Где ћемо бити сутра: Открива за Спутњик чудо од девојке - прави амбасадор Србије у БРИКС-у
© Sputnik / Сенка МилошМаша Мишковић
© Sputnik / Сенка Милош
Пратите нас
Маша Мишковић је доцент Правног факултета у Београду, предавач је на руском језику у оквиру студентске размене и гостујући предавач у Руској Федерацији. Она је и незванични амбасадор Србије у БРИКС-у, а пре свега, право чудо од девојке. Где год оде, у Србију се врати са признањем. Али права нису њена једина љубав. И у другој, уметности, је најбоља.
„Правни факултет сам уписала паралелно са Музичком академијом на наговор родитеља, за сваки случај, ако се разочарам у класичној музици, да имам занат у рукама“, каже саговорница Спутњика која се управо вратила са Међународног правног форума у Санкт Петербургу.
Била је ђак генерације у основној и средњој школи, била је и најбољи студент, а сада нашу земљу набоље представља. Воли да се такмичи и увек побеђује. Каже да је кључна реч њеног успеха, посвећеност.
„Заправо посвећеност и упорност, став да увек морам да дам максимум, да урадим све до детаља, а успех долази сам по себи. Наравно, постоје и тежи тренуци, али треба да знамо како да реагујемо. Живот се и састоји од ванредних околности“.
„Визија за будућност“, тако се звао први форум у организацији БРИКС-а и владе Индије на коме је учествовала пре пет година. Био је то форум младих који су се окупили да договоре сарадњу како би постигли заједничке циљеве у различитим областима, у новом свету који граде.
Први дигитални лидер у Србији
Ове године Маша Мишковић била је на конференцијама БРИКС-а у Москви и Санкт Петербургу.
„Најзначајнија ми је сарадња, научни рад и истраживање у области права енергетике, посебно када говоримо о БРИКС-у, о земљама чланицама и енергентима, у контексту садашњих околности и енергетске кризе. Дефинитивно ће се о томе тек причати, то ће се тек разматрати, водиће се и дискусије и спорови у тој области“.
Са своје прве конференције БРИКС-а вратила се са наградом коју додељује влада Индије и њихово Министарство социјалне правде. То је заправо признање за међународног дигиталног лидера.
„Већ тада се конкретно причало о дигитализацији, а данас смо преплављени темама о вештачкој интелигенцији, потреби њене регулативе, о дигитализацији у свим областима. То је постала неизоставна тема, а заправо већ 2019. се у том делу света о њој итекако детаљно дискутовало. То је симболична награда која је у суштини показала где ћемо бити данас“.
Гради будућност новог света
Где ћемо бити сутра показао је и недавно одржан Фестивал младих у Сочију. Маша га није пропустила, али Сочи видела није. Све време је била на дебатама, једноставно, каже, теме су биле јако важне.
Пре свега каже да јој је огромно изненађење била чињеница да је Русија успела да у садашњим геополитичким околностима окупи 20 хиљада учесника из целог света. То је велики показатељ да је, без обзира на тренутне околности, сарадња кључна, она је будућност.
© Фото : Спутњику уступила Маша МишковићУспомена са последње конференције БРИКС-а у Русији
Успомена са последње конференције БРИКС-а у Русији
© Фото : Спутњику уступила Маша Мишковић
„Мој највећи утисак фестивала је шири контекст, не панела и дискусија, већ оно што сваки учесник понесе са собом, схвати шта су кључне речи. По мени су сарадња и љубав. Не само љубав према ближњима, својој држави, отаџбини, већ и према другим народима, према свету. Сочи је показао да је заиста град омладине света. Да су млади добродошли у Русију да реализују своје пројекте. Да допринесу да свет заиста постане бољи. Да то буде један праведнији, мултиполарни свет“.
Одредила је Руска гимназија
Није се одмах запослила на факултету, прво је радила правне послове у ИТ компанији, било је то важно искуство због кога сада другачије приступа студентима. Не преноси им само знање, већ се труди да има и, заборављену, васпитну улогу.
Прича о Маши Мишковић заправо је прича о једној уметничкој души која воли игру. Иако су правне науке победиле, одустала је од Музичке академије, свира клавир, наступа, пева, плеше.
Верује да је њен животни пут одредила Руска гимназија коју је завршила у Београду. Утицала је на њен професионални пут, не само у уметности, већ и на онај на коме је сада.
Везана је и за Руски дом, ту су се одиграли њени клавирски наступи, ту је певала као ученица, а последњи пут у јуну. За Руски дом везано је и њено касније школовање, усавршавање у Москви, али и тренутна сарадња са Русијом.
© Sputnik / Дејан СимићПобеђује свуда, па и на плесним такмичењима, танго јој је омиљена игра
Побеђује свуда, па и на плесним такмичењима, танго јој је омиљена игра
© Sputnik / Дејан Симић
Плес је оплемењује
Воли да се такмичи и увек побеђује. Тако је и у још једној њеној великој љубави. Када је отишла у школу плеса да би се припремила за матуру, схватила је да има још један таленат.
„Плес препоручујем свима, то је вежба за мозак која повезује леву и десну хемисферу. Физички смо активни, а уравнотежење добијамо кроз музику. То нас оплемењује, а истовремено се ослобађамо негативне енергије. Са својим партнером увек освојим прво место у стандардним плесовима, обожавам танго, а друго у латино плесовима“.
Маша има нову пасију, нови циљ. Жели да научи још један, кинески језик. Каже да није лако, али вероватно ћемо је на неком од следећих форума БРИКС-а чути како о будућности новог света говори на српском, руском и кинеском. Већ и пева на кинеском.