ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Албанија - Италија - Sputnik Србија

Шпанци „нокаутирали“ Хрвате – Италијани и Швајцарци узели по три бода

Другог дана Европског првенства у фудбалу на програму су биле три утакмице. Дан је отворила победа Швајцарске над Мађарском 3:1, потом је Шпанија добила дерби против Хрватске са 3:0, а програм је затворила Италија која је преокренула и славила против Италије са 2:1.
Кренимо редом...
Фудбалери репрезентације Шпаније надиграли су Хрватску са чак 3:0 у првом мечу ова два тима на Европском првенству. Све је било решено у првом полувремену када је Црвена фурија заиста одиграла фуриозно.
Редом су голове давали Алваро Мората у 29, Фабијан Руиз у 32. и Дани Карвахал у другом минуту надокнаде првог полувремена.
Иначе, шпански фудбалер Ламин Јамал постао је најмлађи играч у историји Европских првенстава, пошто је данас започео утакмицу против Хрватске.
Јамал, који је фудбалер Барселоне, има 16 година и 338 дана, претходни рекордер био је Пољак Каспер Козловски који је имао 17 година и 246 дана када је 2021. године играо против Шпаније.
Хрватска је могла до гола у 80. минуту, Петковићје промашио пенал, а после тога је дао гол који је после гледања ВАР-а поништен, па је остало 3:0.
Фудбалери Швајцарске савладали су селекцију Мађарске резултатом 3:1 на Европском првенству у мечу групе А.
Од почетка су Швајцарци одлично користили грешке противника, били су офанзивинији и диктирали су темпо. До предности су стигли већ у 13. минуту голом Дуе, а тачку на полувреме ставио је у 45. минуту Ебишер.
Могла је предност да буде и већа да су Швајцарци користили сваку прилику, али с обзиром да није Мађари су могли да се надају макар ремију. Ту наду подгрејао је гол Варге у 66. минуту после ког су напади Мађарске постали све чешћи и опаснији.
Међутим, фалило је креативности у самој завршници и то су још једном Швајцарци казнили у 93. минуту када је Емболо ставио тачку на меч голом за 3:1 и на крају убедљиву победу Швајцарске.
Италијани су одрадили посао у првој утакмици на првенству. Играли су против Албаније, примили гол у првом минуту, али на крају су успели да славе са 2:1 (2:1).
Утакмица је почела на невероватан начин, Бајрами је постигао гол после 24 секунде и донео предност Албанији.
Иначе, гол Бајрамија је најбржи је гол у историји Европских првенстава!
Ипак, Албанија је имала спреман одговор. Прво је Бастони био прецизан после акције из корнера, а касније је и Барела постигао јако леп погодак за 2:1 па је актуелни шампион Европе могао много лакше да дише.
У наставку меча Италијани су убили игру, одрадили оно у чему су најбољи и стигли до првог тријумфа.
Нису блистали, али су одрадили посао. Класично италијански.
Токове мечева могли сте да пратите уз Спутњик, а у одељку Садржај можете одабрати омиљену утакмицу:
16:55 14.06.2024
СЕМАФОР
Мађарска - Швајцарска 1:3 (0:2)
(Варга 66' - Дуа 13', Ебишер 45', Емболо 93')
Шпанија - Хрватска 3:0 (3:0)
(Мората 29', Фабијан Руиз 32', Карвахал 45+2')
Италија - Албанија 2:1 (2:1)
(Бастони 11', Барела 16' - Бајрами 1')
16:59 14.06.2024
ИТАЛИЈА - АЛБАНИЈА
90' – Крај
Победа Италије од 2:1!
83' – Италијани су мајстори заната
Показују Италијани да су мајстори свог посла, знају како да контролишу дешавања и одржавају минималну предност
72' – Мирнији ритам
Италијани диктирају ритам, играју онако како њима одговара, нема превише дешавања, а они имају предност
60' – Шанса за Кијезу
Шутирао је овај сјајни фудбалер левом ногом, али је лопта прозујала поред стативе, остаје 2:1
51' – Остаје 2:1
Имала је Албанија шансу да запрети Италији из слободног удраца, Аслани је погодио живи зид
46' – Почело је друго полувреме
Стартовао је други део игре
45' – Полувреме
После 45 минута игре Италија води са 2:1 против Албаније. Могао је и Пелегрини да повиси предност да је боље одреаговао у надокнади времена.
34' – Статива!
Погодили су Италијани стативу, било је јако близу тога да Италија поведе са још већом разликом.
28' – Отворена игра
Већ су пала три гола, а како се игра не би било чудо да видимо још голова. Италијани су преокренули, али се не заустављају - 2:1
16' – Гоооооол - 2:1 за Италију!
Какав гол, Николо Барела је стрелац! Проверавале су судије гол, на крају је све чисто. Италијани су преокренули!
10' – Гооол - 1:1!
Бастони је погодио, Италијани стижу до изједначења после сјајне акције после корнера - 1:1! Добро су Италијани одговорили на хладан туш са почетка утакмице
3' – Италија у шанси
Имао је Кијеза шансу, одбранила се Албанија. Свакако је ово почетак утакмице какав је мало ко могао да очекује. Актуелни првак Европе је примио гол у првом минуту - 0:1
1' – Албанија повела против Италије у 24. секунди!
Невероватан почетак утакмице! Ово је свакако један од најраније постигнутих голова у историји Европских шампионата, а дошао је као плод грешке код Азура. Бајрами је био стрелац за Албанију
1' – Почиње трећи меч другог дана Европског првенства
ШПАНИЈА - ХРВАТСКА
90' – Крај!
Победа Шпаније од 3:0!
79' – Пенал па поништен гол Хрватске, остаје 3:0
Имаће Хрватска шансу да смањи резултат, Петковић је фаулиран, Родрију жути картон. Петковић је промашио пенал, али је одмах после тога дао гол. Ипак, после гледања ВАР-а гол је поништен!
75' – Измене не доносе промене
Хрвати су пробали са изменама, али нема неке велике промене на терену, Шпанци имају предност и троше време до краја утакмице - 3:0
63' – Шпанци воде
Шпанија води 3:0, држи конце игре у својим рукама, мада је Хрватска имала неке опасне нападе
53' – Велика шанса
Велику шансу је пропустио Јамал, могла је Шпанија до 4:0. Потом је Кукуреља спасио гол Шпаније, могла је Хрватска лако до гола.
45' – Почело је друго полувреме
Стартовало је друго полувреме, Шпанија води 3:0.
Крај првог полувремена
После 45 минута игре Шпанија води 3:0!
45+2' – 3:0 за Шпанију!
Карвахал! Како се само сјајно убацио и погодио. Невероватно полувреме!
40' – Велика шанса
Имала је Хрватска велику шансу, за мало је лопта прошла поред Будимира који је закаснио.
32' – Фабијан Руиз - 2:0!
Хрватска је у нокдауну, Руиз је одвео Шпанију до предности од 2:0! У какав је сад амбис упала репрезентација Хрватске, видећемо да ли ће успети да се извуку из ове ситуације. Био је то сјајан слалом Руиза.
27' – Мората за 1:0!
ГОЛ! Воде Шпанци 1:0, гол је постигао Мората! Изашао је Мората сам испред Ливаковића и лепо погодио левом ногом за предност Црвене фурије.
21' – Будимир
Пробао је Будимир у два наврата, није био прецизан, али је било то довољно да се пробуде навијачи Хрватске.
17' – Лош слободан ударац
Имала је Хрватска шансу да запрети из слободног ударца, али је лоше све то изгледало. Пре тога је пробала Шпанија, али Јамал није добро одреаговао.
7' – Мората
Бољи Шпанци на старту дуела, Мората је пробао са ударцем са дистанце, али је ударац био недовољно јак па је Ливаковић лагано одбранио.
3' – Опипавање пулса
За сада је мирно, а Хрватска може да се похвали великим бројем навијача. Шпанија је имала један покушај и све више држи лопту у ногама.
1' – Почиње други меч другог дана Европског првенства
Стартовао је дуел који привлачи много пажње код љубитеља фудбала
16:58 14.06.2024
МАЂАРСКА – ШВАЈЦАРСКА

90' – Крај! Победа Швајцарске 3:1
Иако је деловало да су се Мађари пробудили и запретили изједначењем, испоставило се да је такав исход далеко. Швајцарска уписује прву победу на Европском првенству.

90+3' – Швајцарска ставља тачку 3:1
Неколико одличних прилика имала је Швајцарска у самој завршници, али успели су Мађари да се одбране. Када се чинило да резултат неће бити промењен, тачку на овај дуел ставља Емболо који је затресао мрежу за 3:1.

86' – Има ли времена за Мађарску?
Мађари су преузели иницијативу, али немају идеју за саму завршницу и због тога још увек нема промене резултата. Швајцарци са друге стране све чешће праве грешке.

75' – Мађари све опаснији
Труде се мађарски фудбалери и делују знатно боље на терену него што је то био случај у првом полувремену, али још увек нема изједначења.

66' – Варга смањује предност Швајцарске! 2:1

После неискоришћене прилике Варга није одустао. Овога пута извукао се на другу стативу, Ебишер га није видео и Мађарска је смањила вођство Швајцарске. Велику улогу у овом голу имао је Собослај.

64' – Каква шанса за Мађарску!
Други жути картон на утакмици зарадио је Фројлер после грубог старта. Шалај је послао фантастичан центаршут, главом је лопту захватио Варга који је био близу гола, али ништа од поготка. Каква шанса...

58' – Пропуштена прилика за Собослаја
Варгас је још једном био у одличној прилици, али сигуран је био на голу Гулачи и овога пута. Нешто бољи утисак у наредним минутима остављали су Мађари. Собослај је извео прекид, а иако је гледао ка голу лопта није имала ту путању.
Велику прилику нису успели да искористе мађарски фудбалери.

51' – Мађари покушавају да се пробуде

Покушали су Мађари да изграде један квалитетан напад, није то деловало лоше, али гол не би био признат због офсајда.

46' – Почиње друго полувреме

Швајцарци су поново кренули силовито.

45' – Ебишер за 2:0 и крај првог полувремена
На самом крају првог полувремена Мађари су још једном поклонили лопту Швајцарцима и овога пута то кажњава Ебишер који је асистирао код првог гола. Овим поготком Швајцарци су потврдили доминацију која је трајала свих 45 минута.

40' – Ништа се не мења
Лако допуштају Мађари да лопта дође до Швајцараца који су у завршници првог полувремена имали нову прилику да увећају вођство, али је нису искористили. Са друге стране Мађарска је имала сјајну шансу из прекида, али и да је лопта ушла у гол то би био офсајд.

30' – Швајцарска диктира темпо
Далеко су швајцарски фудбалери доминантнији од Мађара. Константно прете и не остављају простора противницима за озбиљније нападе.

20' – Каква шанса!
После грешке Керкеза Варгас је добио невероватну шансу! Гулачи је међутим успео да сачува мрежу.

13' – Гол! Швајцарска води 1:0

Дуа постиже погодак после стопостотне шансе! Судија је најпре поништио гол због офсајда, али после исправке из ВАР собе Швајцарска ипак стиже до предности.
10' – Напада Мађарска

Играо се десети минут када је Шалај снажно послао лопту ка голу Швајцарске, али отишла је она превисоко.

5' – Швајцарска већ покушава да прети
Швајцарци су у другом минуту већ покушали озбиљније да запрете Мађарима, али и да су постигли гол он не би био признат због недозвољене позиције. Три минута касније на мечу је виђен и први жути картон који добија Видмер због старта над Керкезом.

1' – Почиње први меч другог дана Европског првенства
Добро дошли!
Пратићемо уживо други дан Европског првенства у фудбалу, састају се Мађарска и Швајцарска од 15.00, три сата касније на терен ће Шпанија и Хрватска, а програм затварају Италија и Албанија.