ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Србија - Аустрија - Sputnik Србија

Пораз Србије у „бечком рату“ – узалудни експеримент Стојковића и реприза свега већ виђеног

Фудбалска репрезентација Србије поражена је у првој генералној проби пред Европско првенство, од тима селектора Драгана Стојковића боља је била Аустрија која је у Бечу славила са 2:1.
Србија је утакмицу изгубила већ у 13. минуту када је имала два гола заостатка, до полувремена је преполовила разлику голом Страхиње Павловића, можда и јединог играча који је оставио позитиван утисак, а упркос бољој игри у наставку није успела да избегне пораз, иако је заиграла и са два нападача.
Меч је био све само не пријатељски, аустријски фудбалери су наметнули жесток ритам па је чиста срећа да неко од фудбалера није доживео тежу повреду, а вреди напоменути да је Немања Максимовић у 43. минуту морао ван игре због ударца у главу.
Чак 30 пута је прекинута утакмица због прекршаја, а утисак је да је главни арбитар Нобре из Португалије био исувише благ према домаћима због чијих фаулова се огласио у 19 наврата.
Прилику за поправни Србија ће имати у суботу када ће одмерити снаге са Шведском у Малмеу, што ће бити и последња прилика за српски тим да пронађе праву формацију и поставу за премијеру на Европском првенству против Енглеске, већ 16. јуна.
Поново је изненадио селектор Стојковић, извео је поставу са четири играча у последњој линији и место десног бека наменио Урошу Спајићу који је у каријери на том месту одиграо свега 16 утакмица, последњу 12. децембра 2021. године у дресу руског Краснодара против Нижњег.
Србија је већ у десетој секунди била у првој опасности, из ње је некако успела да се извуче, покушавала је Аустрија дубинским пасовима, Павловић је успевао да отклони опасност, али се за три минута све распало.
Аустрија је најпре у 10. минуту повела, веома лако, преко Вимера, а већ у 13. Баумгартнер се прошетао кроз простор изван шеснаестерца Србије и матирао голмана Вању Милинковић-Савића.
Стојковић је одустао од експеримента, Гудеља је послао у средину терена, екипа се донекле стабилизовала, али су напади били јалови – неколико солидних покушаја без успеха, све до 35. минута.
Центрирао је Душан Тадић, Спајић је главом погодио стативу, а на одбитак је реаговао Страхиња Павловић и пласирао лопту у мрежу за умањење на 2:1, али вреди напоменути да је у минуту пре Аустрија постигла и трећи погодак, срећом он је поништен због офсајда.
Било је много грубе игре, капитен Аустрије Марко Арнаутовић је комотно могао да добије и црвени картон, а због повреда су по један играч оба тима морали да напусте терен, код Србије је то случај са Немањом Максимовићем кога је заменио Иван Илић.
На полувремену је Стојковић Тадића и Спајића заменио Митровићем и Миленковићем, Србија је после уводне акције ривала показала већу енергију, кренула је са притиском и имала је иницијативу, а у 54. минуту чак и три узастопна корнера, али реализације није било.
Распламсала се борба, играчи нису имали милости, Србија је наметнула пресинг, а Аустрија вребала шансу да поново дубинским лоптама изазове контранападе које већ, традиционално, српски тим тешко брани.
Одмах по уласку на терен Вељко Бирманчевић се нашао у прилици, напао је простор, како то обично ради, добио лопту, али га је један од ривала достигао, ћушнуо и оборио у шеснаестерцу, што судија није окарактерисао као пенал.
Умало је Србија примила трећи гол у 67. минуту, имали су 4-2 контранапад, али је Павловић чак три пута реаговао у року од свега неколико секунди и одбранио свој тим коме се већ „оцртавао“ сценарио из многих претходних утакмица.
Нападала је Србија до краја, али без праве шансе за гол па је уписан још један пораз.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик:
22:40 04.06.2024
90'- Крај, пораз Србије.
Остало је 2:1 за Аустрију.
22:38 04.06.2024
90'- Ништа...
Србија напада и напада, али без и прилике за гол.
И даље је 2:1 за домаће.
22:32 04.06.2024
87'- Митровић на удару
Остао је да лежи на терену после насртаја двојице ривала.
Судија опет нем.
22:30 04.06.2024
83'- Лоше...
Илић се намештао да изведе слободан ударац и послао је лопту преко гола.
22:23 04.06.2024
77'- Вања опет спасава!
Један на један готово на ивици казненог простора.
Поново катастрофална дефанзивна поставка Србије.
22:22 04.06.2024
75'- Нове измене
Јовић и Лукић у игри, ван су Влаховић и Сергеј.
22:19 04.06.2024
72'- Хркљуш без казне
Повлачење за дрес и Влаховића и Митровића, судија остаје нем.
22:16 04.06.2024
71'- Аустријанци претерују
Жути за Поша.
22:12 04.06.2024
67'- Павловић сам игра одбрану!
У једном нападу је три пута стартовао на противнике после брзог контранапада Аустрије.
22:11 04.06.2024
64'- Измене
Бирманчевић и Самарџић су на терену, ван су Гаћиновић и Гудељ.
22:09 04.06.2024
64'- Ни прекршаја ни казне!
Бирманчевић је улетео у казнени простор, оборен је, али судија није реаговао!
22:05 04.06.2024
60'- Општа туча на терену
Фаулови се нижу.
21:59 04.06.2024
54'- Три узастопна корнера
На крају ударац Сергеја главом преко гола.
21:58 04.06.2024
53'- Притисак Србије
Дуели су интензивни, Србија има већу енергију.
21:53 04.06.2024
48'- Вања опет спасава
Напад Аустрије с комбинацијом по левом боку, голман Србије је био прибран.
21:51 04.06.2024
46'- Нове измене
Митровић и Миленковић су на терену, у свлачионици су остали Тадић и Спајић.
Србија игра са два нападача.
21:34 04.06.2024
45'- Полувреме, Србија у заостатку
Како смо кренули, добро смо и прошли.
Селектор је извео нови експеримент, послао је Спајића на позицију десног бека, Гудеља у централни део одбране и оставио гомилу простора тиму који као селектор предводи тактичар Ралф Рагник.
Није му много требало да лоцира рупе, голови су пали у 10. и 13. минуту, Србија се потом вратила на своје уобичајене позиције и после једне од ретких добрих акција гол су креирали дефанзивци, Спајић је погодио стативу, а Павловић одбитак спаковао у мрежу.
Вреди напоменути, повредио се Максимовић, измена је направљена већ у 43. минуту и заиграо је Илић.
На полувремену, 2:1 за Аустрију, утисак је, могло је бити и убедљивије.
21:29 04.06.2024
43'- Измена у Србији!
Максимовић излази, на терену је Иван Илић.
21:27 04.06.2024
41'- Судар главама
Повређен је Максимовић.
21:26 04.06.2024
40'- Опет Арнаутовић