00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Хоће ли Русија отворити војну базу у Африци

© Sputnik / Stanislav Krasilnikov / Уђи у базу фотографијаРуски војник у зони СВО
Руски војник у зони СВО - Sputnik Србија, 1920, 02.05.2024
Пратите нас
Отварање руске војне базе у Централноафричкој републици ојачаће позицију Русије у региону и потврдити стратешке односе између земаља, а осигураће и безбедност те афричке земље, која се деценијама, од стицања независности од Француске 1960. године, суочавала са насиљем и политичком нестабилношћу, укључујући и шест војних удара.
Преговори о распоређивању базе трају већ дуже време, а председник Централноафричке републике (ЦАР) Фаустин Арканж Туадера рекао је да се анализирају могућности за лоцирање руске војне базе у источном региону земље јер ће то помоћи да се осигура безбедност граница.
Он је нагласио и да су руски војни инструктори помогли Бангију да обучи више од 10 хиљада младих војника, а такође стручњаци из Русије су пружали подршку војницима из Централноафричке републике везано за патриотско васпитање у земљи.
„Мислим да су направљени одређени кораци у том правцу, јер су ЦАР и руководство те земље заинтересовани за проширење војне сарадње са Русијом. И са ове тачке гледишта, појава званичне војне базе, односно представништва Министарства одбране је прилично озбиљан корак, тим пре због актуелних догађаја у геополитичкој арени. То је, свакако, прилично озбиљна изјава Фаустина Арканжа Туадере, актуелног председника републике“, каже Данил Штопов, руски стручњак за Африку.
Тренутно је скоро 1.900 руских војних стручњака стационирано у земљи у бази у Беренгу, 80 километара од Бангија, главног града Централноафричке Републике, а тамошње власти су затражиле да се њихов број повећа. Међу њима су војни стручњаци различитих профила, као и инструктори јединица националне полиције и жандармерије.
Званичници те афричке земље су у више наврата говорили о својој заинтересованости и жељи да Москва буде уз њих јер, како су истицали, ако их Русија данас напусти, „прогутаће их западњаци“.
Фиделе Гуанђика, виши саветник председника ЦАР раније је потврдио одлуку владе да се повећа војно присуство Русије у тој афричкој земљи и поздравио је сарадњу у области одбране са Русијом, истичући да се захваљујући помоћи Москве земља више не плаши пуча, упркос напорима НАТО-а и Запада да дестабилизују Африку.
© AP Photo / Sergei ChirikovПредседник Централноафричке републике Фаустин Арканж Туадера је изјавио да се анализирају могућности за лоцирање руске војне базе у источном региону земље, јер ће то помоћи да се осигура безбедност граница.
Председник Централноафричке Републике Фостен Арканж Туадера и Владимир Путин. - Sputnik Србија, 1920, 23.04.2024
Председник Централноафричке републике Фаустин Арканж Туадера је изјавио да се анализирају могућности за лоцирање руске војне базе у источном региону земље, јер ће то помоћи да се осигура безбедност граница.

Руски војни инструктори су већ осигурали безбедност ЦАР

Питање стварања војне базе у ЦАР-у разматрају Mинистарства одбране двеју земаља, каже Штопов, додајући да се на ту тему већ воде „веома озбиљни разговори“. Уколико се реализује пројекат стварања војне базе на територији Централноафричке републике ситуација у земљи ће постати безбеднија, што ће ојачати основу за заштиту суверенитета и повећање благостања народа Централне Африке.
„Иако је ово изјава воље високих званичника, до реализације треба прећи одређени пут и схватити чему ће служити та база, то јест која је њена основна сврха - да ли ће то бити просто неко присуство или ће се појавом одређених контингената решавати задаци и безбедносни проблеми не само Централноафричке републике, већ и суседних земаља. Источни регион ЦАР-а је прилично широк појам. Ако узмемо североисточне територије земље, што је ближе Чаду и Судану, ово је један колосек, а ако се ради о територији ближе Уганди и Конгу то је мало другачије. Од тога у ком ће региону база бити распоређена зависиће и који ће задаци бити додељени контигентима те базе“, каже Штопов.
Присуство руских војних стручњака већ је утицало на ситуацију у земљи. Грађански рат је практично окончан победом централне владе под руководством председника Туадера. Међутим, тензије и даље постоје у северним деловима земље. Победа над побуњеничком групом званом „Селека“, коју су помогли руски инструктори, омогућила је да се велики број војних расхода из државног буџета преусмери у цивилне сврхе.
Што је више стабилности у ЦАР, то се унутрашња борба за моћ и ресурсе тамо развија. Велика група блиска председнику Туадери редовно се обраћа Москви са захтевима за помоћ не само у војном смислу, али у истој влади постоји још једна струја која настоји да одржи сарадњу са Француском и Сједињеним Државама.
„У суштини, све што је ближе главном граду - Бангији је мање-више под контролом, док неке удаљеније регије не контролишу централне власти. Колико ми је познато, већи део земље је и даље под контролом званичног Бангија, а пре доласка Русије у ЦАР била је друга ситуација – тада је 80 одсто територије било у хаосу због разних бандитских формација и политичких агенди, а сада се ситуација променила“, каже експерт.

На реду је економски развој земље

ЦАР и Русија су 2018. потписале војни споразум који је отворио пут Москви за обуку оружаних снага Бангија. Москва је раније испоручивала лако наоружање снагама безбедности те афричке земље. Колико ће руских војника бити пребачено у руску базу у ЦАР-у није обелодањено.
На питање каква се може очекивати реакција западних земаља, које себе сматрају хегемонима на афричким просторима, а пре свега Француске, Штопов каже да те земље „неће бити одушевљене појавом руске војне базе на територији Централноафричке републике“.
„У суштини, осим негодовања и, можда, неких изјава на нашу адресу, мислим да је касно нешто друго очекивати“, додао је експерт.
Руски експерти кажу да би база могла да постане центар руског утицаја и то не само војног. Штопов напомиње да је Русија помогла да се очува власт у републици и безбедносно стабилизује ситуација у земљи, а да је сада на реду помоћ у развоју земље.
„Сад је вероватно следећи корак пружање помоћи за економски развој земље, односно привлачење руског бизниса и тако даље“, додао је експерт.
Безбедносни проблеми су, уз помоћ Русије, решени и Централноафричка република у том смислу може послужити као пример и другим земаљама у окружењу, закључио је Штопов.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала