ЕУРО 2024
Европско првенство у фудбалу одржава се у Немачкој од 14. јуна до 14. јула 2024. године. Сва дешавања пратите уз Спутњик спорт.
Шпанија - Sputnik Србија

Нико никад као Шпанија – „седам величанствених“ за историјску четврту титулу првака Европе!

Фудбалери Шпаније нови су прваци Европе, а победа у финалу у Берлину на Олимпијском стадиону против Енглеза 2:1 (0:0), била је историјска, јер су четврти пут покорили Стари континент уз седам од седам! Гол вредан титуле постигао је резервиста Микел Ојарзабал у 87. минуту, претходно су погађали Нико Вилијамс и Кол Палмер.
Енглези су поново остали празних шака! Пре четири године пали су пред Италијом на пенал-лутрији, сада им је пресудио резервиста Шпаније Ојарзабал.
Прво полувреме било је досадно за медаљу, с једним јединим ударцем у оквир гола и то Фила Фодена тек у 45. минуту. Пре тога Шпанија је имала више лопту у поседу, имала је и више покушаја, више корнера, али без конкретне прилике.
А, онда друго полувреме и тотални преокре! Мање од 120 секунди у наставку било је потребно да се затресе мрежа. Шпанци су стигли до вођства преко талентованог Ника Вилијамса, који је матирао Пикфорда на асистенцију Ламина Јамала, с којим би до краја лета могао да постане и клупски саиграч, јер га хоће Барселона.
Тај један гол правио је разлику, све до 73. минута када је погодио резервиста Кол Палмер. Заменио је Кобија Мејноа само три минута раније, да би се испоставило још једном да је селектор Енглеза Саутгејт погодио с изменом.
И чинило се да ће финале у Берлину отићи у продужетке, а онда погодак још једног резервисете Ојарзабала. Најбоље се снашао шпиц Реал Сосиједада који је у 68. минуту заменио капитена Шпаније Алвара Морату. Избегао је офсајд "за длаку" и погодио на прву стативу, матирајући Пикфорда.
Покушавали су Енглези за кратко време да нешто конкретно учине и да промене, али безуспешно. Двапут у исто нападу су Шпанци скидали лопту с гол-линије, прво Симона, а затим и Дани Олмо, који је главом очистио велику опасност.
После четири минута продужетка француски судија Летексије одсвирао је крај, чиме су распршене све наде Енглеза да могу до прве титуле, док су Шпанци исписали историју и рекордни четврти пут су се попели на кров Старог континента.
Шпанци су успели и да имају седам од седам на ЕП, што никада није пошло за ногом ниједној репрезентацији.
Савршен турнир за изабранике Де ла Фуентеа, које су предводили "дечаци" Ламин Јамал који је у суботу напунио тек 17 година, и 22-годишњи Нико Вилијамс из Атлетик Билбааа.
Пренос финалног меча могли сте да пратите уживо у текстуалном преносу уз Спутњик спорт.
21:35 14.07.2024
СЕМАФОР
Шпанија - Енглеска 2:1 (0:0)
(Вилијамс 47', 87' - Палмер 73')
22:53 14.07.2024
94' - КРАЈ!
Шпанија је нови првак Европе! Седма победа у седам мечева за четврту титулу првака Европе. Пала је Енглеска у Берлину резултатом 2:1 (0:0).
22:49 14.07.2024
90' - Још четири минута
Толико још ће се играти финални сусрет у Берлину.
90' - Шпанци се одбранили!
С гол-линије успели су да избаце лопту. Прво Симон, па Дани Олмо који је главом избио лопту.
22:48 14.07.2024
89' - Измене на обе стране
Изашао је Фоден, ушао Тони. Изашао је Ламал, ушао Мерино.
22:45 14.07.2024
87' - ГОООЛ!
Ојарзабал је стрелац! Слави Шпанија, која је надомак четврте титуле првака Европе.
22:42 14.07.2024
83' - Мењају Шпанци
Изашао је Ле Норман, ушао Наћо. Позиција за позицију.
22:41 14.07.2024
82' - Каква шанса!
Пикфорд скида лопту коју је из близине упутио Ламин Јамал после страшне акције Шпанаца.
22:32 14.07.2024
73' - ГООООЛ!
Кол Палмер доноси изједначење! Одмереним и прецизним ударцем, јачом левом ногом, погодио је даљи угао Симоновог гола. Белингем му је елегантно одложио лопту.
22:27 14.07.2024
68' - Крај и за Морату
После капитена Енглеске, крај је и за капитена Шпаније. Уместо Алвара Морате на терену је Ојарзабал.
22:25 14.07.2024
66' - Отворило се!
Гледамо потпуно отворену утакмицу. Ламин Јамал је пропустио прилику да удвостручи предност Шпаније, тачније, одбранио му је фантастично Пикфорд. Шпанија ће извести корнер.
22:23 14.07.2024
64' - Белингем поред гола
Могло је да буде далеко опасније да је лопта ишла у гол. Белингем је опробао ударац левом ногом са 18 метара.
22:20 14.07.2024
61' - Крај за Кејна
Саутгејт је одлучио да извади из игре капитена и најбољег стрелца, уместо њега у игри је херој преокрета против Холандије - Оли Воткинс.
22:15 14.07.2024
55' - Мората, па Вилијамс...
Нижу се велике шансе за Шпанију и право је чудо како Енглеска није по други пут капитулирала...
22:08 14.07.2024
49' - Замало 2:0
Шпанија је имала нову прилику, Дани Олмо је лоше шутирао левом ногом.
22:05 14.07.2024
47' - ГООООЛ!
Води Шпанија. Нико Вилијамс је стрелац!
21:47 14.07.2024
45+2' - ПОЛУВРЕМЕ
Изузетно сиромашно прво полувреме је иза нас. Очекивано, с обзиром на огроман улог.
21:46 14.07.2024
45' - Фоден запретио!
Први шут у оквир гола упутио је Фил Фоден, а Унај Симон лако је ухватио лопту из непосредне близине, после ударца најбољег фудбалера Премијер лиге.
21:45 14.07.2024
43' - И даље без шута у гол
Ближи се крај првог полувремена, Шпанија је шутирала пет пута, а Енглеска у два наврата. И даље чекамо прву ударац у оквир гола.
21:39 14.07.2024
38' - Аплауз за Белингема
Протурио је лопту кроз ноге директном чувару и заслужио аплаузе, с тим што и даље Енглези нису имали шут у оквир гола.