Вучић из Прага: Не верујем да ћемо бити део ЕУ 2028. године
12:34 31.08.2024 (Освежено: 14:22 31.08.2024)
© Sputnik / Лола ЂорђевићДве сенке разговорају испред застава ЕУ и Србије
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Председник Србије изјавио је да није оптимиста по питању процеса интеграције Србије у ЕУ до 2028. године и да не верује да ће се то догодити те године, као и да је његова процена да се то неће догодити пре 2030. године.
Вучић је то рекао на панелу „Придруживање Западног Балкана ЕУ“ који се одржава у оквиру Глобалног безбедносног форума, надовезујући се на изјаву председника Црне Горе Јакова Милатовића који је навео да је циљ Подгорице да у ЕУ уђе до 2028.
„Нисам оптимиста, сви увек виде неке прилике, виде неко поновно оживљавање процеса, али ја не верујем, и не верујем да ће Црна Гора бити 2028. део ЕУ, као што нећемо ни ми. Ми овде имамо интересе ЕУ који се разликују с времена на време, од наших интереса. И верујем да ако неко од нас постане део ЕУ, то не може пре 2030. године, а и то је питање. Имамо различите процене будућности ЕУ, али сви желимо да будемо део, али нисмо сигурни како ће ситуација изгледати у ЕУ у будућности. Очигледно је да Украјина и Молдавија добијају значај, што је разумљиво, а у исто време, постоји умор и исцрпљеност и видећемо шта ће се десити.“, рекао је Вучић.
Вучић сматра да ће до 2030. година Украјина бити прва следећа земља која ће се придружити Унији.
„Након тога, верујем да ће Србија, Албанија, Црна Гора и надамо се, ако Бугари дозволе Северној Македонији да се придружи, верујем да ће се и они придружити, али након што се Украјина придружи. То је оно у што ја верујем, видећемо да ли сам у праву или не", рекао је Вучић
Он је додао да Србија мора да спроведе бројне реформе, али да ће и ЕУ ће морати да прихвати чињеницу да имамо различите погледе на одређена питања, одређене проблеме које треба да решимо.
„Нисам дошао никога да лажем, хтели сте да кажем да ћемо бити, а нећемо. Неће се то догодити, не желим да лажем свој народ. Ви сте рекли да Украјинци треба да буду победници, ја сам рекао у реду, али видећемо да ли ће тако бити. Кажем оно што мислим и нажалост чини ми се, да сам у бројним случајевима био у праву“, истакао је Вучић и додао:
„Кад причамо о хуманитарној помоћи Украјини, ви сте заправо управо показали да се све своди на друштвене мреже, новинаре, новине и пропаганду. Ако анализирамо ко је помогао Украјини хуманитарном помоћи са свим другим аспектима, аспектима да кажемо са Западног Балкана. Одаберите све, свих пет, односно четири земље и један ентитет, сви они заједно су до сада Украјини дали 20 пута мање помоћи од мале Србије. И не питајте сад мене, питајте Украјинце. Ако се све увек своди на то да неко воли или мрзи Вучића, или Орбана или неког другог, а да не причамо о чињеницама, онда нисмо на добром путу“.
Вучић се осврнуо и на састанак са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен и рекао да је имао сјајне разговоре са њом.
„Верујем да ми боље испуњавамо ову агенду развоја и реформе, боље од многих других. Причали смо о различитим питањима, нашли смо заједнички именитељ са госпођом председницом и верујем да, иако наравно не знам ништа о овим бирократским питањима, кластерима, поглављима, верујем да ћемо бити у прилици да отворимо неке кластере пре краја године“, рекао је председник.
Он је додао да се у Европи нико не слаже са њим по питању неувођења санкција Русији, али да разумеју његов став.
„Зато што сам искрен и поштен човек, никога не лажем и увек говорим какав је став Србије“, додао је Вучић.
Истакао је да је за Србију у међувремену најважније да обави неке конкретне кораке.
„Нама је битно да што пре добијемо јединствену европску област плаћања, да добијемо зелене коридоре, за своје камионе, за нашу индустрију, када нешто извозимо у ЕУ и обрнуто. Да се добије више инвеститора, да се спроведу процеси и реформе, када је реч о правосудним системима...привлачење директних страних инвестиција“, рекао је Вучић.
Навео је да је увек прагматичан и да није велики сањар и да је заинтересован за економски напредак Србије.
„Успешно смо претекли све на Западном Балкану, иако смо били на четвртом месту пре 10 година. Сада смо са четвртог места у региону дошли на прво место у скоро свим параметрима“, указао је Вучић.
Вучић се на маргинама Форума претходно састао са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком, као и са председником Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, председником Финске Александром Стубом, а имао је и одвојен састанак са Билчиком.