- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Сећање на нуклеарно бомбардовање Хирошиме: Јапан „заборавио“ да спомене САД, али није Русију

© SputnikХирошима – 75 година касније
Хирошима – 75 година касније - Sputnik Србија, 1920, 06.08.2024
Пратите нас
Ниједан јапански политичар који се обраћао на церемонији у знак сећања на жртве нуклеарног бомбардовања Хирошиме током говора о трагедији није споменуо да су Сједињене Америчке Државе бациле нуклеарну бомбу, али су нашли разлог да помену Русију.
Церемонија је одржана у Парку мира у Хирошими поводом 79. годишњице трагедије.
Градоначелник Хирошиме Казуми Мацуи, осудивши трку у наоружању, указао је на дуготрајни сукоб у Украјини и погоршање ситуације између Израела и Палестине „због чега гину невини људи“.
Он је у свом петоминутном говору поменуо САД након што је цитирао речи Михаила Горбачова о потреби да се одустане од нуклеарног оружја, подсетивши да су „Горбачов и амерички председник Реган помоћу дијалога окончали 'хладни рат' и склопили договор о смањењу стратешког офанзивног наоружања“.
Премијер Јапана Фумио Кишида свој говор је почео тиме да је пре 79 година нуклеарна бомба однела више од сто хиљада живота, али је заборавио да спомене ко је бацио. Уместо тога је говорио о наводним претњама нуклеарним оружјем које долазе од стране Русије и изразио је жаљење због тога што „ситуација око смањења нуклеарног оружја постаје све тежа“.
Гувернер Хирошиме Хидехико Јузаки такође није нашао за сходно да спомене САД док је говорио о бомбардовању, али је упозорио да у историји није било оружја које је направљено, а није употребљено.
Заменик генералног секретара УН, високи представник за питања разоружања Изуми Накамицу такође није поменула земљу која је бацила атомску бомбу. Она је прочитала поруку на јапанском од генералног секретара УН Антонија Гутереша. Накамицу је алудирала на то да „неки људи и данас прете нуклеарним оружјем“.
„Пре 79 година, 6. августа, овај град је уништила једна атомска бомба. Да се ​​страх од тог дана никада не понови, свет мора заједно да уложи различите напоре“, прочитала је она.
Једини ко је рекао да су САД бациле нуклеарну бомбу на Хирошиму био је коментатор на ТВ неколико минута пре почетка церемоније.
Сат Судњег дана - илустрација - Sputnik Србија, 1920, 05.08.2024
РУСИЈА
Све смо ближе нуклеарном сукобу: Може ли се зауставити сат „судњег дана“
Погледајте још:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала