- Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

У рушевинама Помпеје откривени дечији цртежи гладијатора /фото/

CC0 / Unsplash/Andy Holmes / Рушевине Помпеје
Рушевине Помпеје  - Sputnik Србија, 1920, 28.05.2024
Пратите нас
У рушевинама Помпеје откривени су цртежи гладијатора за које се верује да су их направила деца инспирисана биткама у амфитеатру у овом старом римском граду.
Насликани угљем, ови цртежи су пронађени током ископавања на И’Инсула деи Касти Аманти, групи кућа у археолошком парку Помпеја, који је данас отворен за јавност, преноси Гардијан.
Остали цртежи, пронађени на дугом зиду, укључују обрис три мале руке, две фигуре које се играју лоптом, сцену лова животиње која изгледа као вепар и сцену која приказује два боксера како леже на земљи.
Габријел Зухтригел, директор археолошког парка у Помпеји, рекао је да је цртеже вероватно урадило неколико деце која су се играла у дворишту пре него што је град уништен ерупцијом Везува 79. године нове ере.
''Заједно са психолозима са напуљског универзитета Федерико ИИ, дошли смо до закључка да су цртежи гладијатора и ловаца направљени на основу директног виђења, а не сликовних модела. Вероватно су били сведоци битака у амфитеатру и тако дошли у контакт са екстремним обликом спектакла насиља”, рекао је директор.
Археолози су открили и остатке две жртве ерупције, које су пронађене поред врата у ''Кући сликара на раду'', назване тако јер се верује да је у току било фарбање куће када се десила ерупција.
Сала за банкете са добро очуваниим фрескама, које приказују ликове инспирисане Тројанским ратом, укључујући упознавање Јелене Тројанске и Париса, откривена је током ископавања у априлу.
Остала открића током прошле године укључују кућу у којој се налази скучена пекара у којој се верује да су поробљени људи били затворени да производе хлеб.
Рушевине су откривене у 16. веку, а прва ископавања су почела 1748, а Помпеја је друго најпосећеније археолошко налазиште на свету.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала