ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Килијан Мбапе - Sputnik Србија

Аутогол за минималац Француза и два шока у једном дану!

Спуштена је завеса и на четврти дан Европског првенства у Немачкој, у ком су виђена два шока и једна победа фаворита. Белгија је пала пред Словачком, Украјина пред Румунијом, док су Французи славили против Аустрије аутоголом Вебера.
Репрезентација Француске, која уз Енглеску и Италију слови за једног од највећих фаворита за освајање Европског првенства у Немачкој, савладала је „на мишиће“ Аустријанце.
Гол одлуке догодио се у 38. минуту када је сопствену мрежу несхватљиво, после центрашута Килијана Мбапеа, затресао Максимилијан Вебер.
Нешто што иоле озбиљном штоперу никако не би смело да се деси. Нејасно је шта ја је уопште покушао, када је главом скренуо лопту и преварио свог голмана Пенца.
Мировале су мреже у до одласка на полувреме, да би тачно у 10. минуту наставка уследио недопустив промашај прве звезде „триколора“ Мбапеа.
Избио је „очи у очи“ са Пенцом, могао је да бира где да му шутира, а учинио је то непрецизно, поред гола, иако је имао све време овог света.
Таква грека на крају није коштала чету селектора Дидијеа Дешана, која је за разлику од Белгије и Украјине, избегла шок на премијери ЕП.
Французи су се изједначили са Холанђанима по броју бодова у Групи Д, док су Пољаци и Аустријанци без бодова.
Токове мечева могли сте да пратите уз Спутњик у текстулном преносу.
АУСТРИЈА – ФРАНЦУСКА
99' - КРАЈ МЕЧА!
Минималац Француза у првом мечу на ЕП против Аустрије.
90' - Још девет минута
Озбиљна надокнада због великог броја прекида проузрокованим повредама и жестоким дуелима.
88' - Мбапе пустио крв, па изашао
После Гризмана, крварио је и Килијан Мбапе који је добио јак ударац у нос. Уместо њега на терену је Оливије Жиру. Изашао је и Гризман, а ушао Фофана.
79' - СУДАР!
Баумгартнер је ишао на ничију лопту и стигао је пре Мањана, после чега се ђоном копачке закуцао у његове груди. Тренутно се голману Француске указује помоћ, а Баумгартнер је добио жути картон.
75' - Крвари Гризман
После ударца главом о рекламу, сада му је страдало колено. Пао му је на потколеницу један фудбалер Аустрије.
68' - Пенц брани
Тирам је опробао ударац из близине, а голман Аустрије је сјајно одбранио.
62' - Аустријанци траже пенал
Забицер се нашао "у сендвичу" између двојице штопера Француза. Пао је, али је главни судија Манзано само одмахнуо руком.
59' - Арнаутовић је у игри
Заменио је Грегорича и одмах понео капитенску траку.
55' - Обрукао се Мбапе
Могао је да пита Килијан Мбапе голмана Аустрије где да му шутира, и промашио је читав гол из идеалне ситуације.
46' - Почело је друго полувреме
Аустријанци ће покушати да стигну до изједначења, док ће Французи вероватно јуришати по други гол који би им трасирао пут ка победи.
45' - ПОЛУВРЕМЕ
Само минут је био продужен први део игре, после ког Французи имају гол предности.
38' - АУТОГОЛ!
Води Француска! Максимилијан Вебер матирао је сопственог голмана после оштрог центаршута Килијана Мбапеа.
36' - Каква шанса!
Забицер је упослио Баумгартнера, који је избио "очи у очи" са Мањаном, а голман Француске изашао је као победник из тог дуела.
34' - Нови картон
Код Аустријана је јавну опомену добио и Мвене. Могао би то да буде озбиљан проблем за репрезентацију Ралфа Рангника.
25' - Прете и Аустријанци
Ослободили су се притиска Француза. Добар је темпо, а Аустријанци су запретили преко Баугмартнера и Лајмера.
16' - Прегруби Аустријанци
Хесус Хил манзано показао је жути картон Максимилијану Веберу због групе игре. Оштро играју Аустријанци.
8' - Велика шанса
Килијан Мбапе се стуштио у срце казненог простора Аустрије и шутирао је у спољни део мреже. Велика шанса за Французе.
1' - Почео је меч
Француска је у белој опреми и напада с леве на десну страну, Аустрија игра у црвеној гарнитури.
Познате су стартне поставе, меч ће ускоро почети
БЕЛГИЈА – СЛОВАЧКА
Највеће изненађење у досадашњем току Европског првенства у Немачкој приредили су Словаци.
Успели су да шокирају Белгијанце, голом Штранца у седмом минуту.Белгијанци су били апсолутни фаворити, имали су више од игре, постигли су више голова од ривала, тачније, сам их је постигао Ромелу Лукаку, али су оба гола оправдано поништен.
Прво први у 56. минуту након што се нашао у офсајду, када је са два метра убацио лопту у мрежу Дубравке.Чинило се да ће „ђаволи“ избећи пораза, када је Лукаку поново затресао мрежу на асистенцију резервисте Опенде.Ипак, ништа ни од тог гола. Опенда је створио предност у односу на дуел са ривалом из Словачке, након то је дао себи фор руком и ВАР провеера је то потврдила.Гол је поништен, а Белгија до краја није успела да поравна резултат и на крају су Де Брујне и остали асови Белгије погнуте главе напустили терен.Шок до шока у Групи Е, прво је Румунија разбила Украјину 3:0, а онда је Словачка нокаутирала Белгију.
97' - КРАЈ!
Шокантан пораз Белгије на старту Европског првенства.
90' - Још седам минута наде
Белгијанци свим силама кренули у напад.
87' - ОПЕТ НЕМА ГОЛА!
ВАР је показао да је асистент Опенда играо руком пре него што је упослио Лукакуа.
86' - ЛУКАКУУУ!
Коначно је погодио Ромелу Лукаку и донео је изједначење!
84' - Двострука измена
Мењају Белгијанци. Изашли су Доку и Караско, ушли Опенда и Лукебакио.
75' - Тилеманс ушао и "пожутео"
Тек што је крочио на терен Тилеманс је добио жути картон због неопрезног старта.
62' - Хандцко нокаутиран!
Одбранио је с гол линије сигуран гол, после шута који је упутио Бакајоко. Леви бек Фејенорда закуцао се у колено саиграча Вавра и пао у несвест. Ипак, брзо се повратио.
56' - НИЈЕ ГОЛ!
ВАР је показао да је Ромелу Лукаку био у недозвољеној позицији и погодак је поништен.
55' - Лукаку запретио, па погодио!
Центарфор Белгије упутио је други шут у оквир гола, а одбранио му је Дубравка. Уследила је корна после које је Лукаку са два метра сместио лопту у мрежу.
46' - Меч је настављен
Белгија ће покушати да дође до преокрета против Словачке.
45+2' - ПОЛУВРЕМЕ
Доку је поново солирао и није желео да упосли Лукакуа који је љут и разочаран. Белгија губи од Словачке - 0:1.
44' - Неповезани Белгијанци
Не личе на себе, превише солирају, пре свих Жереми Доку. Таква игра им до сада није донела жељени резултат.
39' - Словаци замало дуплирали
Лукас Хараслин је ухватио волеј и снажно је шутирао, на месту је био Кастелс.
28' - Белгијанци у проблему
Имају лопту више у поседу, али не успевају да пронађу пут до гола Словачке.
19' - Тросар не види Лукакуа
Већ други пут Белгијанци имају велику прилику, али Тросар после оног почетног промашаја Лукакуа, не жели да га упосли.
7' - Шок! Воде Словаци
Шранц је искористио одбитак и послао је лопту у мрежу Белгије. Испромашивали су се претходно "ђаволи", а сурово су то казнили Словаци.
3' - Обрукао се Лукаку
Нападач Белгије промашио је зицер са три-четири метра. Шутирао је право у Дубравку. Морала је Белгија да поведе из једне овакве прилике.
1' - Меч је почео
Белгија је изразити фаворит.
18:03 15.06.2024
РУМУНИЈА – УКРАЈИНА
Румуни су се постарали за прво изненађење на првенству Европе у Немачкој, пошто су као благи аутсајдери успели да одрже час фудбала Украјинцима.
Довбик, Мудрик, Луњин и екипа словили су за фаворите, али то није уплашило „момке у жутом“ који су се бранили од старта, уводних 20 минута, да би у 29 Станчиу постигао еврогол.
Искористио је почетничку грешку голмана Украјинаца и Реал Мадрида Луњина, који је погрешио приликом паса, после чега је Станчију десном ногом погодио саме рашље.
Мреже су до полувремена мировале, да би у наставку у распону од четири минута уследила још два гола Румуна за тотални шок Украјинаца.
Прво је Марин распалио по фудбалу са 20ак метара и лопта је достигла брзину од 100 на сат. Већ у 57. минуту на семафору је било 3:0, након што је Драгуш из петерца сместио лопту иза леђа Луњина на асистенцију Мана.
Румуни су тако засели на челну позицију Групе Е, док Белгија и Словачка свој меч играју од 18 сати.
94' - КРАЈ!
Румунија је убедљиво славила против Украјине - 3:0, у првом мечу Групе Е.
92' - Пречка!
Јеремчук је уздрмао оквир гола.
90' - Још четири минута
Толико Украјинци имају наде бар за почасни погодак.
85' - Одрађивање посла
Румуни контролишу дешавања на терену и ближе се првој победи на Европском првенству.
77' - Покушај Судакова
Брани Нита!
70' - Иницијатива Украјине
Али, Румуни лако одолевају и чувају три гола предности.
57' - ГОООЛ!
Румуни су спаковали и трећи Украјинцима. Драгуш је стрелац на асистенцију Мана.
53' - Румуни дуплирали!
Марин је ефектним ударцем са 20 метара матирао Луњина. Распалио је по лопти, која је ишла равно 100 на сат.
Румунија је одмах имала шансу преко Комана. Нема промена у саставима.
Румунија води 1:0 против Украјине.
45' - Још два минута
Толико је продужено прво полувреме.
38' - Пречка спасила Украјинце
Станчиу је шутирао директно из корнера и савладао је Луњина, али се лопти на путу ка мрежи испречила пречка!
29' - Еврогол, води Румунија
Николае Станчиу је стрелац! Ефектан погодак румунског фудбалера.
21' - Румуни се бране
Само 30 одсто лопте у свом поседу имају Румуни, али Украјинци не успевају да пронађу пут до мреже.
7' - Украјинци опаснији
Довбик и Мудрик су тестирали Ниту. С друге стране, Румуни су запретили преко Комана.
Украјинци играју у плавој гарнитури, Румуни су у жутој опреми.
Добро дошли!
Пратићемо уживо четврти дан Европског првенства, играју Румунија и Украјина, Белгија и Словачка, односно Аустрија и Француска.