ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Турска - Sputnik Србија

Турци се осветили Аустријанцима и заказали четвртфинале с Холандијом

Фудбалери Турске елиминисали су фаворизовану Аустрију победом 2:1 на Ред Бул арени у Лајпцигу, и састаће се у четвртфиналу са Холандијом, која је била боља од Румуније резултатом 3:0.
Шок је уследио већ у првом минуту, када је штопер Турака Демирал закуцао лопту из петерца после лоше реакције комплетне одбране Аустрије након корнера.
Успели су изабраници Ралфа Рагника да се консолидују после тог почетног шока и да успоставе конце игре, не и да пронађу пут до гола Гунока.
У наставку сусрета Аустријанци су направили двоструку измену током 15-минутне паузе, изашли су Шмид и Мвене, а ушли Грегорич и Прас.
Имали су теренску иницијативу, али су Турци стигли и до другог гола. И то поново преко штопера Демирала, који је главом закуцао лопту у мрежу, надскочивши двојицу штопера Аустрије, после савршеног центаршута суперталентованог Арде Гулера.
Играо се 59. минут.
Ипак, није се дуго чекало на Аустријанци преполове ту предност, а стрелац је био Грегорич.
Кренули су у јуриш Аустријанци, имали су шансе преко Арнаутовића, али су Турци успели да се одбране и да им се освете за пораз из марта месеца ове године, када је у пријатељском мечу било 6:1 за Аустрију. Могла је Аустрија до изједначења у 95. минуту, али је вансеријском парадом и одбраном голман Гунок зауставио лопту коју је главом упутио Баумгартнер.
Пре овог сусрета, Холандија је без већих проблема изашла на крај са Румунијом. Коди Гакпо је уз Малена понео епитет играча утакмице. Ас Ливерпула начео је Румуне у 20. минуту, да би до краја сусрета аситрирао резервисти Малену код гола у 83. минуту.
Исти фудбалер поставио је коначних 3:0 у трећем минуту судијске надокнаде.
Комплетирани су сви парови четвртфинала ЕП у Немачкој
Шпанија – Немачка
Португалија – Француска
Енглеска – Швајцарска
Турска - Холандија
Мечеве осмине финала могли сте да пратите уз Спутњик у текстуалном преносу.
АУСТРИЈА - ТУРСКА
Кренули су у јуриш Аустријанци, имали су шансе преко Арнаутовића, али су Турци успели да се одбране и да им се освете за пораз из марта месеца ове године, када је у пријатељском мечу било 6:1 за Аустрију.
95' - КАКВА ОДБРАНА ЗА КРАЈ!
Гунок је херој Турске, јер је у последњем нападу скинуо лопту коју је главом послао Баумгартнер. Могла је Аустрија до шокантног изненађења, али се испречио голман Турске. Одсвирао је главни судија затим крај и Турска је у четвртфиналу.
90' - Још четири минута
Тражили су Аустријанци и више због великог броја измена, али судија је показао да ће се играти још четири минута.
85'- Велика шанса!
Могао је Баумгартнер да изједначи да је мало боље захватио лопту главом. Остаје 2:1 за Турску, још пет минута до краја истека регуларних 90.
83' - Крај за Кокчуа
Морао је да напусти терен због повреде, заменио га је Кахвечи.
78' - Двострука измена Турака
Изашли су Јилдиз и Гулер, у игри су Јокушлу и Актуркоглу.
74' - Пројектил Грилича
Распалила је десетка Аустрије по лопти, одлично постављен био је голман Турске Гунок.
66' - ГОООЛ!
Аустријанци смањују преко Грегорича. Остао је сам на другој стативи и закуцао је лопту у ближи угао са пет метара.
65' - Нове промене у Аустрији
Вебер и Грилич су у игри, изашли су Лајнхарт и Лајмер.
59' - ГОООЛ! Турска води 2:0!
Поново је стрелац Демирал који је на савршен центаршут Арде Гулера надскочио двојицу штопера Аустрије и главом послао лопту у гол.
58' - Мењају и Турци
Ожчан је на терену, изашао је Јуксек.
50' - Покушај Грегорича, па зицер Арнаутовића
Испратио је један солидан центаршут и покушао главом, али је лопта прошла поред гола. Већ у следећем нападу Арнаутовић је пропустио прилику да изједначи, изашао је "један на један" с голманом и лоше шутирао.
46' - Почело је друго полувреме
Селектор Аустрије Ралф Рангник извршио је двоструку измену. Изашли су Шмид и Мвене, а на терену су Грегорич и Прас.
45' - ПОЛУВРЕМЕ
Турска има гол предности од другог минута када је мрежу затресао дефанзивац Демирал.
38' - Притисак Аустрије и жути за Шмида
Арнаутовић, Забицер и Баумгартнер константно врше притисак на последњу линију Турске. У јеку тих напада кренула је контра Турске коју је прекинуио Шмид, зарадивши жути картон.
25' - Демирал запретио
Могао је дефанзивац Турске и до другог гола, али је био непрецизан после ударца главом. Одличан корнер извели су Турци, а мало је недостајало да Демирал постигне и други гол.
11' - Жути за Кокчуа
Фаулирао је Баумгартнера с леђа и главни судија показао му је жути картон. Забицер је затим извео слободан ударац и лопта је погодила живи зид.
3' - Аустрија замало изједначила
Већ у следећем нападу после примљеног гола Баумгартнер је имао велику прилику. Лопта је прошла поред стативе.
1' - ГОООЛ! Води Турска
Демирал је закуцао лопту у мрежу после лоше интервенције комплетне одбране Аустрије након корнера.
Меч је почео!
Аустрија која игра у црвеној опреми ће имати први напад, Турци су у белом.
Химне у току
Тренутно се интонирају химне Турске, а затим и Аустрије.
Меч ће ускоро почети
Пет минута остало је до почетка последњег сусрета осмине финала на Европском првенству у Немачкој.
Познате су стартне поставе
Аустрија: Пенц - Пош, Дансо, Лајнхарт, Мвене - Сејвалд, Забицер - Лајмер, Баумгартнер, Шмид - Арнаутовић.
Турска: Гунок - Мулдур, Бардакчи, Демирал, Кадиоглу - Јуксек, Ајхан - Јилмаз, Кокчу, Јилдиз - Гулер.
У последњем мечу осмине финала састају се Аустрија и Турска, победник тог сусрета иде на Холандију, која је елиминисала Румунију.
РУМУНИЈА – ХОЛАНДИЈА
Фудбалери Холандије победили су Румунију резултатом 3:0 (1:0) и пласирали се у четвртфинале Европског првенства. Хероји тријумфа били су Коди Гакпо и резервиста Мален, који је постигао два поготка. Претходно је Румуне начео ас Ливерпула, да би касније уписао асистенцију Малену за 2:0.
Румунија је имала улогу аутсајдера, али је храбро ушла у меч и првих 10 минута извршила је озбиљан притисак на последњу линију „лала“ и голмана Вербругена.
Након што су Холанђани одбили све те нападе, преузели су иницијативу, имали више лопту у поседу и кренуле су да се ређају шансе пред голом Румуна.
У јеку тих напада Коди Гакпо је у 20. минуту погодио за предност. Гол иде на душу голмана Нице ком је лопта ушла у ближи угао, додуше, брзина лопте износила је чак 121 километар на час.
Мировале су мреже до одласка на велики одмор, да би у наставку Румунија била приморана да заигра на све или ништа.
Јасно је да је такав стил игре оставио превише простора брзим играчима Холандије, који су до краја сусрета постигли још два поготка. Мален који у 46. минуту ушао уместо Бергвајна, постигао је гол у 83. минуту на сјајну асистенцију Кодија Гакпа, да би коначних 3:0 поставио у 93. минуту, када је повукао контру и сам завршио акцију.
Било је јасно да Румуни иду кући, а Холандија у четвртфинале. Холанђани сада чекају победника дуела Аустрија - Турска и могли би лако да се у 10 дана двапут састану са Аустријом, с којом су били у групи, и од које су изгубили резултатом 3:2.
94' - КРАЈ!
Холандија је у четвртфиналу, после убедљиве победе над Румунијом - 3:0.
93' - Мален ставља тачку!
Холандија је преко Малена стигла и до трећег гола. Фантастично је повукао контру и рутински матирао голмана Румуније.
Толико има наде за Румуне и толико дели Холандију од пласмана у четвртфинале.
83' - ГОООЛ! Мален за 2:0!
Коди Гакпо је успео да остави лопту у игри, сви су очекивали гол-аут, не и он. Упослио је Малена, који је само убацио у мрежу за великих 2:0.
82' - Глума Дамфриса за Оскара
Могла је Румунија да се нађе у одличној ситуацији да стигне до изједначења да судија Феликс Цвајер није насео на глуму Дензела Дамфриса, ког није ни додирнуо Станчију, а судија је досудио фаул.
73' - Каква шанса!
Мики ван де Вен је шутирао поред гола. Просто је невероватно како та лопта није завршила у мрежи. Нижу се шансе испред гола Румуније.
64' - ВАР поништио гол!
Коди Гакпо дуплирао је предност Холандије, али је ВАР показао да је нападач Ливерпула био у офсајду.
59' - Статива!
Ван Дајк је био највиши у скоку после корнера и погодио је стативу.
54' - Депај у прилици
Уз доста среће лопта се одбила до нападача Холандије који је траљаво реаговао и остаје 1:0 за Холандију.
Румунија ће морати да крене по гол како би стигла до изједначења и остала у игри за пласман у четвртфинале Европског првенства.
45+3' - ПОЛУВРЕМЕ
Извели су Румуни први корнер пре одласка на 15-минутуну паузу. Холандија има гол предности из 20. минута, када је погодио Коди Гакпо.
45' - Још три минута
Толико је продужено прво полувреме због две указане помоћи фудбалерима Румуније.
43' - Десети корнер!
Потврда о доминацији Холандије огледа се у чак десет изведених корнера и у поседу лопте 69-31 одсто.
38' - Принудна измена!
Могош је морао напоље због јаког ударца у груди који је добио од Дамфриса. Уместо њега на терену је Раковицан.
32' - Драгушин сачувао Румуне
Мало је недостајало да Холандија стигне до другог гола. Драгушин је интеревенисао у последњем моменту, избацивши лопту. Холандија је извела већ осми корнер, али није било нове опасности пред голом.
26' - Де Фрај замало дуплирао
Имао је штопер Холандије изгледну прилику са пет метара, шутирао је главом и погодио спољњи део мреже.
Брзина лопте коју је Гакпо упутио приликом гола износила је 12 километар на час.
20' - ГОООЛ! Води Холандија
Коди Гакпо погађа ближи угао гола Румуније и Холандија води!
14' - Ман преко гола
Распалио је левом ногом по лопти Ман, а она прошла изнад гола Вербругена.
11' - Притисак Румуна
Осим шута Симонса, Холандија готово да није била на половини Румуније.
6' - Симонс запретио
Тестирао је талентовани офанзивни везиста ударац и способности голмана Румуније Нице.
3' - Хаџи на трави
Румунија је офанзивно ушла у меч, а њена десетка завршила је на трави после једног дуела у казненом простору Холандије. Наставиће ас Румуније са чалмом на глави јер му је крварила глава.
Меч је почео
Холандија има први напад у мечу.
Химне
У току је интонирање националних химни. Прво химна Холандије, а затим и Румуније.
Нешто више од пет минута остало је до почетка претпоследњег меча осмине финала Европског првенству у Немачкој.
Румунија: Ница - Рацију, Драгушин, Бурка, Могош - М. Марин, Ман, Станчију, Р. Марин, Хаџи - Драгуш.
Холандија: Фербруген - Дамфрис, Де Фрај, Ван Дајк, Аке - Схаутен, Симонс, Рејндерс - Бергвајн, Депај, Гакпо.
Добро дошли!
Пратићемо још две утакмице осмине финала Европског првенства, на програму су окршаји Румуније и Холандије, односно Аустрије и Турске.