Циклон Борис прави хаос у Европи: Војска у приправности, издато и упозорење за Србију /видео, фото/
12:04 13.09.2024 (Освежено: 13:12 13.09.2024)
© SputnikНевреме
© Sputnik
Пратите нас
У великом делу Европе догодила се драстична промена временских прилика. Јак циклон Борис стигао је и у Хрватску, која се налази на удару јаке олује. Према писању хрватских медија, река Сава се излила из корита у Загребу, а војска је у приправности. РХМЗ издао је упозорење на обилне падавине за Србију.
Републички Хидрометеоролошки завод издао је упозорење на обилне падавине за подручје Србије за суботу 14. и недељу 15. септембар.
Како се наводи, у суботу увече и у току ноћи ка недељи, као и у недељу на подручју Војводине, Мачве, Шумадије, као и на територији Београда очекује се већа количина падавина, од 20 до 40 mm за период од 24 -36 часова, а на подручју Браничевског округа, локално и преко 40 mm.
У суботу крајем крајем дана и у току ноћи ка недељи на подручју Војводине и западне Србије дуваће јак северозападни ветар, који ће у недељу имати ударе олујне јачине.
У суботу крајем крајем дана и у току ноћи ка недељи на подручју Војводине и западне Србије дуваће јак северозападни ветар, који ће у недељу имати ударе олујне јачине.
Циклон хара Хрватском
У Хрватску је стигао циклон Борис, а обилне кише и ветар стварају проблеме широм земље. Део путева био је под водом, киша је на обали поплавила подруме кућа, на мору је снимљено више од 20 пијавица, а на западну обалу Истре море је избацило огромне количине морске пене која је забелела улице.
На снази је наранџасто упозорење - опасно време за цели Јадран, док је преостали део Хрватске под жутим упозорењем - потенцијално опасно време, због обилне кише издата су упозорења на могуће бујичне поплаве на Јадрану, објавио је хрватски Државни хидрометеоролошки завод (ДХМЗ). У северозападном делу Хрватске температуре су пале и за 15 степени.
У Загребу је до јутра пало око 50 литара кише по метру квадратном, а трајнији престанак падавина очекује се тек у понедељак.
Војска у приправности
За поплаве које је очекују овог викенда се припремају и земље средње Европе.
Dams across the Czech Republic continue to release significant amounts of water to lower reservoir levels in preparation for what may be one of Central Europe’s most severe flooding events in recent history.#Hochwasser #Unwetter #Weatherpic.twitter.com/a3tvjsz7dF
— beernews24 (@beernews24) September 12, 2024
Према чешким и пољским метеоролозима, у неким подручјима њихових земаља могло би пасти до 400 литара кише по метру квадратном у наредна четири дана, а у Аустрији и Словачкој око 200 литара.
Културне манифестације предвиђене за овај викенд отказане су у те четири земље због најављеног проласка циклона. У Пољској су упаљени метеоаларми за југ земље, пре свега за градове на Одри као што су Вроцлав и Ополе, а тамношњи метеоролози упозоравају да постоји реалан ризик од локалних поплава у петак и недељу.
🌧️ Europe Braces for Extreme Weather: Flooding and Snow Threats
— Spire Weather & Climate (@SpireWxClimate) September 12, 2024
Our Spire High-Resolution Forecast indicates a major European storm will unleash 10-15 inches (254-381 mm) of rain from Austria to the Czech Republic, Slovakia, and Poland. Localized areas may see over 17.50 inches… pic.twitter.com/bSFpuc7xlS
У Вроцлаву, који има 675.000 становника, општина је успоставила кризни штаб, а према речима чешког министра за животну средину Петара Хладика, ситуација у земљи „могла би бити слична оној из 1997. и 2002. године“. Поплаве из 1997. године погодиле су Моравску, на истоку Чешке Републике, када је погинуло је 50 људи, а штета је износила неколико милијарди америчких долара. Управо се у том региону и овог пута очекују најгоре падавине. Године 2002. поплаве су погодиле запад земље, односећи 17 живота и изазивајући још већу штету него 1997. године.
Аустријски медији преносе да би водостај Дунава могао да порасте до нивоа који нису виђени пет до десет година. Аустријски канцелар Карл Нехамер рекао је да је војска спремна да распореди и до хиљаду војника ако буде потребно. Словачка војска и ватрогасци добровољци такође су у приправности.
Падавине би могле бити веће од оних које су погодиле средишњу Европу 2013., а које су тада биле сматране најгорима у хиљаду година, упозорава словачка метеоролошка служба иметео.ск. С премештањем хладног таласа над Европом према истоку, први снег је пао и на словеначкој Кредарици, преносе хрватски медији.
Упозорење на могућ пораст бујичних водотока због обилних падавина у Херцеговини и Републици Српској
У Херцеговини и на северозападу Републике Српске могућ је пораст бујичних водотокова због обилних падавина, као и проблеми са оборинским водама и отицањем воде у урбаним зонама, упозоравају из Републичког хидрометеоролошког завода.
Према најавама, на овом подручју ће пасти од 40 до 80 литара кише по метру квадратном, а локално је могуће и више од 100 литара.
Нагла промена времена и захлађење, као и обилнија киша, данас су захватили већину предела, осим крајњег североистока (Семберија), а нове јаче падавине очекују се у суботу вече и у недељу.
Данас ће дувати повремено јак ветар чији ће удари бити од 30 до 50 километара на час, а на југу до олујни јачине понегде до 70 километара на час.
Погледајте и: