ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Шкотска Швајцарска
 - Sputnik Србија

Швајцарци и Шкоти поделили бодове: Албанија шокирала Хрватску – Немачка у осмини финала

Шестог дана Европског првенства први меч одиграли су тимови Хрватске и Албаније (2:2), Немачка је победом над Мађарском (2:0) обезбедила осмину финала, а на крају дана бодове су поделили Швајцарска и Шкотска (1:1).
Узбудљив меч припредили су фудбалери Шкотске и Швајцарске који су после аутогола, једног сјајног поготка и два поништена гола поделили голове.
Одиграли су нерешено 1:1 у другом колу групе А на Европском првенству. Није много тога виђено у првих десет минута, а онда се Шкотима отворила прилика да у 13. минуту истрче сјајну контру коју је Мектомини икористио да шутира ка голу, а у покушају да ту лопту склони Шер је постигао аутогол.
Одговор је стигао релативно брзо и то после нове грешке, овога пута од стране Шкотске.
Нису извели Шкоти добро додавање, лопта је дошла до Шаћирија који је одмах шутирао и затресао мрежу за 1:1.
У 34. минуту Швајцарска је могла и до предности, деловало је да ће тако и бити када је лопта ушла у гол, али погодак је поништен због офсајда.
У другом полувремену најконкретнију шансу имао је Хенли који је погодио стативу.
Прва репрезентација која је обезбедила пласман у осмину финала је Немачка. Фудбалери Немачке савладали су репрезентацију Мађарске резултатом 2:0 у другом колу групе А на Европском првенству.
Од почетка је селекција Немачке остављала бољи утисак,а већ у 22. минуту то су и потврдили када је Мусијала постигао гол иако је постојала сумња да је претходно направљен фаул.
Само четири минута касније Собослај је имао велику прилику да изједначи, али Гулачи је успео да одбрани тај сјајан ударац. Све су Немци држали у својим рукама, али у надокнади првог полувремена Салај је затресао мрежу и обрадовао Мађаре.
Ипак, само на кратко јер је тај гол поништен због офсајда. У другом делу утакмице Немци су поново били конкретнији, али су такође мађарски фудбалери имали неке лепе шансе као Варга у 60. минуту који није успео да затресе мрежу после ударца главом. Те пропуштене прилике казнио је Гундоан који је у 67. минуту погодио за предност Немачке од 2:0.
Фудбалери Хрватске и Албаније одиграли су нерешено 2:2 у другом колу групне фазе Европског првенства. Дуго су Албанци успевали да сачувају предност стечену на почетку утакмице, али у завршници је Хрватима било потребно свега 120 секунди да преокрену меч. Међутим, уследило је ново изненађење у надокнади када је Албанија изједначила.
Није репрезентација Хрватске личила на себе и то је на почетку одлично користила Албанија. Већ у 11. минуту Лачи је постигао погодак за предност од 1:0.
Иако су успели да преузму иницијативу и иако је посед лопте убедљиво био на њиховој страни Хрвати нису успели да реализују шансе па су тако на паузу отишли са заостатком.
Боље су хрватски фудбалери почели да играју у другом полувремену, све више су претили, међутим лопта никако није улазила у гол јер је са друге стране одбрана Албаније радила солидан посао.
Таква ситуација била је до 74. минута када је Андреј Крамарић успео да постигне гол за изједначење. Непуна два минута касније догодио се преокрет! Албанци су потпуно стали и деловали су погубљено, а то је Хрватска знала да казни.
У великој гужви није се снашао Ђасула који је уписао аутогол и тако донео противнику преокрет. Од тог момента Хрватска се питала за све, али та ситуација променила се у последњим минутима када су Албанци ишли на све или ништа. Трагичар је у 95. минуту постао херој. Ђасула је постигао гол за изједначење односно коначних 2:2. С обзиром на поразе у првом колу овај резултат не одговара превише ни Хрватима ни Албанцима.
18:21 15.06.2024
СЕМАФОР
Хрватска – Албанија 2:2 (0:1)
( Крамарић 74', Ђасула 76' аутогол - Лачи 11' , Ђасула 95')
Немачка – Мађарска 2:0 (1:0)
(Мусијала 22', Гундоан 67' )
Шкотска – Швајцарска 1:1
(Шер 13' аутогол - Шаћири 26')
18:23 15.06.2024
ШКОТСКА – ШВАЈЦАРСКА

Фудбалери Швајцарске и Шкотске одиграли су нерешено 1:1 у другом колу групе А на Европском првенству.
У другом полувремну најконкретнију шансу имао је Хенли који је погодио стативу.

До краја је Швајцарцима поништен још један гол због офсајда.
94' – Крај! 1:1
82' – Нови поништен гол за Швајцарску
Емболо је примио лопту, кренуо напред и затресао мрежу, али нису се дуго радовали Швајцарци јер је судија свирао офсајд.

78' – Ендаје поново претерује
Ендоје је снажно шутирао лопту и иако се чинило да је то добра прилика, она одлази далеко изнад гола.

67' – Статива!
Велика гужва створила се пред голом Швајцарске, а Хенли је имао прилику да постигне гол међутим погодио је стативу.

61' – Проблем за Шкоте
Тирни је због повреде завршио меч, а можда и првенство.

59' – Опасно
Ендоје је био на одличном месту, голман Шкотске изашао је напред, али фудбалер Швајцарске шутирао је поред гола.

56' – Претња Швајцарске
Шутирали су Швајцарци ка противничком голу, али није то било превише опасно за Шкоте.

46' – Почиње друго полувреме
Нема промена у саставима.

45' – Крај првог полувремена
У првих 45 минута Швајцарска је оставила нешто бољи утисак, али због грешке Шера и Шкоти имају чему да се надају у наставку.

42' – Шансе на обе стране
По један одличан шут виђен је са обе стране, али голмани одлично обављају свој посао.

34' – Швајцарцима поништен гол због офсајда
Врше притисак Швајцарци, Ендој је затресао мрежу, али гол је поништен због офсајда.

32' – Акција као из уџбеника
Фантастићну акцију одиграли су фудбалери Швајцарске, али на крају је заврпни ударац одбранио голман Шкотске.

26' – Шаћири за 1:1!
Велику грешку праве Шкоти приликом додавања, лопта долази до Шаћирија, а одмах на првом кораку гађа гол и тресе мрежу за изједначење.

21' – Швајцарци у чуду после примљеног гола
После велике грешке и аутогола Швајцарци су успели да дођу и до своје прве веће шансе. Лопту је шутирао Родригез, али поред гола.

13' – ГОЛ! Води Шкотска 1:0
После корнера Швајцарске Шкоти су изборили контру и сјајно су је довршили. Мактомини је шутирао ка голу, а у покушају да ту лопту избије закуцао је у своју мрежу Шер.

10' – Без драме на почетку
Од почетка меча оба тиму нису показала много тога. Није било конкретнијих акција нити прилика, а посед лопте је на страни Швајцарске.
1' – Почиње последњи меч дана
Ово су састави Швајцарске и Шведске
18:22 15.06.2024
НЕМАЧКА – МАЂАРСКА

Фудбалери Немачке савладали су репрезентацију Мађарске резултатом 2:0 у другом колу групе А на Европском првенству. Немци су овом победом обезбедили пролаз у другу фазу турнира.
Само четири минута касније Собослај је имао велику прилику да изједначи, али Гулачи је успео да одбрани тај сјајан ударац.
Све су Немци држали у својим рукама, али у надокнади првог полувремена Салај је затресао мрежу и обрадовао Мађаре. Ипак, само на кратко јер је тај гол поништен због офсајда.
У другом делу утакмице Немци су поново били конкретнији, али су такође мађарски фудбалери имали неке лепе шансе као Варга у 60. минуту који није успео да затресе мрежу после ударца главом.
Те пропуштене прилике казнио је Гундоан који је у 67. минуту погодио за предност Немачке од 2:0.

90+3' – Победа Немачке

90' – Узбудљива завршница
Динамично протиче завршница меча. Најпре се створила велика гужва код гола Немачке, али Мађари је на крају нису искористили, а потом су Немци трчали у контру после које такође лопта није завршила у мрежи.

85' – Немци близу победе
Нема конкретнијих прилика ни са једне стране у последњих неколико минута.

75' – Сјајна одбрана мађарског голмана
Прави пројектил послао је ка мрежи Мађарксе Сане, али успео је то одбрани Гулачи.

67' – ГОЛ! Немачка води 2:0
Гундоан је одлично реаговао и постигао свој први погодак на Европском првенству.

60' – Шанса!
Варга је добио прилику да донесе изједначење, захватио је лопту главом, али она одлази изнад гола.

58' – Измене у немачком тиму
Хаверца је заменио Филкруг, док је уместо Вирца ушао Сане.

55' – Немачка наставља да прети
Тони Крос је шутирао, али Гулачи је успео и овај ударац да одбрани.

46' – Почело је друго полувреме
Нема промена у тимовима Немачке и Мађарске.

45' – Мађарској поништен гол
Салај је постигао гол за 1:1, али судија је одмах реаговао и поништио погодак због офсајда.

44' – Нова шанса!
Сјајан шут упутио је Мусијала, али овога пута није затресао мрежу.

39' – Немци се питају за све
Организованије делује репрезентације Немачке која далеко више има лопту у свом поседу. Нижу се и прилике за немачки тим.

29' – Собослај поново прети
Још једном је Собослај био у прилици да постигне гол за изједначење, али одлично је изблокирао Та.

26' – Каква шанса!
Собослај је извео маестралан слободан ударац, али још маестралније је то одбранио Нојер. Била је ово велика прилика за Мађарску.

22' – Води Немачка! 1:0
Мусијала се добро снашао у гужви и успео да надмудри голмана Мађарске!

15' – Наставља се у истом ритму
После шансе Хаверца, добру прилику имао је и Андрих, али је Бола тај ударац блокирао главом.

10' – Прете Немци
Немачка је преузела иницијативу на старту меча, а страшно велику шансу имао је Каи Хаверц, али је одличан посао на голу Мађарске урадио Гулачи.

1' – Почиње меч
ХРВАТСКА – АЛБАНИЈА

Фудбалери Хрватске и Албаније одиграли су нерешено 2:2 у другом колу групне фазе Европског првенства.. Дуго су Албанци успевали да сачувају предност стечену на почетку утакмице, али у завршници је Хрватима било потребно свега 120 секунди да преокрену меч. Међутим, уследило је ново изненађење у надокнади када је Албанија изједначила.
Иако су успели да преузму иницијативу и иако је псоед лопте убедљиво био на њиховој страни Хрвати нису успели да реализују шансе па су тако на паузу отишли са заостатком.
Таква ситуација била је до 74. минута када је Андреј Крамарић успео да постигне гол за изједначење. Непуна два минута касније догодио се преокрет!
Албанци су потпуно стали и деловали су погубљено, а то је Хрватска знала да казни. У великој гужви није се снашао Ђасула који је уписао аутогол и тако донео противнику преокрет.
Од тог момента Хрватска се питала за све, али та ситуација променила се у последњим минутима када су Албанци ишли на све или ништа. Трагичар је у 95. минуту постао херој. Ђасула је постигао гол за изједначење односно коначних 2:2.
С обзиром на поразе у првом колу овај резултат не одговара превише ни Хрватима ни Албанцима.

90+9' Крај утакмице! 2:2

95' – Невероватно! Гол за Албанију
Стрелац аутогола Ђасула сада постиже гол за изједначење! У последњим минутима Албанци намећу свој ритам, нападају и то се исплатило.
90' – Велика шанса за Албанију
Изненада су успели да запрете Албанци, али Ливаковић је успео да спречи да се мрежа затресе.

85' – Албанија без одговора
Албанија без праве прилике после два примљена гола.

76' – Хрватска води! 2:1
За само два минута одбрана Албаније потпуно је нестала. После првог примљеног гола, Хрвати су потпуно преузели контролу и врло брзо запретили, а иако је најпре деловало да је Сучић стрелац, гол је као аутогол приписан Ђасули.

74' – Крамарић постиже гол! 1:1
Андреј Крамарић је стрелац гола за изједначење.

70' – И даље нема промене резултата
И даље су Хрвати ти који прете, али су у послењих неколико минута успели и Алабанци да створе једну шансу, мада такође неуспешну.

60' – Хрватска све опаснија
Прете хрватски фудбалери све више у дргуом полувремену. Посед лопте убедљиво је на њиховој страни, међутим и даље не успевају да промене резултат.

50' – Иницијатива Хрвата
Најбоља прилика за Хрвате у досадашњем току меча догодила се у 50. минуту када је Сучић шутирао ка голу, али албански голман је одлично интервенисао.

46' – Почело је дргуго полувреме
Хрватским фудбалерима остаје још 45 минута да промене резултат. Албанци нису ништа мењали док је код Хрвата изашао Брозовић, а ушао Пашалић. Уместо Мајера ушао је Сучић.
45' – Албанија води на полувремену
Припретили су Хрвати у финишу, али безуспешно. Албанија води после првих 45 минута.

40' – Ништа се не мења
Лопта је више код хрватског тима, али када је код Албанаца они су и даље далеко конкретнији.

35' – Албанци настављају
Хрвати су у неколико наврата покушали да преузму иницијативу, али не и да створе праву шансу. Са друге стране Аслани је био у прилици да дотуче противника, али спасао је гол Доминик Ливаковић.

25' – Хрватска без решења
Покушавају хрватски фудбалери да створе шансу, два пута је центрирао Иван Перишић, а потом је Брозовић снажно шутирао, али успешно су се одбранили Албанци.

18' – Албанци муче Хрвате
Донео је гол самопоуздање Албанцима и поново су запретили, овога пута преко Бајрамија у 15. минуту. Прошла је поред гола та лопта, али их је та прилика само додатно подстакла да наставе у истом ритму.

11' – Албанија води! 0:1
Ћазим Лачи је после првог озбиљнијег напада Албаније успео да постигне одличан гол.

5' – Безопасно на обе стране
Без неке нарочите идеје делују у првим минутима оба тима. Хрвати су имали корнер после ког нису запретили

1' - Почиње меч другог кола групне фазе Европског првенства
Добро дошли!
Пратићемо уживо шести дан Европског првенства у фудбалу, играће Хрватска и Албанија, Немачка и Мађарска, односно Шкотска и Швајцарска.