ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Француска Холандија - Sputnik Србија

Французи и Холанђани сервирали први „кромпир“ на ЕП – Аустрија боља од Пољске, Украјина од Словачке

Фудбалери Холандије и Француске одиграли су прву утакмицу без голова на Европском првенству. Претходно је Аустрија савладала Пољску резултатом 3:1, док је Украјина у првом мечу дана победила Словачку резултатом 2:1.
Прави фудбалски спектакл очекивао се од фудбалера Холандије и Француске и истина било је сјајних прилика на обе стране, али ниједна није искоришћена.
Највише је шанси пропустио Гризман који се у неколико наврата налазио у одличним приликама да Француској донесе предност, али лопта никако није одлазила у мрежу.
Холанђани су у другом полувремену били знатно блеђи, Французи све опаснији, али како то обично бива често стигне казна за пропуштене шансе.
У 69. минуту Ћави Симонс затресао је мрежу, али срећа Холанђана била је кратког даха јер је погоддак поништен због офсајда.
Ништа се конкретније није догодило до краја меча и тако су Холанђани и Французи сервирали први "кромпир" на Европском првенству, односно ово је био први дуел који је завршен без гола.
Претходно је Аустрија савладала Пољску резултатом 3:1. Од првог минута је Аустрија напала Пољску и већ у деветом минуту дошли су до предности голом Траунера.
У другом делу првог полувремена пробудили су се Пољаци, а у 30. минуту за изједначење је погодио Пјотек.
Аустријанци су боље отворили друго полувреме, нападали су, а Пољацима није помогло ни то што је по први пут од почетка Европског првенства на терену био Роберт Левандовски.
У 66. минуту за ново вођство Аустрије мрежу је затресао Баумгартнер. То им није било довољно и наставили су да стварају шансе.
Велику прилику имао је Мелер у 77. минуту, али како би га спречио да постигне гол Шчесни га је оборио и тако направио пенал.
Са беле тачке шутирао је Марко Арнаутовић, фудбалер српског порекла, који је погодио за 3:1. Недуго затим Марко је изашао са терена, а ову утакмицу поднео је очигледно веома емотивно јер се видело да није успео да задржи сузе.
У првом мечу дана Украјина је савладала Словачку резултатом 2:1.
Одлично су ушли у утакмицу фудбалери Словачке који су од старта контролисали ритам и врло рано почели да нападају.
У 17. минуту Иван Шранц одлично је испратио центаршут и главом је затресао мрежу. Владали су Словаци тереном и у наставку меча, али како је прво полувреме почело да се ближи крају тако су Украјинци стварали све више прилика.
Да могу да буду опаснији доказали су у 54. минуту када је мрежу за изједначење затресао Шапаренко. Од тог момента украјински фудбалери преузели су иницијативу, да би у 80. минуту направили потпуно преокрет.
Шапаренко је послао дугу лопту, успео је до ње да дође Јеремчук који постиже гол за предност Украјине.
Токове мечева могли сте да пратите уз Спутњик, а у рубрици Садржај одаберите своју омиљену утакмицу.
08:09 21.06.2024
СЕМАФОР
Словачка - Украјина 1:2 (1:0)
(Шранц 17'- Шапаренко 54', Јаремчук 80')
Пољска - Аустрија 1:3 (1:1)
(Пјонтек 30' - Траунер 9', Баургартнер 67', Арнаутовић 78')
Холандија - Француска 0:0
08:11 21.06.2024
ХОЛАНДИЈА - ФРАНЦУСКА

95' – Крај
Нема победника, резултат је 0:0.

90+5' – Још пет минута се игра
Има ли времена са гол?

89' – Несебичност кошта Французе
Рабио је могао сам да заврши акцију јер је био близу гола, али несебично је тражио Комана који је био далеко од те лопте.

85' – Гризман наставља са промашајима
Жиру је послао лопту ка Гризману, али ни ова прилику не користи Француз.

75' – Измене
Дембеле излази, умеесто њега узлази Коман. Турам мења Жиру. Претходно је изашао Симонс,а ушао Вајналдум.

69' – Холандији поништен гол
Ћави Симонс казнио је све промашене шансе Француске, али гол је поништен због офсајда.Сметао је Мањану играч Холандије који је био у офсајду и због тога што је утицао на игру погодак није могао да буде важећи.

65' – Гризмана неће па неће
Канте је био несебичан, додао је Гризману који поново пропушта велику шансу.

62' – Прилика за Француску
Џуанеми главом шаље лопту мало изнад пречке. Није ово била лошра прилика за Французе.

52' – Лоше...
Канте је био нестрпљив, шутирао је из нешто веће даљине и та лопта није била велика претња по голмана Холандије.
46' – Почело је друго полувреме
Није било промена у саставима.

45' – Крај првог полувремена
Видели смо неколико великих шанси, али и великих промашаја на обе стране.

38' – Бледи Французи
Слободан ударац извео је Гризман, али није било саиграча који би га испратио.

28' – Још једна пропуштена шанса
Маркус Турсам је добро примио пас, имао је времена да се намести и нашао се у одличној прилици, али није био довољно прецизан. Пропустио је лепу прилику.

26' – И даље без голова
За нијансу већи посед лопте има Француска, али Холанђани имају опасније нападе.

17' – Шанса!
Одличан шут упутио је ка голу Француске Гакпо, али добро је реаговао Мањан.

14' – Невероватан промашај!
Оклизнуо се Гризман док је гол био празан и тако је пропуштена велика шанса за Француску.

4' – Не чекају ни Французи
Гризман је примио леп пас и снажно шутирао, али се добро снашао Вербруген.

1' – Холандија кренула фуриозно
Одмах је напала Холандија!Фримпонг је одлично шутирао, али и пропустио велику шансу.

1' Састави
ПОЉСКА - АУСТРИЈА

Фудбалери Аустрије савладали су Пољску резултатом 3:1 у другом колу групне фазе Европског првенства.

Од првог минута је Аустрија напала Пољску и већ у деветом минуту дошли су до предности голом Траунера.
Велику прилику имао је Мелер у 77. минуту, али како би га спречио да постигне гол Шчесни га је оборио и тако направио пенал. Са беле тачке шутирао је Марко Арнаутовић, фудбалер српског порекла, који је погодио за 3:1.
Недуго затим Марко је изашао са терена, а ову утакмицу поднео је очигледно веома емотивно јер се видело да није успео да задржи сузе.

90' – Крај! Победа Аустрије 3:1

90+4' – Још четири минута
Тешко је да Пољаци било шта могу да промене.

85' – Невероватно...
Празан гол промашио је Лајмер!

84' – Нова опасност
Потпуно је испала одббрана Аустрије и морао је гол да спасава Шчесни који је уписао нову сјајну интервенцију.

78' – ГОЛ! Аустрија води 3:1
Арнаутовић је шутирао са беле тачке и погодио за убедљиву предност Аустрије.

77' – Пенал!
Шчесни је оборио Мелера и Аустрија добија пенал.

67' – ГОЛ! Аустрија поново води 2:1
Баугартнер је стрелац после асистенције Арнаутовића.

63' – Опасна Аустрија
Велику гужву пред голом Пољске није успео да искористи Марко Арнаутовић.Недуго затим Левандосвки је био груб и зарадио је жути картон.

59' – Левандовски на терену
Славни Роберт Левандовски први пут излази на терен на овом Европском првенству.Изашао је Пјонтек, стрелац првог гола.

51' – Напада Аустрија
Пош је успео да се избори са одбраном пољског тима, али његов ударац главом није био прецизан.

По једна промена у оба тима. За Пољаке је уместо Пјотровксог ушао Модер, док је код Аустрије из игре изашао Грилич, а ушао је Вимер.

Маестралан шут упутио је Зелински, али је још маестралније одбранио Пенц.

39' – Аустрија запретила
Забицер се предуго намештао и тако није искористио велику шансу.

30' – ГОЛ! Пољска је изједначила 1:1
Неколико минута Пољаци врше притисак на противника,а онда у 30. минуту после промашаја саиграча Пјонтек постиже погодак.

18' – Још једна шанса
Поново су се пољски фудбалери приближили противничком голу, али нову шансу није искористио Залевски који је волеј послао изнад пречке.

17' – Прилика за Пољаску
Зелински није искористио шансу, а Пољаци су љути на судији јер је деловало да је лопта погодила једног од играча Аустрије у руку.

9' – ГОЛ! Води Аустрија 1:0
Нападају од првог минута а већ у деветом се то исплатило. Испали су Пољаци, а то користи Траунер који главом постиже погодак.

3' – Опасна Аустрија
Офанзивније и боље су Аустријанци ушли у меч. Лопта углавном иде ка Арнаутовићу који још увек тражи конкретнију шансу.

1' – Састави
СЛОВАЧКА - УКРАЈИНА

Фудбалери Украјине савладали су селекцију Словачке у другом колу групне фазе Европског првенства резултатом 2:1.
Одлично су ушли у утакмицу фудбалери Словачке који су од старта контролисали ритам и врло рано почели да нападају. У 17. минуту Иван Шранц одлично је испратио центаршут и главом је затресао мрежу.
Владали су Словаци тереном и у наставку меча, али како је прво полувреме почело да се ближи крају тако су Украјинци стварали све више прилика.
Да могу да буду опаснији доказали су у 54. минуту када је мрежу за изједначење затресао Шапаренко.
Од тог момента украјински фудбалери преузели су иницијативу, да би у 80. минуту направили потпуно преокрет.

Ситуација се у групи Е сада закомпликовала. Словачка, Румунија и Украјина имају по три бода, док је Белгија и даље на нули, али им следи меч са Румунима.

90' – Крај! Победа Украјине 2:1
У последњих десетак минута меча није било конкретнијих прилика са обе стране. Украјина је успела да се одбрани и сачува предност односно упише прву победу на Европском првенству.

80' – Преокрет! Украјина води 2:1
Дуга лопта ка Јеремчуку била је кобна за Словачку. Украјина је повела.

71' – Украјина наставља ка голу
Ни после измена у екипи Словачке нема превише промена. Украјинци и даље нападају и контролишу ритам утакмице.

62' – Проблеми за Словачку
Словачка сада има нове проблеме. Ханчко се повредио, али је одлучио да остане на терену.

61' – Све опаснија Украјина
После постигнутог гола Украјинци настављају да врше притисак на Словаке. Шапаренко је упутио нови шут ка гол, али овога пута мрежа се није затресла.

54' – ГОЛ! Украјина изједначила 1:1
Шапаренко је стрелац гола за Украјину.

На самом старту жестоко су се сударили словачки и украјински фудбалер, а Пекарик је горе прошао.

Осам пута су Украјинци шутирали ка голу, али Словачка је са друге стране имала боље прилике од којих је једну и искористила.

44' – Лепа шанса за Словачку
Прави пројектил ка голу Украјине послао је Хараслин, али је голман је одлично одбранио.
34' – Украјинци настављају да прете
Најпре лепа акција, а онда и статива. Остала је лопта код Украјинца, али на крају нису успели да искористе гужву.
28' – Шанса за Украјину
Добик је имао прилику да изједначи, али клизећим стартом му је успешно блокиран шут.

17' – ГОЛ! Словачка води 1:0
Шранц је стрелац.Одлично је испратио центаршут и главом послао лопту у мрежу.

13' – Пропуштена прилика за Украјинце
Фудбалери Украјине кренули су напред, Брашко је шутнуо ка голу, али био је то лак посао за Дубравку.

10' – Прети Словачка
Врше притисак Словаци, лопта је углавном код њих и имали су одличну шансу, али је Трубин добро сачувао мрежу.

3' – Груба игра Украјине
У трећем минуту Јармоленко је био изузетно агресиван и био је близу жутог картона. Словаци са друге стране журе и греше.

1' – Познати састави Словачке и Украјине
08:10 21.06.2024
Добро дошли
Нови троструки програм на Европском првенству је пред нама. Пратите уз Спутњик уживо текстуалне преносе свих утакмица.