ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Кристијано Роналдо - Sputnik Србија

Португалцима велики преокрет, Роналду историја – Турцима велика победа над Грузијом

Петог дана Европског првенства прво је репрезентација Турске надиграла Грузију са 3:1, а потом је Португалија некако сломила отпор Чеха - 2:1.
Репрезентације Португалије стигла је као један од највећих фаворита на Европско првенство, али су се намучили са Чешком. На крају може да буде веома задовољна што је дошладо победе и до три бода – 2:1 (0:0). Одлучујући гол постигао је Франсиско Консеисао у 91. минуту.
Дуел Португалије и Чешке обележили су и рекорди Кристијана Роналда и Пепеа. Кристијано је постао једини играч који је наступао на шест европских првенстава.
Са друге стране, Пепе постао је најстарији играч у историји европских првенстава. Пепе, који је фудбалер Порта, има 41 годину и 113 дана, претходни рекордер био је Мађар Габор Кираљи који је имао 40 година и 86 дана када је 2016. године играо против Белгије.
Португалци су имали потпуну контролу утакмице у првом полувремену, али су се све време мучили да пронађу идеју у последњој трећини терена.
Када се видело да Португалци немају решење за „блок“ Чеха, догодио се 61. минут и сјајан гол Провода који је шокирао екипу коју предводи Роналдо.
Португалци су успели некако да се врате у меч и то после аутогола Хранача који се није снашао у 69. минуту.
Дали су Португалци гол преко Жоте, али је он поништен због офсајда Роналда. Али, гол Консеисаа у 91. минуту није поништен и тако су Португалци славили.
Фудбалери Турске и Грузије одиграли су веома занимљив сусрет на Европском првенству, а добили су га Турци са 3:1 (1:1).
Голове за победнички су постигли Мулдер у 25, Арда Гулер у 66. минуту и Актуркоглу у 96. минуту, а заправо се не зна шта је било лепше за видети. Праве су то мајсторије биле код прва два поготка. Први гол је пао после волеја, а други после праве ракете од шута. Трећи је био занимљив јер је Актурколгу претрчао много метара и дао гол на празну мрежу.
Гол за Грузине постигао је Микутадзе у 32. минуту, имали су и пречку, не би било незаслужено да су можда чак и освојили бод, али на крају су остали празних џепова.
Велика победа за Турску која у Немачкој има заиста велику подршку са трибина, а када су давали голове камера се буквално тресла приликом преноса.
На крају могу да буду јако задовољни Турци, а Грузини ће да жале за две велике шансе у надокнади времена при резултату 2:1.
Токове мечева Европског првенства можете да пратите уз Спутњик, а у одељку Садржај изаберите омиљену утакмицу:
18:11 15.06.2024
СЕМАФОР
Турска – Грузија 3:1 (1:1)
(Мулдер 25', Арда Гулер 66', Актуркоглу 96' - Микутадзе 32')
Португалија – Чешка 2:1 (0:0)
(Хранач 69 аутогол, Консеисао 91'- Провод 61')
18:14 15.06.2024
ПОРТУГАЛИЈА – ЧЕШКА
Дуел Португалије и Чешке обележили су и рекорди КристијанаРоналда и Пепеа. Кристијано је постао једини играч који је наступао на шест европских првенстава.
Крај
Победа Португалаца!
91' – Гоооол - води Португалија!
Консеисао је постигао гол и показао се као златна измена, преокрет - 2:1!
87' – Поништен гол Португалије
Потпуни преокрет Португалаца је био на хоризонту, али је Роналдо био у офсајду па је поништен погодак Жоте. Остаје 1:1
80' – И даље 1:1
Чеси све раде како би се одбранили и однели бод са ове утакмице. Пробао је Соучек, могли су Чеси и до предности.
70' – Изједначење - 1:1!
Аутогол су постигли Чеси, Португалци стижу до изједначења после аутогола Хранача који је сметао свом голману и ништа није добро донео својој екипи. Имали су Португалци среће
61' – Гоооооол, Чеси у предности - 0:1!
Провод је шутирао са дистанце и постигао јако леп погодак. Какав шок, Чеси су дали гол у 61. минуту и повели!
58' – Шут Роналда из слободног ударца
Пробао је Кристијано, али није било довољно снаге у ударцу - 0:0
55' – Пробао је Роналдо
Био је Роналдо у скоку, али је од свега Португалија добила само корнер - 0:0
46' – Почело је друго полувреме
Португалци имају још 45 минута да докажу због чега су ушли у дуел као фаворити. Пробао је Дало ударцем левом ногом, остаје - 0:0
45' – Полувреме
Без голова у првих 45 минута
41' – Португалци без идеје
Муче се Португалци, немају идеју како да пробију Чехе, али зато држе лопту и имају гомилу времена да пронађу начин - 0:0
32' – Зицер за Роналда
Нашао се Роналдо сам испред гола, није успео да погоди, али можда је ипак био и офсајд па би гол, и да га је дао, у том случају био поништен - 0:0
21' – Нови покушај
Пробао је Рубен Дијас са ударцем са дистанце, али је изблокиран и Португалци су дошли до корнера. Али, нису озбиљније запретили - 0:0
15' – Киша у Лајпцигу
Почела је да пада јака киша у Лајпцигу, Португалци имају посед лопте, нападају по левој страни, али без праве завршнице - 0:0
8' – Шанса за Роналда
Пробао је Роналдо главом, није то била лоша шанса, али јесте слаб покушај. Остаје 0:0
3' – Пепеов рекорд
Португалски фудбалер Пепе постао је најстарији играч у историји европских првенстава, пошто је вечерас започео утакмицу против Чешке. Пепе, који је фудбалер Порта, има 41 годину и 113 дана, претходни рекордер био је Мађар Габор Кираљи који је имао 40 година и 86 дана када је 2016. године играо против Белгије. Уколико до краја такмичења Пепе постигне гол, постаће и најстарији стрелац у историји првенстава.
1' – Роналдо у првој постави, утакмица је почела
Роналдо ће играти у првој постави репрезентације Португалије. Португалски фудбалер постао је једини играч који је наступао на шест европских првенстава!
18:13 15.06.2024
ТУРСКА – ГРУЗИЈА
КРАЈ
Меч је завршен победом Турске од 3:1.
96' – Турска потврђује победу - гол!
Изашао је голман Грузије, оставио празну мрежу, уследила је контра и Турска слави са 3:1!
93' – Срећа за Турску
Грузини су пропустили велику шансу за освајање бода. Потом још једна шанса, али нису имали среће Грузини.
90' – Шест минута надокнаде
Игра се надокнада времена...
86' – Добра шанса за Турке
Јазиџи је имао шансу да реши дуел, али је голман Грузије фантастично одреаговао.
80' – Турци чувају предност
Делује да све иде на воденицу Турака, али морају још 10 минута да сачувају предност од 2:1.
70' – Пречка!
Погађа Грузија пречку, могла је до изједначења. Кочорашвили је био у шанси
66' – Гооооол - 2:1 за Турску!
Какав гол, Турци воде 2:1! Арда Гулер је постигао прелеп погодак, заиста се не зна да ли је био лепши први или други гол Турске. Можда ипак други за нијансу лепши.
61' – Шанса за Грузију
Кварацхелија је био у шанси. Када Грузија дође до шансе, обично то буду јако добри и конкретни напади. Остало је 1:1
54' – Напади са обе стране
Нападали су и Грузини, имају шансе и Турци, добра утакмица, али за сада остаје 1:1
Стартовао је други део игре, могла је можда Турска до још једног гола одмах на старту, али се одбранила Грузија. Остаје 1:1
На полувремену је 1:1, могла је чак и Грузија да поведе, али и Турска да има предност од 2:0, тако да је ово можда и најреалнији резултат после првих 45 минута дуела.
32' – Изједначење - 1:1!
Био је то дугачак напад, прошли су Грузини по десној страни, убацили лопту и на крају су стигли до поравнања. Малопре су могли да губе 0:2, а сада је 1:1! Микутадзе је био стрелац.
28' – Још један гол, али поништен
Дала је Турска гол, потом се чекао ВАР и досуђено је да ипак остаје 1:0, јер је био офсајд. А, лепо су се радовали навијачи Турске, за бадава, испоставиће се.
26' – Гол! Води Турска 1:0
Фантастичан гол урака, волеј је то био, лопта је попут ракете ушла у мрежу - 1:0! Мулдер је био виновник овог фантастичног потеза.
21' – Туча и прокишњавање пред меч
Добар моменат да истакнемо да је пред почетак овог дуела дошло до туче навијача две репрезентације. У тучи која се догодила сат времена пре почетка утакмице, учествовало је четрдесетак навијача обе селекције, полиција је брзо реаговала и ситуација се смирила. Утакмици је такође претходио велики пљусак па је на неколико места прокишњавао кров стадиона у Дортмунду.
10' – Статива!
Велика шанса! Ајхан је шутирао са дистанце, погодио је стативу, била је Турска јако близу да поведе. Остаје 0:0
7' – Турски напади
Чалханоглу је пробао ударац са дистанце, али је изблокиран.
1' – Почела је прва утакмица дана између Турске и Грузије
18:12 15.06.2024
Добро дошли!
Пратићемо уживо мечеве петог дана Европског првенства, играју Турска и Грузија, односно Португалија и Чешка.