навео је Вучевић.
Вучевић је рекао да је неопходно повећање конкурентности пољопривреде како би могли да се такмичимо на захтевним спољним тржиштима.
"Ревитализација и раст сточарства је један од приоритета и спроводиће се кроз мере и активности усмерене на очување сточног фонда... Унапредићемо досадашњи систем подстицаја у сектору млекарства, а он ће бити реализован кроз плаћање премије за млеко према квалитету испорученог млека", рекао је Вучевић.
Он је поручио да ће валда наставити мере кредитне подршке и пројектног финансирања, како би се кредитна средства учинила доступним пољопривредницима под условима повољнијим од комерцијалним.
Вучевић је подсетио и да је потписан Споразум о слободној трговини са Кином који ће ступити на снагу ове године и то је, како је рекао, највећа и најважнија ствар којом су отворена врата 'непрегледном тржишта'.
Вучевић је истакао и да ће нова влада кроз партнерски однос, реална решења и економски засновану подршку, учинити максималан напор да пољопривредно-прехрамбени сектор постави на високо место у српској економији.

Изградња инфраструктуре је кичма развоја сваке земље

Вучевић је рекао да је изградња инфраструктуре кичма развоја сваке земље и да је Србија много напредовала у тој области, као и да ће нова влада наставити да улаже у развој друмске, водне, железничке и водне инфраструктуре.
"Србија ће у наредним четири године бити велико градилиште. Експанзија грађевинске индустрије је у протеклој деценији нешто на шта треба посебно да будемо поносни. Док већина земаља које су чланице ЕУ бележи пад у сектору грађевинарства, у Србији овај сектор бележи раст. Прошле године у Србији је вредност грађевинских радова била већа за 11,2 одсто у односу на годину раније. У четвртом кварталу прошле године издато је 15,6 одсто више грађевинских дозвола, него у истом кварталу 2022. године. Учешће грађевинарства у БДП земље 2012. године износило је три одсто, а 2022. године ово учешће износи 5,5 одсто. Вредност свих грађевинских радова на територији Србије износила је 1,6 милијарди евра, док је прошле године вредност свих грађевинских радова у нашој земљи износила чак 5,6 милијарди евра", рекао је Вучевић.
Вучевић је рекао да је од 2012. године изграђено је више од 450 километара аутопутева и брзих саобраћајница, а тренутно у фази изградње нових 650 километара, док је у наредном периоду планирано закључивање уговора о изградњи додатних 880 километара.
"Само у 2023. године пуштено је у саобраћај скоро 90 километара аутопутева и брзих саобраћаница, док је за 2024. годину планирано да се изграде још близу 166 километара аутопутева и брзих саобраћаница", рекао је Вучевић.
Он је додао да се води рачуна о равномерном развоју Србије и да ће се о томе бринути и у будућности.
"Када је у питању путна инфраструктура саме локације на којима се реализују ови радови су од Крушевца, Прељине, Пожеге, Шапца, Лознице, Новог Сада, Београда, до Бачког Брега, Српске Црње, Зрењанина, Кикинде. Током мандата владе почећемо да градимо аутопутеве од Пожеге до Бољара, прву фазу брзе саобраћанице 'Карађорђе', од Малог Пожаревца преко Младеновца и Аранђеловца, затим деоницу пута Пожега-Мачкат. Надам се да ћемо имати новца да почнемо изградњу брзе саобраћанице Краљево- Нови Пазар. Током мандата владе коју ћу уводити, биће ће завршен Фрушкогорски, Моравски и Дунавски коридор, као и сектор обилазнице око Београда, од Бубањ Потока до Панчева", нагласио је Вучевић.
Истакао је да се граде и мостови и да је тренутно у реализацији изградња пет мостова.
"У фази изградње су два моста преко Дунава, један градски мост у Новом Саду и други мост као део Фрушкогорског коридора. Желим да напоменем да је у изради пројектна техничка документација за још два моста, један пешачко- бициклистички у Новом Саду и други мост у Бачкој Паланци. Израђује се и пројектна документација за друмско-железнички мост око Београда код Винче", рекао је он.
Ер Србија ће до краја мандата ове владе имати до седам милиона путника, а аеродром Никола Тесла више од 10 милиона путника рекао је Вучевић.
"У току је завршетак радова на новом терминалу аеродрома Константин Велики у Нишу, који ће бити отворен за путнике од 1. јула ове године. Планирамо изградњу друге фазе аеродрома Росуље у Крушевцу, изградњу новог терминала уместо постојеће зграде на аеродрому Константин Велики у Нишу, као и изградњу хангара, платформе и паркинга аеродрома Морава у Краљеву", рекао је он.
Кроз програм "Скок будућности " биће изграђено додатних 487 километара аутопутева и брзих саобраћајница.
"Планирамо програм рехабилитације и ургентног одржавања регионалних државних путева. То значи да ћемо за четири године поред изградње аутопутева и брзих саобраћајница реконструисати укупно 6.000 километара путева, што значи потпуну рехабилитацију наше путне мреже", рекао је он.
Истакао је да ће почетком јуна почити изградња железничке обилазнице око Ниша.
"Реконструишемо пругу Ниш- Брестовац. У јуну почиње изградња пруге Земун Поље-аеродром Никола Тесла. Планирамо да реконструишемо пруге Врбас-Сомбор, Панчево-Суботица, Сталаћ-Краљево-Рудница, са везом до Новог Пазара, Крагујевац-Краљево-Чачак, Пожега-Ужице, Ваљево-Врбница, као део пруге Београд-Бар, као и део пруге Београд-Чачак", рекао је Вучевић.
Вучевић је напоменуо да је од 2012. године до данас изграђено више од 100 километара нових пруга, а реконструирано више од 850 километара, а да је у току реконструкција на више од 200 километара пруга.
"У децембру ове године пустићемо у саобраћају 108 километара брзе пруге од Новог Сада до Суботице, а почећемо изградњу 230 километара брзе пруге од Београда до Ниша. У овом тренутку ниједна земља у Европи не гради толико километара брзих пруга као Србија. Нас у наредном периоду чека реконструкција и модернизација додатних 2.000 километара регионалних пруга. Оно што нас чека у наредном периоду је и наставак реформе железничког сектора и унапређење услуга на железницама. Србија гради железницу 21. века, тако да очекујемо да наша предузећа буду на том нивоу", нагласио је он.
У области водног саобраћаја реконструисаће се, како је рекао Вучевић, и проширити капацитети луке Богојево, Прахово и Сремска Митровица.

Наставиће се улагања у спорт, награда за олимпијску медаљу 200 000 евра

Вучевић је рекао да ће нова влада када је реч о спорту наставити континуитет препознавања тог важног сегмента за здравље нације и да ће кроз програм Скок у будућност извршити значајна улагања у спорт, као и да је предвиђено да награда за сваку златну олимпијску медаљу у Паризу буде 200.000 евра.
Он је у Скупштини Србије где представља експозе рекао да су у последњих 11 година највећа улагања у историји у спорт, што како је нагласио наши спортисти свакако и заслужују и оправдавају резултатима за понос.
"Годишњи буџет највећих националних спортских савеза, којима се обезбеђују услови за рад, припреме спортиста, организација кампова за перспективне спортисте и учешће на међународним такмичењима, у 2024. години су иницијално увећани за 14 одсто у односу на претходну годину", рекао је Вучевић.
Он је навео и да су кроз додатно улагање од 389 милиона динара, током првог дела ове године, сви олимпијски програми спортских савеза финансирани у максималним захтевним износима и тако ће бити настављено, односно то ће бити подржано у новој Влади Србије као додатни мотив за спортисте.
"Предвиђено је у договору са председником Србије и са спортским делатницима, да и награда за сваку златну олимпијску медаљу на олимпијским играма у Паризу буде 200.000 евра, што је скоро три пута више него на олимпијским играма у Токију, када је награда износила 70.000 евра", нагласио је Вучевић.
Подсетио је и да је Србија у протекле две године била домаћин 24 велика међународна такмичења и да је добила бројна признања за одличну организацију као и подршку за кандидатуру организовања нових међународних такмичења у будућности.
"На тај начин се подиже углед Србије у свету, доприноси развоју спортског туризма и унапређује спортска инфраструктура", рекао је Вучевић.
Он је навео и податак да у 2024. Србија има 567 носилаца националног спортског признања, као и да 424 перспективних спортиста од навршене 15. године прима спортску стипендију што је како је истакао највећи број спортских стипендиста у историји.
Према његовим речима, планирано је да држава ове године у ту сврху издвоји скоро две милијарде динара.
Вучевић је рекао и да ће се у земљи изградити и Национални фудбалски стадион са 52.000 места, као и нови стадион у Крагујевцу.
"Знам колико су нам одбојкаши и одбојкашице донели радости и зато ћемо им изградити национално-одбојкашки тренинг центар као и нову спортску дворану спортског друштва Раднички", рекао је Вучевић.

Нова влада ће наставити да јача систем заштите културног наслеђа

Вучевић је рекао да ће нова влада наставити интензивно улагање у културу и у реализацију великих инфраструктурних пројеката у тој области, као и на јачању система заштите културног наслеђа и оснаживању културне дипломатије.
"Влада коју ћу предводити имаће задатак да у области културе направи прогрес и створи предуслове за квантни скок. И то сматрам нашом часном дужношћу", рекао је Вучевић током излагања експозеа у Скупштини Србије.
Вучевић је подсетио на достигнућа претходне Владе у области културе међу којима су реконструкција Народног позориште у Београду, нова мала сцена Народног позоришта у Нишу, реконстркција Музеја наивне и маргиналне уметности у Јагодини...
"За последње три године преко конкурса Министарства културе широм Србије смо обновили, адаптирали и реконструисали 108 објеката културе у вредности од милијарду динара", рекао је Вучевић.
Он је додао да су захваљујући залагању Владе, некада девастирани домови културе, за које је рекао да често нису обнављани од времена некадашње Југославије, данас постали нови и модерни културни центри.
"До почетка Експа реализоваћемо низ великих и важних инфраструктурних пројеката који ће у значајној мери побољшати не само културну понуду Београда и Србије, већ и битно унапредити квалитет живота наших грађана", рекао је Вучевић.
Додао је да ће у наредном периоду Природњачки музеј у Београду добити модерно опремљену и функционалну зграду у блоку 13 у Новом Београду.
"Уз Меморијални центар Старо сајмиште, Музеј савремене уметности, будућу Националну концертну дворану, нова зграда Природњачког музеја биће део јединственог кварта културе", рекао је Вучевић.
Нагласио је да ће Музеј Николе Тесле, најпосећенији музеј у земљи и јединствен у свету, у некадашњој фабрици хартије Милана Вапе у Београду добити адекватан простор за излагање и смештање драгоцене збирке.
"Пресељењем у зграду бивше главне железничке станице у нашем главном граду, Историјски музеј Србије добиће модерно опремљен излагачки простор и заједно са спомеником Стефана Немање на Савском тргу биће део амбијенталне целине која представља историју српског народа и наше државе", нагласио је Вучевић.
Вучић је истакао да ће током наредног периода бити обновљен и део Југословенског драмског позоришта.
Додао је да ће отварањем Дечијег музеја и две позоришне сцене у згради некадашње поште на Савском тргу у Београду уживати најмлађи посетиоци
Вучевић је истакао и да је планирано и отварање Женског музеја у Београду, установе која ће се бавити женским стваралаштвом кроз историју и дати могућност женама које се данас баве културом да прикажу своје стваралаштво
"Када је реч о великим пројектима, ван престонице, завршетком изградње Народног позоришта у Суботици, Србија ће добити једно од највећих и најмодернијих опремљених позоришта у овом делу Европе. Обновом постојеће и изградњом нове зграде Галерије Милене Павловић-Барили у Пожаревцу значајно ће се унапредити музејски и свеукупни културни живот у овом делу Србије", рекао је Вучевић.
Вучевић је истакао да ће бити обновљена и стара зграда Сремских Карловаца, да ће бити отворен Музеј стакларства у Параћину, Музеј кошарке у Чачку, као и Музеј ћирилице у Рачи.
Он је навео и да ће будућа влада радити и на заштити археолошких налазишта широм Србије, као и да ће један од задатака Владе бити и то да се на УНЕСЦО листу светске културне и природне баштине уврсти налазиште Царичин град.
"У оквиру заштите нашег културног наслеђа и у наредне четири године наставићемо са посебном пажњом и заштиту споменика културе на Косову и Метохији. Обезбедићемо кроз буџет континуирану подршку за редовно функционисање манастира Хиландар, као и за неопходне радове на нашим најзначајнијим светињама као што су Жича, Манасија, Сопоћани, Бањска", рекао је Вучевић.
Вучевић је додао да ће Влада на достојан начин бринути и о филмској индустрији.
"Подршка филмској индустрији омогућује наставак значајних остварења која се баве важним националним темама које до сада нису биле заступљене ни на филмском платну, као што су Дара из Јасеновца, Олуја, Мрак, Хероји Халијарда, Краљ Петар И", рекао је Вучевић.
Вучевић је рекао да оснаживање културне дипломатије, подразумева јачање постојећих културних центара Србије у Паризу и Пекингу, у да је у плану успостављање културних центара у Лондону, Москви, Берлину, Варшави и другим европским метрополама као и у региону.
"То ће у значајној мери утицати на повећање видљивости културних садржаја из Србије на међународном плану и допринети даље у афирмацији наших уметника на светској сцени", рекао је Вучевић.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала