- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

„То вам неће донети ништа добро“: Тајван би да се Русији одузме територија, Москва одговорила

© AP Photo / Ng Han GuanКандидат в президенты от Демократической прогрессивной партии Лай Цзиндэ на избирательном участке в городе Тайнань
Кандидат в президенты от Демократической прогрессивной партии Лай Цзиндэ на избирательном участке в городе Тайнань - Sputnik Србија, 1920, 03.09.2024
Пратите нас
Шеф тајванске администрације Лај Чинг Те нема права да у име Пекинга говори о руским територијама и боље му је да се позабави проблемима острва, изјавила је портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
Она је одреаговала на изјаву Чинг Теа који је рекао да Кина треба да одузме Русији „историјске” земље на Далеком истоку.
„Мишљења појединих маргиналних политичара, обузетим реваншистичким синдромима, могу да интересују свакога, али не и нас. Тако да Лај, кога Американци подстичу на сепаратизам, може да 'лаје' колико хоће. То неће донети ништа добро ни њему ни становницима Тајвана“, поручила је Захарова.
Она је подсетила да су Русија и Кина у Споразуму о добросуседству, пријатељству и сарадњи од 16. јула 2001. године забележиле да одустају од било каквих међусобних територијалних претензија. Последња тачка на питање граница стављена је 14. октобра 2004. године када су Москва и Пекинг потписали и ратификовали Додатни споразум о руско-кинеској државној граници на њеном источном делу.
„Русија се доследно придржава принципа једне Кине, а Влада Кине је једина легитимна Влада Кине“, напоменула је Захарова. С тим у вези, додала је, шеф тајванске администрације није овлашћен да даје било какве изјаве у име Пекинга.
Такође, по њеним речима, он би требало да се детаљније позабави економским проблемима острва и да конструктивно сагледа предлоге руководства Кине о мирном уједињењу са континенталном Кином.
„Сигурни смо да наши пријатељи у Пекингу имају исти став“, закључила је Захарова.
Кјахтинским споразумом је још 1728. године утврђена кинеско-руска граница. Тачније, утврђен је њен највећи део. Одредбе овог документа касније су прецизиране и допуњене најпре Ајгунским (1858), а затим и Пекиншким споразумима (1860. године). Договор из Кјахте је издржао тест времена и разграничење између две земље заснива се на њему већ три века.
Погледајте још:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала