„Смркава се“: Карин Кнајсл упоредила ситуацију у Француској са кризом у Немачкој пре Хитлера
© AFP 2023 / EMMANUEL DUNANDФранцузи у центру Париза после објављивања резултата другог круга парламентарних избора.
© AFP 2023 / EMMANUEL DUNAND
Пратите нас
Француска би могла да се суочи са дубоком друштвено-економском кризом и да се нађе у ситуацији као некадашња Вејмарска република која је престала да постоји са доласком Хитлера на власт, пише бивша министарка спољних послова Аустрије Карин Кнајсл за лист „Ведомости“.
Коментаришући турбулентну ситуацију у Француској након ванредних парламентарних избора, Кнајсл оцењује да, чак и по најповољнијем сценарију, та земља ризикује да се нађе у потпуном ћорсокаку.
„Државни дуг ће расти, куповна моћ становништва ће падати, а гнев и очај људи ће постајати све већи. У најгорем случају Француска би могла да се нађе у условима сличним ситуацији у немачкој Вајмарској републици 20-их година прошлог века“, наводи Кнајсл.
Како је оценила, због раста утицаја маргиналних група повећава се опасност од отворене конфронтације политичких противника на улицама градова Француске.
„Оно што се данас дешава у Француској последица је низа неодговорних поступака који су типичнији за необузданог тинејџера. Чак и са својих 46 година (председник Емануел) Макрон више личи на хировитог младића, него на државника“, истиче Кнајс.
Претња националној безбедности
Кнајсл подсећа да шверц оружја, које западне земље испоручују Украјини, ствара додатне претње по националну безбедност Француске. Како истиче, „тржиште оружје које се испоручује Кијеву је потпуно неконтролисано, а све може бити препродано и употребљено на територији ЕУ“.
„Требало би се клонити Париза овог лета. То је многима било јасно још онда када је политичка ситуација била мање-више стабилна. Летње олимпијске игре неће довести само до колапса у саобраћају и раста цена хотелских соба, већ ће довести и до нестабилне ситуације у сфери безбедности. Француска је мета бројних терористичких група“, оцењује Кнајсл и свој чланак завршава речима: „Изгледа да у Европи поново почиње да се смркава“.
Током Новембарске буржоаско-демократске револуције, Немачко царство је престало да постоји и проглашена је Република Немачка. Касније је добила назив Вајмарска република, а политички систем је био на снази све док нацисти нису дошли на власт 1933. године.
Погледајте још: