ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Јан Облак и Кристијано Роналдо - Sputnik Србија

Храбри Словенци пали на пеналима – Португалија иде у четвртфинале на мегдан Француској

Словенија није успела да направи чудо и пласира се у четвртфинале Европског првенства, на пенале је изгубила од Португалије после 0:0 након 120 минута игре, а Француска је аутоголом савладала Белгију и заказала међусобни дуел.
Фудбалери Француске пласирали су се у четвртфинале Европског првенства победом од 1:0 над Белгијом у мечу са огромним бројем прилика и очајном реализацијом.
Французи су низали шансе током целе утакмице, никако нису могли да пронађу пут до мреже, а Белгија је покушавала из контранапада са жељом да егал резултат остане што дуже на снази.
Имала је Белгија неколико добрих прилика, покушавали су Лукаку, Де Брујне, на другој страни су промашивали Чуамени, Мбапе, Гризман, а коначан гол је стигао у 85. минуту када је Коло Муани шутирао, а дефанзивац Белгије Фертонген преварио свог голмана.
© AFP 2023 / INA FASSBENDERФранцуска Белгија Европско првенство
Француска Белгија Европско првенство - Sputnik Србија, 1920, 01.07.2024
Француска Белгија Европско првенство
Фудбалери Португалије пласирали су се у четвртфинале Европског првенства победом после пенала над Словенијом пошто у регуларном делу меча и продужецима није било голова.
Силовито је нападала Португалија, Словенија се храбро бранила и одбранила, чак и када је Кристијано Роналдо пред крај првог продужетка шутирао пенал.
Сјајно је његов ударац одбранио Јан Облак, али у пенал серији није ниједан док је његов колега са друге стране Диого Кошта бриљирао и са три заустављена ударца одвео своју екипу у наставак такмичења.
© AP Photo / Matthias SchraderСловенија - Португалија
Словенија - Португалија - Sputnik Србија, 1920, 01.07.2024
Словенија - Португалија
Токове мечева сте могли да пратите уз Спутњик, а у рубрици Садржај одаберите омиљену утакмицу.
16:18 01.07.2024
СЕМАФОР
Француска - Белгија 1:0 (0:0)
(Фертонген 85аг)
Португалија - Словенија 3:0 после пенала 0:0 (0:0)
16:19 01.07.2024
ПОРТУГАЛИЈА - СЛОВЕНИЈА
3:0 - Крај! Победа Португалије!
Није успео Облак да одбрани ударац.
2:0 - И трећа одбрана!
Кошта брани и трећи пенал, шутирао је Вербич!
2:0 - Рутински погађа Бруно
Облак се није ни бацио.
1:0 - Још једна одбрана!
Кошта брани шут Балковеца!
1:0 - Роналдо погађа
Застао је, можда и предуго, али је савладао Облака који је погодио страну.
0:0 - Промашај Иличића!
Брани голман Кошта, као Облак Роналду.
Пенали крећу!
Словенци први шутирају.
121' - Идемо у пенале!
Нема више игре, време је за одлуку!
120' - Ближимо се пеналима!
И даље нема гола!
115' - Каква шанса!
Погрешио је Пепе, Шешко се стуштио ка голу, али је Кошта одбранио!
110' - Облак господари, а селектор искључен!
Прво одбрана, а потом и изнуђен фаул Роналда.
Директан црвени картон добио је селектор Словеније Матјаж Кек.
105' - Брани Облак!
Роналдо није реализовао пенал!
Остаје 0:0!
102' - Пенал за Португалце!
Дркушић је фаулирао Жоту!
100' - Ништа од акције Португалаца
Облак сигуран на голу.
95' - Умало гол Вербича!
Сјајан шут, али је блокирао Дијаш.
90+4' - Продужеци!
Крај регуларног дела меча, без голова!
90' - Још четири минута!
Драма се наставља!
90' - Не да Облак!
Какав напад Роналда, сјајан шут и одбрана ногама Облака!
80' - Каква борба Словенаца!
Од првог минута максимална ангажованост коју је сада потврдио Елшник сјајном интеревенцијом.
70' - Опет Роналдо...
Слободњак који иде преко гола.
61' - Каква штета!
Шешко је претрчао Пепеа, али је изгубио снагу и траљаво шутирао у контранападу.
Остаје 0:0.
55' - Облак брани бомбу!
Пуном снагом је шутирао Роналдо из слободног ударца, Облак је маестрално блокирао ударац.
50' - Активно на обе стране
Ипак, нема већих опасности.
45+2' - Статива!
Сјајан ударац Дијаша на крају првог полувремена.
45' - Игра се још два минута
И даље нема голова.
44' - Шешко!
Сјајан ударац нападача Словеније, али без гола.
38' - Велика шанса за Словенце!
Шпорар је каснио на додавање Стојановића.
34' - Роналдова бомба!
Тик изнад пречке после слободног ударца.
30' - Словенци се отварају
Уморила се екипа Португалије од жестоког темпа, Словенци су дошли до даха, али је и даље њихова одбрана на великом испиту.
20' - Статус кво
Миран период утакмице после низа атака Португалаца.
15' - Роналдо касни па тражи пенал
Трају напади Португалије, Словенија једва да прелази центар.
10' - Грчевита одбрана Словенаца
Још три добра напада имала је Португалија.
5' - Атаци Португалаца
Велику шансу за Португалију пропустио је Леао, Карничник је сјајно реаговао, а после корнера пробао је и Дијас.
1' - Почела је утакмица!
ФРАНЦУСКА - БЕЛГИЈА
90' – Још три минута!
Белгија срља у напад!
85' – Води Француска!
Коло Муани погађа у ногу Фертонгена, а лопта одлази у мрежу!
Француска води 1:0!
83' – Каква шанса!
Де Брујне је распалио са ивице казненог простора, али Мањан брани.
И даље 0:0!
80' – Сви чекају продужетке?!
Само по једна измена на обе стране, селектори калкулишу.
70' – Лукаку промашује!
Најбоља шанса за Белгију, али лош шут.
Претходно је Француска уписала још неколико покушаја.
Нема голова!
60' – Велика шанса!
Велика грешка Салибе, трк Караска и уклизавање Ернандеса.
Остаје 0:0.
50' – И опет шансе

Укупно чак 12. покушај Француза, нема гола!
46' – Почиње друго полувреме
Нема измена у саставима.

45' – Крај првог полувремена
Лопта је више била код Француза, међутим Белгија је у једном кратком периоду преуезла контролу и имали су далеко боље и озбиљније шансе. Међутим, након што нису затресли мрежу, Белгијанци као да су се поново повукли и то је искористила Француска која је у последњих десетак минута била далеко доминантнија.
После 45 минута игре резултат је 1:1

40' – Француска поново опаснија
Неколико минута траје притисак француских фудбалера, међутим немају идеју како да заврше један од тих напада.
34' – Велика шанса!
Кунде је упутио одличан центаршут ка Тираму који је глаом снажно послао лопту, али она одлази мало поред десне стативе. Била је ово велика прилика за Французе.
26' – Прете Белгијанци
Караско је имао прилику да упути шут ка голу, али шут му је блокиран од стране француских фудбалера.

25' – Проблеми код Француза
Непуна два минута од жутог картона за Гризмана исти добија и Рабио који ће пропустити следећу утакмицу. Претходно је жути картон добио и Туамени јер је разговарао са судијом, а није капитен, што није дозвољено.
23' – Велика шанса за Белгију
Жути картон због грубог фаула зарадио је Гризман. Извео је Де Брујне после тога слободан ударац, лопта је ишла ка голу, а Мањан се намучио како би одбранио.

18' – Поново Французи!
Добро је Тирам испратио центаршут, захватио је лопту главом, али је послао поред гола.
15' – Мбапе!
Извели су Француз први корнер, а лопту је после тога ка мрежи упутио Килијан Мбапе. Био је то снажан шут, али недовољно прецизан.
10' – Опаснији Французи
Лопта је више код француских фудбалера, а Гризман је имао прилику да створи добру прилику аз гол. Међутим, као да се искусни Француз и сам збунио па је тако слабо шутирао ка голу,а Кастелс је имао лак посао.

5' – Нема озбиљније претње
По један напад видели смо на обе стране, међутим реализација није била добра у оба случаја.

1' – Састави
Добро дошли!
Пратићемо уживо мечеве осмине финала Европског првенства између Француске и Белгије, односно Португалије и Словеније.