ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Француска - Sputnik Србија

Французи избацили Португалце на пенале и иду на Шпанце у полуфиналу!

Француска се пласирала у полуфинале Европског првенства, где ће играти са Шпанијом, након што је после пенала 5:3 победила Португалију, јер је током регуларних 90, а затим и 120 минута рачунајући и продужетке резултат био 0:0. Пре тога "црвена фурија" елиминисала је Немачку - 2:1, голом Микела Мерина у 119. минуту.
Велики улог „оковао је ноге“ мајсторима фудбала као што су Кристијано Роналдо, Бернардо Силва, Клијан Мбапе, Нголо Канте...
Изузетно досадан меч у Хамбургу одиграли су Португалци и Французи у ком је главни судија Мајкл Оливер доделио сам два жута картона у регуларних 90 минута.
Није било срљања, грешака, лепих потеза, што и не чуди, с обзиром на то да је реч и четвртфиналу Европског првенства.
Португалци су имали више лопту у ногама, чак 61 одсто, наспрам 39 одсто колико су је имали Французи, али није било превише стопостотних шанси, пре свега у регуларних 90 минута рововске борбе.
Мењали су и Роберто Мартинес с једне и његов колега Дидије Дешан са друге стране, али измене нису донеле битније промене на самом терену.
Како је после 90 минута резултат у Хамбургу био 0:0, отишло се у продужетке, а тамо је Мендеш могао да реши у 120 минуту, када је уместо да закуца лопту у мрежу Мењона, само благо шутирао.
Уследила је пенал-лутрија, иста она после које су Португалци избацили Словенце и сјајног Јана Облака, јер је блистао њихов голман Диого Коста.
Овога пута, Коста није успео да заустави ударац Француза. Свих пет извођача били су сигурни, док је с друге стране Жоао Феликс испао трагичар, јер је једини промашио ударац са 11 метара.
Французи ће у полуфиналу ударити на Шпанце, који су срећним голом Микела Мерина у 119. минуту избацили домаћина Европског првенства – Немачку.
У суботу се играју преостала два четвртфинала, Енглези и Швајцарци састају се од 18 часова, док је термин од 21 час резервисан за Холандију и Турску.
У судару два трострука првака Старог континента одлучио је тренутак инспирације. Меч је неодољиво подсећао на партију шаха и фудбалери оба национална тима свели су грешке на минимум. Тек по неколико шанси у првом полувремену, у ком се водила велика и изједначена борба. Тони Крос, који ће се по свему судећи, и званично опростити од професионалног фудбала, ушао је у четвртфинале жестоко. Већ у четвртом минуту грубо је фаулирао Педрија из Барселоне и за везисту племенитог кова меч је био готов!
Интересантно, тек, судија Ентони Тејлор није му показао жути картон, иако је само два минута касније згазио и Ламина Јамала. Чудан критеријум, вероватно због репутације коју у свету фудбалу ужива, сада већ, пензионисани везиста Реал Мадрида.
У првом полувремену мреже су мировале, да би у раној фази другог дела сусрета Шпанци „откључали немачку браву“.
Умакао је по десној страни 16-годишњи Ламин Јамал, а затим је Барселонин „вундеркид“ уписао нову асистенцију. Егзекутор је био резервиста Дани Олмо, који је неометано са неких 13-14 метара по земљи сметио лопту иза леђа Мануела Нојера.
Кренули су Немци затим на све или ништа, убацио је Нагелсман „тешку артиљерију“ у игру. Ушли су Андрих, Вирц, Филкруг, Митлштат и Милер, али гола није било.
Најближи су били у 77. минуту када је Никлас Филкруг уздрмао у паду стативу, док је пет минута касније Хаверц покушао да лобује Симона, ког је лопта прелетела, али је завршила изнад пречке.
Успели су Немци у 89. минуту преко Флоријана Вирца да стигну до изједначења и да уведу меч у продужетак.
„Мирисало“ је на пенале, играло се без ризика, а онда, право ниоткуда уследио је небески скок дефанзивца Микела Мерина, који је главом матирао Нојера на асистенцију Данија Олма. До краја продужетка Дани Карвахал је због другог жутог картона и прекршаја над Мусијалом морао пре времена да напусти терен.
Немци остају кући, Крос иде у заслужену пензију, а Шпанија у полуфинале Европског првенства.
Токове сусрета могли сте да пратите уживо уз Спутњик.
21:34 04.07.2024
ПОРТУГАЛИЈА - ФРАНЦУСКА
3:5 - Француска је у полуфиналу!
Последњи пенал хладнокрвно је реализовао Тео Ернандез!
3:4 - Еврогол Мендеса
Распалио је по лопти и сместио је под саму пречку.
2:4 - Бакола рутински
Баркола лако вара Диога Косту.
2:3 - Статива!
Жоао Феликс није успео да постигне погодак. Погодио је оквир гола и Французи су у предности.
2:3 - Прецизан и Кунде
Јако и прецизно - одличан пенал извео је Жил Кунде!
2:2 - Силва сигуран!
Близу је био Мењан, али је лопта Бернарда Силве била довољно висока да не може да је дохвати.
1:2 - Фофана по средини
Јусуф Фофана успео је рискантним ударцем да матира голмана Португалије.
1:1 - Роналдо погађа
Двоумио се, баш као и против Словеније, прочитао му је страну Мењон, али је Роналдо успео да постигне гол.
0:1 - Сигуран Дембеле!
Чекао је и послао Косту у другу страну и лопту рутински сместио у мрежу.
Крећу пенали!
Французи први шутирају.
120' - КРАЈ - ПЕНАЛИ ОДЛУЧУЈУ!
Ударци са 11 метара донеће победника и ко ће на мегдан Шпанији у полуфиналу.
120' - Мендес промашио зицер
Могао је Мендес да донесе победу Португалији у последњим секундама, али је слабо шутирао.
117' - Корнер за Португалију
Роналдо је направио фаул у нападу, повлачио је Упамекана.
108' - Феликс спољни део мреже
Одличан центаршут Консеаисаа на другу стативу испратио је резервиста Жоао Феликс, који је главом погодио само спољни део мреже.
106' - Изашао Мбапе, крај и за Леаа
Промене на обе стране. Килијана Мбапеа заменио је Бредли Баркола, с друге стране Рафаела Леаа заменио је Жоао Феликс.
105' - Крај првог продужетка
И даље без голова.
102' - Велика шанса
Рафаел Леао је имао прилику да промени резултат и спетљао се.
93' - Роналдо тежак промашај
Могао је боље! Добио је, додуше, мало лопту иза леђа од Консеисаа, али је лоше шутирао из релативно добре позиције.
91' - Почело је!
У току је први продужетак.
90+3' - Крај - следе продужеци!
Одсвирао је крај Мајкл Оливер. Мбапе је имао солидну прилику у 93 минуту, када је његову лопту без проблема ухватио Диого Коста. После продужетака у Штутгарту, имаћемо продужетке и у Хамбургу.
90' - Три минута надокнаде
Французи су преко Тирама изборили корнер.
88' - Ударац Кантеа
Нголо Канте је шутирао с дистанце право у Диога Косту.
80' - Први жути картон
Добио га је Паљњиња због старта над Мбапеом.
74' - Двострука измена Португалаца
Бруно Фернандес и Жоао Кансело су напустили терен, у игри су Консеисао и Семедо.
71' - Нова страшна шанса
Едуардо Камавинга је пропустио прилику да доведе Французе у вођство.
66' - Отворило се!
Коло Муани се нашао у стопостотној ситуацији, али је његов шут у последњем тренутку успео клизећим стартом да изблокира Рубен Дијас и да лопту пошаље у корнер.
61' - Најбоља шанса у мечу!
Бруно Фернандес је избио један на један са Мењоном и недовољно јак и прецизан био је његов ударац. Затим је покушао и Жоао Кансело.
55' - ПРЕКИД, па наставак
Килијана Мбапеа погодила је лопта у заштитну маску и завршио је на земљи због болова јер игра с преломом носа. У исто време судији Оливеру испали су картони и због тога је меч прекинут. Убрзо је настављен.
50' - Шут Мбапеа!
Одиграо је Килијан Мбапе дупли пас са Кантеом и из прве шутирао ка голу Диога Косте који је био спреман и одбранио му је шут.
46' - Меч је настављен
Португалци имају први напад на старту другог полувремена.
45' - ПОЛУВРЕМЕ
Интересантно, пак, први део игре није продужен ни секунд. Мреже мирују у дуелу Француза и Португалаца.
42' - Варка Португалаца
Кристијано Роналдо се спремао да изведе слободан ударац, који је на крају извео Бруно Фернандес.
31' - Сјајни Пепе
Успео је времешни Португалац у опасној зони да одузме чисту лопту Колу Муанију. Пепе има 41 годину!
24' - Судар!
Роналдо је на трави после судара главом са Ернандезом.
19' - Пројектил Ернандеза
Брани Диого Коста који је био добро постављен.
10' - Корнер за Португалце
Бруно Фернандес је убацио лопту с десне стране, лош покушај јер је лопта једва стигла до прве стативе и Французи су лако отклонили опасност.
1' - ПОЧЕО ЈЕ МЕЧ!
Французи имају први напад и играју у формацији 4-3-1-2.
Меч ће ускоро почети
Остало је још десет минута до почетка другог четвртфинала Европског првенства.
Познате су стартне поставе
Португалија: Коста - Кансело, Пепе, Дијас, Мендес - Витиња, Паљиња, Фернандес - Б. Силва, Роналдо, Леао.
Француска: Мењон - Кунде, Упамекано, Салиба, Ернандез - Канте, Чуамени, Камавинга - Гризман - Коло Муани, Мбапе.
ШПАНИЈА - НЕМАЧКА
Фудбалери Шпаније први су полуфиналисти Европског првенства, пошто су после продужетака, голом Микела Мерина у 119. минуту победили домаћина Немачку – 2:1 (1:1, 0:0). Пораз „панцера“ значио је и крај каријере легендарног Тонија Кроса.
„Мирисало“ је на пенале, играло се без ризика, а онда, право ниоткуда уследио је небески скок дефанзивца Микела Мерина, који је главом матирао Нојера на асистенцију Данија Олма.
124' - КРАЈ! Шпанија је у полуфиналу
Немачка је испала после продужетака, изгубивши резултатом 2:1 од Шпаније.
119' - ГООООЛ! Шпанија води
Микел Мерино је небеским скоком послао главом лопту у мрежу Немачке. Асистент је Дани Олмо.
117' - Симон брани!
Фантастично је у паду Филкруг запретио главом, али је Симон успео да врховима прстију заустави лопту.
110' - Родри опоменут
Жути картон за везисту Шпаније због повлачења Томаса Милера.
106' - СПОРНО!
Лопта је погодила у руку Кукурељу, рука није била уз тело. Немци су тражили пенал, чини се с правом, али је главни судија одмахнуо руком. Заиста у најмању руку дискутабилна ситуација.
106' - Почео је други продужетак
Немци су кренули у напад.
105' - Каква шанса за крај првог продужетка
Флоријан Вирц је шутирао левом ногом тик поред стативе Симоновог гола.
100' - и за Карвахала
Који је непрописно задржао противника.
94' - Жути за Вирца
Ударио је руком у трку бека Шпаније Кукурељу и добио јавну опомену.
91' - ПОЧЕО ЈЕ ПРВИ ПРОДУЖЕТАК
Немачка је одмах стигла до корнера који је извео Тони Крос.
90+4' - КРАЈ! ИДЕМО У ПРОДУЖЕТКЕ
Крај регуларних 90 минута, гледаћемо продужетке.
90' - Још четири минута
Толико је продужен први меч четвртфинала на ЕП.
89' - ГООООЛ! Немци изједначили
Флоријан Вирц је стрелац! Закуцао је лопту од стативу.
80' - Милер на терену!
Изашао је штопер Та, ушао офанзивац Томас Милер. Јулијан Нагелсман и Немачка крећу на све или ништа.
77' - СТАТИВА!
Никлас Филкруг успео је у паду и поред повлачења Наћа да погоди стативу гола који брани Унаи Симон.
74' - ЗАКУВАЛО СЕ!
Расте температура на терену. Феран Торес добио је жути картон јер је у пуном трку зауставио Мусијалу који је повукао контру.
70' - НЕМЦИ траже пенал!
Симон је одбранио ударац Андриха, после чега је лопта погодило Кукурељу у руку. Тражили су пенал Немци, главни судија се није огласио.
67' - Крос долијао!
Тони Крос добио је жути картон после великог броја прекршаја. Сада није било попуста код судије Ентонија Тејлора.
63' - Крај за Јамала
Ламин Јамал је изашао, уместо њега на терену је Феран Торес.
57' - Мењају Немци
Раум и Гундоган су изашли, ушли су Филкруг и Митлштат.
52' - ГОООЛ! Води Шпанија
Ламин Јамал је сјајно упослио Данија Олма, који са неких 13 метара одмереним ударцем шаље лопту у мрежу Немачке.
46' - МЕЧ ЈЕ НАСТАВЉЕН
Почело је друго полувреме.
Први део игре у ком није било превише прилика за постизање гола, продужен је два минута и после тога главни судија Ентони Тејлор показао је играчима пут у свлачионицу.
42' - Крос наставља
Груб је од самог почетка Тони Крос, али судија то не санкционише. Овога пута оборио је Данија Олма.
35' - Поново Хаверц
Имао је нападач Немачке и другу велику шансу у мечу. Лоше је шутирао и Симон је лако ухватио ту лопту.
29'- "Пожутео" и Раум
После Ридигера, још један играч из последње линије Немачке добио је жути картон, у питању је Давид Раум. Затим је с друге стране, Ле Норман зарадио јавну опомену.
21' - Најбоља прилика!
Немци су могли до гола. Највиши у скоку у петерцу био је Каи Хаверц, који је покушао главом, а голман Шпаније успео је да заустави тај ударац.
15' - Лукаво и лоше
Ламин Јамал успео је да превари живи зид Немачке и да шутира по земљи поред зида, али је био непрецизан.
7' - Педри напустио терен - Крос "помилован"
Груб прекршај направио је Тони Крос над Педријем који је завршио на трави. Могао је главни судија Ентони Тејлор да му покаже жути картон, али му је због ауторитета прогледао кроз прсте. Затим је нагазио Ламина Јамала и поново није кажњен. Педри је убрзо морао због повреде да напусти терен, уместо њега у игри је Дани Олмо.
1' - Педри запретио
Неочекивано су Шпанци запретили већ у првом минуту, тачније у 53. секунди када је Педри шутирао са 16 метара, а Нојер лако ухватио лопту која је ишла по земљи.
Меч је почео!
Немци играју у белим, а Шпанци у црвеним дресовима.
Химне
Прво је интонирана химна Шпаније, а затим и Немачке. Обе репрезентације су по три пута биле прваци Старог континента.
Ближи се почетак
Стадион у Штутгарту очекивано је испуњен до последњег места и меч ће почети за 10 минута.
Пут до четвртфинала
Шпанци су били максимални до уласка међу осам најбољих селекција на ЕП. У групи су победили Хрватску (3:0), Италију (1:0), Албанију (1:0), док су у осмини финала окренули против Грузије 4:1.
Када су Немци у питању, у осмини финала елиминисали су Данску резултатом 2:0, претходно су у групи "тукли" Шкоте на премијери 5:1, затим Мађарску 2:0, док су се извукли против Швајарске - 1:1.
Познати су састави
Шпанија: Симон - Карвахал, Ле Норман, Лапорт, Кукуреља - Педри, Родри, Руиз - Јамал, Мората, Н. Вилијамс.
Немачка: Нојер - Кимих, Ридигер, Та, Рум - Џан, Крос - Сане, Гундоган, Мусијала - Хаверц.
Добро дошли
Поштовани читаоци Спутњика, добар дан и добро дошли на текстуални пренос утакмица четвртфинала Европског првенства.
21:33 04.07.2024