Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Холандија - Sputnik Србија

Холанђани за шест минута „окренули“ Турке – чека их полуфинале са Енглезима!

Холандија и Енглеска састаће се у другом полуфиналу Европског првенства, док први пар чине Шпанија и Француска. „Лале“ су губиле од Турске после првог полувремена 1:0, да би у наставку од 70. до 76. минута режирале преокрет вредан полуфинала! Акајдин је био стрелац за Турке, док су за „наранџасте“ погађали Де Фрај и Мулдур аутогол.
Изузетно динамичан меч одиграли су Холанђани и Турци, за разлику од претходна три четвртфинала ЕП у Немачкој, где су продужеци и пенали одлучивали о томе ко ће проћи даље.
Изабраници Роналда Кумана имали су улогу фаворита, али су Турци с друге стране од првог минута кренули без икаквог респекта и „показали су им зубе“.
Како је херој осмине финала и елиминације Аустрије штопер Демирал суспендован две утакмице, тако га је заменио Акајдин, и управо је поменути штопер донео предност Турској у 35. минуту.
Одлично се снашао на другој стативи на центаршут Арде Гулера и то, слабијом, десном ногом. „Поклонио“ се на другој стативи и шокирао Холанђане – 0:1.
Није било промене резултата до краја полувремена.
У наставку је Холандија кренула у јуриш, а Куман је у свлачионици оставио Бергвајна, убацивши високог Вегхорста.
Преокрет је могао да се наслути у 70. минуту, када је Стефан де Фрај на другој стативи на асистенцију Депаја матирао Гунока – 1:1.
„Заспао“ је Мулдур, дозволивши да му се прикраде иза леђа Де Фрај и смести лопту у мрежу.
Само шест миута касније Гакпо и Мулдур су се нашли на другој стативи, гол је прво приписан Гакпу, да би уследила промена и приписан је аутогол Мулдуру, који је без дилеме трагичар Турске.
Ређале су се шансе испред гола Вербругена, претили су Турци преко Гулера и Чалханоглуа, али безуспешно.
Холандија иде у полуфинале, за Турску је Европско првенство у Немачкој завршено.
Следи два дана паузе, па се 9. јула састају Француска и Шпанија од 21 час, а 10. Холандија и Енглеска.
Пре утакмице Холандија - Турска 2:1, (0:1), пенали су морали да одлучују у двобоју Енглеза и Швајацара.
Опрезно су две репрезентације ушле у четвртфинални сусрет. Ни Енглези ни Швајцарци нису желели да срљају и да ризикују, вребали су грешку противника које у првих 45 минута било.
Колико је све то било резервисано и бојажљиво најбоље потврђује сув статистички податак да није било шута у оквир гола!
У наставку су Швајцарци преузели иницијативу и као плод такве игре ређале су се прилике испред гола Џордана Пикфорда, да би досаду „разбио“ Брил Емболо.'
Снажни шпиц Швајцарске вешто је успео да смести лопту у мрежу и то са Кајлом Вокером на „леђима“, док је претходно лопта прошла Стоунсу испод ноге и срећно стигла до Ембола.
Чинило се да ће „сајџијама“ тај један гол из 75. минута бити довољан за историјски пласман у полуфинале Европског првенства, али није тако мислио Букајо Сака.
Ас Арсенала и Енглеске упутио је резантан ударац јачом, левом ногом са неких 18 метара, лопта је прошла кроз ноге капитена Џаке и од стативу се одбила право у гол Енглеза – 1:1.
До краја сусрета поново доста опрезна игра, игра без ризика и продужеци. Једино вредно помена из два продужетка по 15 минута био је ударац ван шеснаестерца који је упутио Деклан Рајс, ставивши на муке Јана Зомера. Успео је искусни чувар мреже да скрене лопту у корнер и меч је убрзо отишао у пенале.
Аканђи је једини промашио и то је коштало Швајцарце пласмана у полуфинале, где су отишли Енглези.
Они ће сада чекати победника последњег четвртфинала у ком се од 21 час састају Холандија и Турска.
Мечеве сте могли да пратите уз Спутњик, а у рубрици Садржај да изаберете омиљену утакмицу.
15:40 06.07.2024
СЕМАФОР
Енглеска - Швајцарска 5:3 пеналима (1:1, 0:0)
(Сака 80' – Емболо 75')
Холандија - Турска 2:1 (0:1)
(Де Фрај 70', Гакпо 76' – Акајдин 35')
15:49 06.07.2024
ХОЛАНДИЈА - ТУРСКА
Холандија и Енглеска састаће се у другом полуфиналу Европског првенства, док први пар чине Шпанија и Француска. „Лале“ су губиле од Турске после првог полувремена, да би у наставку од 70. до 76. минута режирале преокрет вредан полуфинала! Акајдин је био стрелац за Турке, док су за „наранџасте“ погађали Де Фрај и Мулдур аутогол.
95' - КРАЈ!
Готово је, Холандија је после преокрета победила Турску резултатом 2:1 и иде у полуфинале ЕП, где ће јој противник бити Енглеска.
Изузетно динамичан меч одиграли су Холанђани и Турци, за разлику од прехотдна три четвртфинала ЕП у Немачкој, где су продужеци и пенали одлучивали о томе ко ће проћи даље.
Само шест миута касније Гакпо и Мулдур су се нашли на другој стативи, гол је прво приписан Гакпу, да би уследила промена и приписан је аутогол Мулдуру.
Следи два дана паузе, па се 9. јула састају Француска и Шпанија од 21 час.
90' - Још пет минута
Толико наде за Турке, и толико Холанђане дели од полуфинала.
85' - Две велике шансе за Турке
Могли су до изједначења, али је одбрана Холандије била на висини задатка.
76' - ГОООЛ! Преокрет Холанђана
Неопрезан је био Мулдур, дозволио је Кодију Гакпу да му уђе иза леђа и пошаље лопту у мрежу!
74' - Двострука измена Холанђана
Изшали су Аке и Рејндерс, а ушли Ван де Вен и Верман.
70' - ГОООЛ! Де Фрај погађа!
У јеку напада Холандија је стигла до изједначења преко штопера Стефана де Фраја на асистенцију Депаја.
55' - Жути, па статива!
Штопер Манчестер ситија и Холандије добио је јавну опомену збо рушења Арде Гулера у опасној ситуацији. Управо је Гулер шутирао директно из слободног ударца и погодио је стативу!
51' - Велика шанса, али офсајд...
Холанђани су запретили преко Вегхорста који је желео на другој стативи да упосли Депаја. Велика шанса, после које је линијски судија ипак подигао заставицу!
46' - Почело је друго полувреме
Холанђани су кренули по гол заостатка. Ушао је Вегхорст уместо Бергвајна.
45+2' - ПОЛУВРЕМЕ
Турска води голом Акајдина из 35. минута.
45' - Још два минута
Толико је продужено прво полувреме.
35' - ГОООЛ! Води Турска!
Арда Гулер је центрирао, слабијом десном ногом, а Акајдин се "поклонио" на другој стативи и послао лопту у мрежу Холандије!
30' - Жути за Симонса
Ћави Симонс "награђен" је жутим картоном од судије Клемона Турпана због ударања десног бека Турске Мулдура.
25' - Корнер за Турску
Јилдиз се изборио за други ударац из угла у претходних неколико минута, али су Холанђани успели да отклоне опасност.
15' - Указивање помоћи
Повредио се штопер Турака Самет Акајдин, физиотерапеути су му пружили помоћ и успео је да настави меч.
11' - Озчан опробао ударац
Ипак, није било опасности за Вербругена.
8' - Холанђани опаснији
Створили су неколико прилика преко Депаја и Симонса, док су Турци оријентисани искључиво на одбрану сопственог гола.
2' - Одмах прилика!
Мемфис Депај се стуштио у казнени простор Турака и снажно шутирао, а лопта је отишла преко пречке.
Меч је почео!
Холанђани играју у наранџастој гарнитури, Турци су у белом.
Познате су стартне поставе
ЕНГЛЕСКА - ШВАЈЦАРСКА
Фудбалска репрезентација Енглеске пласирала се у полуфинале Европског првенства у Немачкој, победом после бољег извођења пенала од Швајцарске – 5:3. Претходно је после 90 и 120 минута игре резултат био 1:1.
5:3 - Александар Арнолд шаље Енглезе у полуфинале!
Погодио је ас Ливерпула за победу Енглезе после пенал драме!
4:3 - Погађа и Андуни
Одличан пенал, по средини.
4:2 - Зомер добар, Тони бољи
Могао је лако Зомер да одбрани, али је Тони имао среће и лопта је завршила у мрежи.
3:2 - Шаћири снажно!
Прочитао је страну Пикфорд, али је ударац Шаћирија био изузетно јак.
3:1 - Сака ефектно!
Погодио је малу мрежу.
2:1 - Шер смањује
Хладнокрвно је Фабијан Шер реализовао пенал.
2:0 - Белингем рутински
Преварио је Зомера без проблема.
1:0 - Брани Пикфорд
Лош ударац Аканћија прочитао је и одбранио Џордан Пикфорд.
1:0 - Палмер сигуран!
Послао је лопту у једну, а голмана у другу страну.
Енглези први шутирају!
Крећу пенали!
120+1' - КРАЈ! Пенали одлучују
Како ни после 120 минута игре није било победника, пенал-лутрија одлучиваће о томе ко ће у полуфинале Европског првенства.
119' - Шанса за Швајцарце
Видмер је тестирао Пикфорда, могли су Швајцарци лако до гола да су били концентрисанији.
117' - Пречка!
Запретио је Шаћири директно из корнера, погодио је пречку и натерао Пикфорда да му аплаудира.
115' - Изашао и Фоден
Уместо њега на терену је Трент Арнолд.
109' - Кејн завршио "на фрижидеру", па изашао
Капитен Енглеза закуцао се у покретне фрижидере после дуела са Аканђијем. Са Кејном је све у реду, али је уместо њега ушао Ајван Тони.
106' - Почео је други продужетак
Енглези су кренули у напад.
105' - Крај првог продужетка
Осим тог шута Деклана Рајса није било озбиљнијих прилика на обе стране.
95' - Рајс ставио на муке Зомера
Могла је Енглеска лако до гола. Снажно и прецизно је шутирао везиста Деклан Рајс, а његов ударац је уз доста муке одбранио Зомер. Корнер за Енглезе.
91' - Настављамо
Почео је први продужетак.
90+3' - КРАЈ! Следе продужеци!
Имали су Швајцарци велику шансу у 92. минуту, када је Емболо закачио лопту и скинуо је с главе Ендојеа.
90' - Још три минута
Толико је остало до продужетака, уколико се нешто не промени у кратком року.
88' - Езе запретио
Шутирао је у ближи угао, али је био непрецизан.
80' - ГОООЛ! Енглези изједначили
Сака је са неких 18 метара шутирао кроз ноге Граниту Џаки, лопта је на крају ударила од стативу и завршила у голу Швајцараца - 1:1.
78' - Трострука измена Саутгејта
Мејну излази, Белингем такође, као и Трипије, у игри су Лук Шо, Езе и Кол Палмер.
75' - ГОООЛ! Води Швајцарска
Брил Емболо је успео на другој статви да убаци лопту у мрежу Енглеза. Умакао је Вокеру и матирао Пикфорда.
67' - Кејн "пожутео"
Обострано повлачење Кејна и Аканђија, резултирало је жутим картоном за капитена Енглеске.
64' - Двострука измена Швајцараца
Ридер и Варгас су изашли, на терену су Зубер и Видмер.
57' - Гужва пред голом!
Нижу се шансе пред голом Енглеза, поново је Емболо био тај који прети. Сачувао га је Конса, затим и Пикфорд.
51' - Брани Пикфорд
Емболо је запретио из близине, сигуран је Пикфорд.
46' - Меч је настављен
Први напад у наставку имају Швајцарци.
45' - ПОЛУВРЕМЕ
Без продужетка у Диселдорфу. Судија Орсато послао је фудбалере два тима у свлачионицу.
44' - Без шанси
Ближи се крај првог полувремена, ни Енглеска ни Швајцарска нису креирале озбиљнију акцију и немају шут у оквир гола.
32' - Жути за Шера
Фабијан Шер зарадио је жути картон због повлачења и обарања Џуда Белингема.
21' - Корнер за Енглеску
Сака је пробио по десној страни, избегао је офсајд замку у ушуњао се у казнени простор. Швајцарци су у последњем тренутку успели да отклоне опасност и да пошаљу лопту у корнер.
11' - Швајцарци тражили пенал
Пао је Брил Емболо у шеснаестерцу Енглеске после дуела са Рајсом и Трипијеом. Тражио је пенал, али је главни судија само одмахнуо руком.
6' - Притисак Енглеза
За сада се углавном игра на половини Швајцарске, изашли су високо фудбалери Енглеске и врше притисак на ривала.
Енглези играју у белој опреми, Швајцарци су у скроз црвеном.
Пут до четвртфинала
Енглези су стартовали победом над Србијом (1:0), уследио је реми са Данском и Словенијо, оба пута било је 1:1. Провукли су се и те како у осмини финала против Словачке, када је Џуд Белингем постигао изједначујући гол из маказица у 95. минуту.
Када су Швајцарци у питању, тукли су рутински Мађаре на премијери 3:1, затим ремизирали са Шкотима и Немцима по 1:1, да би у осмини елиминисали Италијане без проблема - 2:0.
Објављени су састави
15:41 06.07.2024
Добро дошли
Пратићемо две последње утакмице четвртфинала Европског првенства, на програму су мечеви између Енглеске и Швајцарске, односно Холандије и Турске.