- Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Суд у Лондону одобрио Асанжу право на жалбу против изручења у САД

© Международное агентство видео новостей RuptlyУзбуњивач Џулијен Асанж
Узбуњивач Џулијен Асанж - Sputnik Србија, 1920, 20.05.2024
Пратите нас
Виши суд у Лондону данас је одобрио оснивачу Викилиса Џулијану Асанжу право на жалбу против изручења у САД, преноси Ројтерс.
Асанж се због здравственог стања данас није појавио пред судом, али су његови адвокати поручили да не би требало да буде изручен САД, која га сумњичи за масовно цурење тајних докумената, што би потенцијално угрозило његово право на слободу говора.
Двоје судија треба да се изјасне да ли су задовољне уверавањима САД да Асанж (52) може да се ослони на Први амандман америчког Устава којим се гарантује слобода говора док му се суди за шпијунирање, пренео је Ројтерс.
Асанжов правни тим каже да би он могао бити у авиону за САД у року од 24 сата након што судије донесу одлуку, али и да би могао да буде бити пуштен из затвора, или да се опет нађе у њему док траје правна битка.
Асанжов адвокат Едвард Фицџералд рекао је да судије не би требало да прихвате уверавање америчких тужилаца да би Асанж могао да тражи да се ослони на права и да добије заштиту на основу Првог амандмана због тога што амерички суд није обавезан да то поштује.
"Ми кажемо да је ово очигледно неадекватна гаранција", рекао је Фицџералд пред судом.
На суђењу се појавила Асанжова супруга Стела са његовим братом и оцем, али се Асанж није појавио из здравствених разлога, рекао је Фицџералд.
Демонстранти су се у рано јутрос окупили испред суда у Лондону, држећи транспаренте и скандирајуц́и "Слобода за Џулијана Асанжа".
На једном транспаренту упућеном америчком председнику Џозефу Бајдену пише "Пусти га, Џо".
Викиликс је објавио стотине хиљада поверљивих америчких војних докумената о ратовима САД у Авганистану и Ираку, као и низ дипломатских депеша, због чега америчко тужилаштво Асанжа терети за кршење Закона о шпијунажи.
Асанжове бројне присталице у свету оцењују да је тужба против њега напад на новинарство и слободу говора и освета.
Бројне групе за људска права, али и политичари, међу којима је аустралијски премијер Ентони Албанезе, затражили су ослобађање Асанжа.
Џулијан Асанж је 2006. године основао Викиликс преко кога је објављивао поверљиве или осетљиве информације.
Викиликс је 5. априла 2010. године објавио видео снимак који показује амерички хеликоптерски напад у којем су убијени цивили у Багдаду, међу њима и двојица новинара Ројтерса.
Асанж је преко Викиликса 25. јула 2010. године објавио више од 91.000 докумената, углавном тајних америчких војних извештаја о рату у Авганистану.
У октобру 2010. године Викиликс је објавио 400.000 поверљивих војних досијеа који говоре о рату у Ираку, а следец́ег месеца и хиљаде америчких дипломатских депеша, укључујуц́и и ставове страних лидера и процене безбедносних претњи.
Асанж је ухапшен 2010. у Великој Британији, али је у фебруару 2011. године пуштен уз кауцију.
Прекршајни суд у Вестминстеру у Лондону наредио је изручење Асанжа у Шведску по оптужници за силовање, али он се жалио на ту одлуку.
Британски Врховни суд одбацио је Асанжову жалбу, а пет дана касније он налази уточиште у амбасади Еквадора у Лондону и затражио је политички азил.
Асанж је ухапшен 11. априла 2019. године након што му је Еквадор укинуо политички азил, а 1. маја је осуђен на 50 недеља затвора од стране британског суда због кршења кауције.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала