- Sputnik Србија, 1920
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Древни египатски цртежи пронађени у језеру Насер /фото/

CC0 / Слика генерисана вештачком интелигенцијом / Археолошко налазиште
Археолошко налазиште - Sputnik Србија, 1920, 27.07.2024
Пратите нас
Заједничка француско-египатска археолошка мисија недавно је открила колекцију древних египатских резбарених цртежа испод воде.
Језеро Насер је огромни резервоар на југу Египта настао изградњом Високе Асуанске бране између 1960. и 1970. године. Покривајући површину од 5.250 квадратних километара, стварање овог језера претило је да потопи многе древне египатске локалитете и споменике.
Да би се спасили ови историјски значајни локалитети, покренутa је Међународна кампања за спасавање споменика Нубије, коју је предводио Унеско. Занимљиво је да је стварање језера Насер променило пејзаж Египта, потапајући не само историјске локалитете, већ и многа села и насеља.
У недавној студији археолози из Министарства туризма и антиквитета, у сарадњи са Универзитетом Пол Валери из Монтпељеа, открили су низ потопљених слика, резбарија и минијатура које приказују важне личности древног Египта. Међу њима су Аменхотеп III ( 1391–1353. пре нове ере), Тутмос IV (1401–1391. пре нове ере), Псамтик II (595–589. пре нове ере) и Апријес (589-570. пре нове ере).
Резбарије су откривене у потопљеним стеновитим формацијама око острва Фила и Кнос, која су такође била потопљена стварањем језера Насер, пише Херитиџ дејли.
Пре потапања, комплекс храма Фила, који се налазио на истоименом острву, био је спасен и преместен на острво Агилкиа, између Високе Асуанске бране и Ниске Асуанске бране. Овај подухват био је део међународне кампање која је имала за циљ очување важних историјских локалитета. Кампања за спасавање споменика Нубије била је један од највећих међународних археолошких пројеката икада предузетих, укључујући стручњаке из више од 50 земаља.
Према саопштењу за јавност Министарства туризма и антиквитета, мисија је користила модерне археолошке технике за идентификацију и документовање резбарија, које су пронађене у добром стању очуваности.
"Мисија тренутно ствара 3Д моделе резбарија у припреми за њихову научну публикацију, што доприноси њиховој заштити и очувању", изјавио је др Ислам Салим.
Коришћење 3Д моделовања омогућава археолозима да детаљно прикажу и проучавају резбарије без потребе за њиховим физичким померањем, чиме се минимизира ризик од оштећења.
Ова открића не само да обогаћују наше разумевање древне египатске културе, већ и наглашавају значај међународне сарадње у очувању светске културне баштине.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала