Стара идеја која је коначно заживела: Нова веза Чачка са Русијом и Белорусијом
12:22 06.07.2024 (Освежено: 12:23 06.07.2024)
© Фото : Спутњику уступио Драган Логвинов Отварању Центра у Чачку присуствовали су министар саветник у амбасади Руске Федерације у Србији Александар Конанихин и саветник амбасадора Републике Белорусије Павел Миронов
© Фото : Спутњику уступио Драган Логвинов
Пратите нас
Чачак је први град у Србији, после Београда, који је добио Руско-белоруски културни центар. Обогатиће културни и друштвени живот, а треба и да унапреди економску сарадњу српског града са ове две земље.
Иницијатива за отварање Културног центра потекла је од Удружења „Српско – руско – белоруско пријатељство Србије“ које већ 16 година ради на пољу културне и економске сарадње. Реч је о регионалном удружењу са седиштем у Чачку.
Од Суботице до Косовске Митровице, Удружење има 17 градских и 16 општинских одбора, али и два представништва у Републици Српској, у Добоју и Вишеграду. Културне програме које су реализовали не могу да наброје, а најпоноснији су на успостављање економских веза.
Идеја да Чачак добије велики Руско – белоруски културни центар одавно постоји, али је реализацију успорила корона. Град им је сада уступио просторије у самом центру Чачка.
„У њему ће се одржавати курсеви руског језика, радионице и предавања. На тај начин ћемо помоћи грађанима, пре свега младима, али и онима који живе ван Чачка који су заинтересовани да уче руски језик и сазнају више о руској култури и друштву. То је изузетно важно за студенте и ученике, али и за професионалце који желе да унапреде своје знање и вештине“, каже за Спутњик помоћник градоначелника Марјана Петронијевић.
Она додаје да Центар у Чачку има и руску библиотеку, а отвориће своја врата и за посебну канцеларију за културно - економску сарадњу са ове две земље.
© Фото : Спутњику уступио Драган Логвинов Руско-белоруски културни центар у Чачку
Руско-белоруски културни центар у Чачку
© Фото : Спутњику уступио Драган Логвинов
Чачанско воће најбоља економска веза
Петронијевићева истиче да је Удружење добар партнер Граду када је реч о економској сарадњи, посебно са Русијом. То је за овај пољопривредни крај од изузетне важности.
„И у овим тешким временима у којима се налази свет и сама Руска Федерација имамо одличну сарадњу, успевамо да остваримо економску сарадњу између наше две државе и наших градова. План је да у наредном периоду та сарадња буде још јача и да Чачак постане пријатељски град са још неколико градова у Русији“, каже Петронијевићева.
Председник Удружења Драган Логвинов објашњава да је економска сарадња важна мисија која се састоји из прављења мостова, односно контаката између српских и руских привредника. Многи су управо од њих добили савет како да успоставе сарадњу, шта да понуде, шта је Русији потребно.
„Привреднике из Русије и Белорусије доводили смо у Чачак, Београд, Крупањ, Трстеник, спајали смо их. Чувени руски „Магнит“ потписао је уговор за увоз воћа и поврћа са територије града Чачка и околине. Извози се воће и поврће за Русију и Белорусију. Корона и рат у Украјини смањили су га, али извоз и сада постоји. Из околине Чачка иде јагода, малина, купина, кајсија и шљива. Камиони се и данас крећу према Русији“.
© Фото : Спутњику уступила Марјана ПетронијевићШкола у Центру обухватиће све нивое учења руског, од почетног до напредног
Школа у Центру обухватиће све нивое учења руског, од почетног до напредног
© Фото : Спутњику уступила Марјана Петронијевић
Бесплатно студирање у Русији
Петронијевићева додаје још једна важан сегмент сарадње у оквиру новог Центра, информисање о бесплатном студирању у Русији. Она има искуство у раду у Канцеларији за младе. Упућена је у информације везане за студирање, али и зна да млади нису довољно обавештени о могућностима које нуде Русија и Белорусија када је у питању образовање.
„Отварање Руско – белоруског културног центра ће дефинитивно допринети томе да се млади информишу да могу уз одређене бенефиције и стипендије да студирају у Русији на универзитетима који су изузетно квалитетни. На тај начин могу да допринесу и економском развоју Републике Србије, наравно и Русије. И они могу да обезбеде бољу међународну сарадњу“, закључује помоћник градоначелника Чачка.
Врата отворена и за најмлађе госте
Логвинов додаје да је у плану и поновни долазак деце из руских градова. Такав пројекат већ су имали, био је један од најлепших.
„Долазила су нам деца из Музичке школе из Москве, овде су боравили, али су спавали код наше деце. Нисмо хтели да их сместимо по хотелима, већ да се деца међусобно друже. Родитељи су прихватили децу у куће, било је то прелепо дружење. Одржали су и концерт са Музичком школом, био је то фантастичан догађај“.
Овај град у Шумадији већ има сјајне професоре руског језика, до сада их је Удружење „Српско – руско – белоруско пријатељство Србије“, уз дозволу Министарства просвете, ангажовало да држе посебне часове у Чачанској гимназији. Коначно имају свој простор.
Школа у Центру обухватиће све нивое учења руског, од почетног до напредног, а полазницима ће на располагању бити и часови пословног руског.
© Фото : Спутњику уступила Марјана ПетронијевићОтварање Руско-белоруског културног центра пратио је посебан програм
Отварање Руско-белоруског културног центра пратио је посебан програм
© Фото : Спутњику уступила Марјана Петронијевић
Погледајте и: