Вучевић о литијуму: Ништа се неће радити док се не добију гаранције струке
© Sputnik / Лола ЂорђевићМилош Вучевић
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је да не постоји ниједна дозвола да се у овом тренутку копа литијум, као и да се то неће радити док се не добију гаранције од домаће, европске и светске струке да није угрожено здравље људи и животна средина.
Вучевић је за РТС истакао да Влада јесте вратила просторни план за пројекат "Јадар", али да је дуг процес до рударења.
"Нико није блесав, луд, злонамеран или злурад да ради против своје државе. Па ми живимо у овој држави. Дишемо исти ваздух, пијемо исту воду. Живе нам овде и родитељи и деца. Нико неће радити ништа против сопствене државе", нагласио је председник Владе.
Он је додао да треба да искористимо потенцијале које имамо да се развијамо и да из тога добијемо више новца за улагање у инфраструктуру, у животни стандард, здравство, војску, спорт, културу.
"Ја стварно мислим да је то наша шанса. И понављам, ништа неће бити рађено док се не буду добиле гаранције од струке, не од политике", нагласио је Вучевић.
Подсетио је да је председник Србије Александар Вучић јуче у Паризу рекао да је држава, по питању литијума, спремна да организује референдум.
"Да се грађани Србије одлуче о томе да не испадне да је неко нешто наметао. Референдум не о копању или заштити државе, него референдум о томе да ли желимо да искористимо природне ресурсе које имамо или не желимо. Да ли желимо да будемо економски развијени или мислимо да то не треба да се користи за даљи напредак државе Србије. То је легитимно да буде питање", навео је.
Вучевић је додао да је сигуран да би грађани Србије подржали њен развој, било да се ради о Лозници, западној Србији или целој земљи.
"Од настанка српске средњевековне државе до данас, рударство је неотуђиви и неодвојиви део развоја наше државе. Од средњег века до данас. Хајде да заједнички одлучимо да ли је то добро за Србију или није. Ја верујем да је добро", рекао је председник Владе Србије.
Декларација припрема државе на све што се дешава и што се може десити
Вучевић je изјавио да је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, о којој се расправља у Скупштини, припрема државе на све оно што се дешава и што се може десити у наредном периоду, као и позив за све институције и појединце који су доносиоци одлука да буду у једном фронту у заштити националног идентитета.
Он је рекао да очекује да Декларација буде усвојена, али не консензусом.
"На жалост, колико сам у ова три дана радио у Народној скупштини, стекао сам утисак да неће бити усвојен консензусом. Очекујем, наравно, усвајање, јер постоји политичка већина, али неке странке и неки људи сматрају да то није битно", рекао је Вучевић.
Председник Владе сматра да се на тај начин шаље ружна порука нашем народу у јужној српској покрајини, као и у Републици Српској.
"Ово је била јединствена прилика да покажемо и политичку зрелост и националну одговорност", истакао је Вучевић.
Навео је да је декларација припрема државе на све оно што се дешава и што се може десити у наредном периоду.
"Имамо константан напад на Србе на Косову и Метохији, имамо константне притиске на Србију по питању КиМ, имамо у континуитету покушај ревизије Дејтонског споразума и искључиво на уштрб или штету Републике Српске и њених надлежности, имамо оспоравање националних права нашег народа у региону у одређеним државама", рекао је Вучевић.
Нагласио је да је декларација позив за све институције и појединце који су доносиоци одлука да буду у једном фронту.
"Ми смо први пут од 1995. постигли тај ниво међусобног консензуса и успели да Република Србија и Република Српска, не угрожавајући било кога, не успоравајући ниједну државу, ниједан народ, ниједну религију, дефинишу своје националне циљеве, у заштити националног идентитета", указао је Вучевић.
Говорећи о бурним расправама у Скупштини, Вучевић каже да нема проблем са тим.
"Највише се о литијуму говорило. Нико није бежао од разговора по било којој теми", рекао је он.
Вучевић је додао да замера појединим посланицима што нису били заинтересовани да слушају о положају Срба на КиМ и да се не може доћи до националног јединства са онима који то јединство није битно.
Погледајте и: