00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
20:00
60 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
17:00
60 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

Министарство просвете Републике Српске: Младић и Караџић не могу бити изостављени из уџбеника

CC0 / Unsplash/ Alexander Grey / Уџбеници
Уџбеници - Sputnik Србија, 1920, 06.09.2024
Пратите нас
Министарство просвете Српске саопштило је да је веома симптоматично да је интересовање медија из ФБиХ усмерено само ка једном наставном програму, и то предмета Историје, те поручило да личности попут Ратка Младића и Радована Караџића, не могу бити изостављене приликом представљања догађаја који се односе на настанак РС и Одбрамбено-отаџбински рат.
Министарство је истакло да је Законом о основном васпитању и образовању прописано да министар просвете и културе на предлог Републичког педагошког завода доноси Правилник о наставном плану и програму (НПП) за основно васпитање и образовање, на основу ког се остварује васпитно-образовни процес у Српској.
„Републички педагошки завод је у оквиру својих редовних годишњих послова у обавези да прати реализацију наставе у основним и средњим школама, примену наставних програма, интересовања и постигнућа ученика, те да на бази резултата анализе изради евентуалне измене у НПП-у за основну школу или за средње школе“, наведено је у саопштењу.
Из Министарства су истакли да су бројне промене чија је примена предложена за школску 2024/2025. годину и манифестују се великим бројем нових наставних програма за основну, али и средње стручне школе, нове обрасце програма за општеобразовне предмете за средње стручне школе, као и разна упутства и препоруке за јасније дефинисање и квалитетнију реализацију активности у школама у Републици Српској.
„Свака предложена промена има своју научну утемељеност и поткрепљена је стручним мишљењем чланова стручних тимова за израду наставних програма, а усмерена ка подизању квалитета наставног процеса“, истакли су из Министарства.
Након што је Републички педагошки завод доставио приједлоге НПП-а иновиране у складу са реформским процесима, Министарство је приступило доношењу новог Правилника о наставном плану и програму за основно васпитање и образовање.
„Текст предлога Правилника о наставном плану и програму био је доступан на званичној интернет страници ради увида јавности и достављања евентуалних сугестија, предлога и примедби, са роком од 15 дана. Дата је једна примедба која се односила на седмично оптерећење ученика, а које је дефинисано Уредбом о педагошким стандардима и нормативима за основно васпитање и образовање“, истакли су из Министарства и напоменули да је Правилник о наставном плану и програму за основно васпитање и образовање објављен у Службеном гласнику Републике Српске од 30. августа.
Из Министартсва су истакли да је веома симптоматично да је интересовање медија из ФБиХ усмерено само ка једном наставном програму, и то наставног предмета Историје, иако су у овој школској години у примени два адаптирана програма из овог предмета, наставни програм Историје за 8. разред и наставни програм Историје за 9. разред.
„Интересовање се задржало на програму за 9. разред Историје и у том смислу изнети су бројни паушални ставови, који одражавају лични став и доживљај документа нестручних особа“, нагласили су из Министарства.
Из Министарства је саопштено да се у Наставном програму наставног предмета Историја за 9. разред основне школе не „помиње“ нова тема, већ се наставна тема „Република Српска и Одбрамбено-отаџбински рат“ налази у наставном програму и једанаеста је тема овог програма.
„Личности попут Ратка Младића и Радована Караџића, као и других, представљају особе које су у периоду који се изучава, обављали значајне дужности у војном и политичком животу Републике Српске, те се стога не могу изоставити приликом представљања догађаја који се односе на настанак Републике Српске и Одбрамбено-отаџбински рат“, нагласили су из Министарства.
Навели су да је циљ да се ученицима на објективан и непристрасан начин представе догађаји, личности, као и процеси из непосредне прошлости, као и да се код њих развије критичко мишљење када су догађаји из Одбрамбено-отаџбинског рата у питању.
„Већина ових садржаја се већ налазила у програму и уџбенику, а Стручни тим је радио, пре свега, на креирању нових исхода и проширивању појединих садржаја. Планом уџбеника за основну школу предвиђено је да се користи уџбеник наставног предмета Историје за 9. разред аутора Драгише Васића. Уџбеници се пишу на основу важећег Наставног плана и програма, те се нови уџбеник може очекивати у наредном периоду“, наведено је у саопштењу.
Обавеза наставника је да реализују наставни програм и у том смислу им је као подршку Републички педагошки завод (Стручни тим) креирао Приручник за наставнике у коме су дате смернице за реализацију теме „Република Српска и Одбрамбено-отаџбински рат“, као и садржаји који су наведени у оквиру теме, те фотографије, документи, сведочанства савременика и учесника значајних догађаја, документарни филмови и слично.
„Савремена настава историје подразумева активно учешће ученика у наставном процесу и наставника као организатора активности, који ће квалитетном припремом материјала и примјеном различитих стратегија учења мотивисати ученике за самосталан, али и истраживачки рад. У ту сврху наставници ће користити Приручник за припремање наставе, а у процесу реализације применом различитих метода и облика рада, као и техника учења представиће прописане чињеничне садржаје ученицима. Наведени Приручник још није у примени, већ је у процесу рецензије и наставници ће бити са истим упознати када буде завршен процес рецензије, лекторисања и техничке припреме“, истакли су из Министарства.
У саопштењу је наведено да је један од резултата претходно поменуте анализе процене квалитета наставних програма и исказана потреба наставника историје да се број часова за реализацију наставне теме о Републици Српској повећа, те је сада креиран програм у коме је предложено да се за тему „Република Српска и Одбрамбено-отаџбински рат“ планира 10 часова са тенденцијом да се број часова у наредном периоду и повећа.
Упркос томе што је образовање у надлежности ентитета, СДА је најавила да ће поднети апелацију Уставном суду БиХ на нови наставни план у школама у Републици Српској уколико, како наводи, „ОХР не стави ван снаге акте Министарства просвете и културе Републике Српске“, преноси РТРС.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала