Хиљаде верника у Острогу на празник Светог Василија Острошког /видео/
10:19 12.05.2024 (Освежено: 13:47 12.05.2024)
© Tanjug / STRХиљаде верника у Острогу на празник Светог Василија Острошког.
© Tanjug / STR
Пратите нас
Данашњи дан Српска православна црква посвећује чудотворцу – Светом Василију Острошком. Његове мошти чувају се у манастиру Острог у Црној Гори као велика светиња, више од 300 година, и место су ходочашћа за вернике свих религија.
Хиљаде верника окупило се у манастиру Острог да прослави празник Светог Василија Острошког. Неки од њих прешли су пешке стотине километара до манастира.
Плато испред манастира је преплављен шаторима, врећама за спавање и ћебадима оних који су пешке, аутобусима или аутомобилима дошли у суботу како би присуствовали вечерњој служби.
У осам сати јутрос почела је свечана архијерејска литургија коју предводи митрополит црногорско-приморски Јоаникије са свештенством и монаштвом, уз присуство већег броја архијереја, преносе црногорски медији.
Manastir Ostrog pic.twitter.com/FuOTZq7LFG
— Berane online (@beraneonline) May 11, 2024
Током целог дана у суботу пристизале су групе поклоника који су из разних крајева Црне Горе, Србије и Републике Српске пешачили стотине и десетине километара до манастира Острог, саопштила је Митрополија црногорско-приморска.
Епископи Теодосије и Јован су са свештенством и свештеномонаштвом служили празнично бдење, а поред осталих, саслуживали су и острошки игуман архимандрит Сергије и игуман манастира Трескавац архимандрит Варнава.
☦️ Hercegovci pešice pod Ostrog
— Sputnik Србијa (@rs_sputnik) May 11, 2024
Verni narod Hercegovine krenuo je pre dva dana pešice da se sutra pokloni svetitelju koji je ponikao iz njegovog kraja, Svetom Vasiliju Ostroškom.
U reci vernika iz Gacka, Nevesinja, Bileće i Trebinja su i najmlađi hodočanici od 12 godina, a sa… pic.twitter.com/7Si31fotn2
Верници су целе ноћи могли да се поклоне и целивају мошти Светог Василија Острошког.
На празник, патријарх српски Порфирије служио је литургију у храму посвећеном овом светитељу у насељу Бежанијска Коса у Београду.
„Ваистину, живот је победио смрт и Ваистину Господ је нама даровао живот, и Ваистину потврдила се Његова предвечна љубав у односу на створење своје, у односу на нас људе и на његов предвечни план, а то је да је човек икона Божија и да је створен за живот, не за смрт“, истакао је у беседи патријарх Порфирије.
Патријарху Порфирију је саслуживао архимандрит Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије као и више свештеника и ђакона Архиепископије београдско-карловачке, а као и сваке године на дан Светог Василија, црква је била испуњена верним народом, објављено је на сајту ТВ Храм.
После Литургије, патријарх је преломио славски колач и осветио славске дарове.
У беседи је патријарх нагласио да биолошку егзистенцију може имати било ко, има је и читав анимални свет, али да је слика и прилика Божија то је само човек.
Чудотворац и исцелитељ
Свети Василије Острошки рођен је 1610. као Стојан Јовановић у селу Мркоњићу код Требиња у Херцеговини, од мајке Анастасије и оца Петра Јовановића.
У страху од данка у крви, родитељи су Стојана већ у дванаестој години послали у манастир Завалу у коме је тада игумановао његов стриц, игуман Серафим. Службовао је у многим градовима, од Мостара, преко Херцег Новог и Пљеваља, Мораче, до Огоношта и Бјелопавлића.
Када је одрастао отишао је у требињски манастир Успенија Пресвете Богородице где се и замонашио. Као архијереј живео је у манастиру Тврдошу све док Турци нису разорили овај манастир па се преселио у Острог где је наставио свој подвижнички живот.
Постоје писмена сведочења да су молитве упућене овом свецу услишене - свако коме је овај светац помогао, приликом следеће посете манастиру записује на папир читаву причу и оставља у Горњем манастиру, а монаси их сакупљају и претварају у књигу.
Неуморан у молитвама, посту и физичком труду Свети Василије се упокојио на данашњи дан 1671. године.
Верује се да су његове мошти чудотворне, па људи свих конфесија долазе да им се поклоне и моле за исцељење најтежих болести. Светитељу у част подигнуте су и бројне цркве задужбине. У Београду, у цркви цара Константина и царице Јелене на Вождовцу, чува се омофор Светог Василија.
Слави се и као крсна слава.
Погледајте и: