Празне претње: Може ли Брисел да избаци Мађарску из Шенгена
© Sputnik / Лола ЂорђевићВиктор Орбан
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Понашање и претње Европске уније према Мађарској показује колико је цела ЕУ због своје ужасно погрешне политике везане за Украјину, а према Русији, запала и више него у ћорсокак. На све стране по Европској унији букте нереди, а много тога је везано за последице санкција које су ЕУ и њене земље увеле против Русије.
Овако бивши дипломата Бранко Бранковић коментаришући то што у Европском парламенту траже да се Мађарска избаци из Шенген зоне описује тренутну позицију Мађарске унутар европске заједнице.
Он сматра да је мађарске председник Владе Виктор Орбан изузетно интелигентан и паметан човек који је још раније схватио да званични став ЕУ према Руској Федерацији не води ничему и због тога не само да није увео санкције Русији, него је одбио и да даје средства Украјини за наоружање. Тиме је Мађарска, објашњава Бранковић, одступила од опште политике ЕУ, која сада покушава да их казни.
Група од 70 посланика Европског парламента затражила је од Европске комисије да обустави учешће Мађарске у Шенген зони након што је Будимпешта одлучила да ублажи визне услове за грађане осам земаља, укључујући Руску Федерацију и Белорусију.
Мађарска је врло угледна чланица ЕУ и Уједињених нација. Она нема чега да се боји, јер Европска унија не може и не сме да дозволи поново било какав „Брегзит“, будући да су већ претрпели велике штете и они, и Енглези који су изашли из ЕУ. Не треба Мађарска ничега да се боји, јер без обзира на величину земље, ако имате јасне националне и државне интересе које жестоко браните, многи вас неће волети, али ће вас поштовати, рекао је Бранковић за Спутњик.
Застава Европске уније
© Sputnik / Владимир Астапкович
/ Погрешна политика скупо кошта ЕУ
Мађарски председник је у својству шестомесечног председавајућег у ЕУ кренуо у озбиљни политички поход да покуша да се питање Украјине реши што пре, подсећа наш саговорник, јер никоме у Европи, па ни у свету, не одговарају сукоби ове врсте, поготово ако су у њих укључене велике силе и комплетан НАТО.
Постојеће гарнитуре по Европи полако али сигурно губе позиције. Видели смо шта се дешава у Енглеској, Француској, а исто тако и на изборима за европски парламент, где постојеће гарнитуре на власти у ЕУ рапидно, скоро на дневној бази, губе позиције. Пошто не желе да изгубе те позиције, они покушавају грчевито да се држе за то и налазе се у немогућности да ураде било шта када је у питању Мађарска.
С тим у вези, наставља Бранковић, недавно су донели одлуку која се отеже већ неколико година да по пресуди Европског суда за људска права Мађарска буде кажњена са више од двеста милиона долара, само зато што није хтела да прихвати азилантску политику која је завладала са доласком имиграната у ЕУ.
Мађарска никада није била колонијална сила, а колонијалне силе у лику Француске, Енглеске, Белгије, Португала, Холандије… вековима су експлоатисали те земље и захваљујући њима су и постале развијене. Никад ништа нису улагали у њих да се и оне извуку из сиромаштва. Наравно, сад су те бивше силе доживеле да им се жестоко враћа са овом инфлацијом избеглица. Мађарска је јасно рекла да никад нису били колонијална сила и да немају разлога да и они пате и прихвате све оно за шта су други одговорни.
Европску унију је захватила једна врло озбиљна криза која ће, хтели они то да признају или не, очигледно морати да се распетља на такав начин да ће у скоро свим земљама морати да распишу изборе. Тренутни резултати су такви да је тешко веровати да ће постојеће гарнитуре преживети то гласање, управо због погрешне политике која се до сада спроводила, закључује Бранковић.
Погледајте и: