- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

МИ6 против вицепремијера Србије Александра Вулина

© AP Photo / Alastair GrantСедиште британске обавештајне службе МИ6
Седиште британске обавештајне службе МИ6 - Sputnik Србија, 1920, 15.09.2024
Пратите нас
Сусрет председника Русије Владимира Путина и заменика председника владе Србије Александра Вулина, одржан прошле недеље на Источном економском форуму, постао је важан индикатор политике Москве и Београда на јачање стратешке сарадње, пише руски портал „Национална одбрана“.
Како је приметио руски председник, описујући билатералне односе, „они не захтевају посебно представљање, имајући у виду дубоке корене наших односа, историјске корене и духовну блискост народа Русије, руског народа и српског народа“.

Руско-српска сарадња

Портал подсећа да је Путин изразио подршку што скоријем одржавању руско-српске међувладине комисије „која се одавно није састајала, најмање две године, као и да се размотре препреке које се у вези с тим јављају како би се уклониле. Тим пре што имамо веома много интересантних праваца сарадње у области индустрије, саобраћаја и индустријске сарадње“.
Према његовим речима, „Русија игра значајну улогу у обезбеђивању Србије енергетским ресурсима, ради то веома коректно, на високом нивоу, благовремено и под веома повољним условима за Србију“.
Како је нагласио председник Русије, један од најважнијих праваца је закључење новог споразума о испоруци руског гаса у Србију уместо постојећег, чији рок истиче у марту 2025. године.
Компресорска станица гасовода - Sputnik Србија, 1920, 13.09.2024
СРБИЈА
Вулин: Србија планира да повећа набавку гаса из Русије
Са своје стране, српски вицепремијер Александар Вулин изјавио је да „Србија није само стратешки партнер Русије. Србија је савезник Русије. Управо зато је притисак на нас са стране Запада огроман. Међутим, Србија коју води председник Александар Вучић, која никада неће постати члан НАТО-а, никада неће увести санкције Руској Федерацији, никада неће дозволити да се са њене територије спроводе било какве антируске операције. Србија није била и неће постати део антируске хистерије“.
Очигледно је да су током сусрета Путина и Вулина у фокусу такође били нови формати сарадње Русије и Србије у области националне безбедности и супротстављања мешању Запада, укључујући супротстављање непрестаним покушајима неких западних држава (САД, Велике Британије, Немачке и других) да реализују у Београду сценарио „обојене револуције“ и сруше председника Србије Александра Вучића.
Александар Вулин тренутно је задужен за сарадњу са Русијом у области одбране, националне безбедности и одбрамбене индустрије, те је на тај начин кључна фигура у оквиру стратешке сарадње Москве и Београда. Управо због тога, након његове посете Владивостоку и сусрета са Путином, према доступним информацијама, британска спољна обавештајна служба МИ6 је започела операцију дискредитовања потпредседника српске владе.

Планови МИ6

У ту сврху, преко оперативних могућности МИ6 у медијима неколико балканских земаља и агената у српској опозицији, планирано је да се ускоро објаве исфабрикована сведочења, добијена под физичким притиском и мучењем, грађанина српске националности који се седам месеци налази у албанском затвору на Косову, а којима се Вулин оптужује за организацију оружаног инцидента у селу Бањска на Косову, који се догодио 23. септембра 2023. године (у то време Вулин је био директор Безбедносне информативне агенције – БИА).
Тада је један косовски полицајац погинуо, а двојица су рањена у сукобима између Срба и тзв. косовске полиције. Председник Србије Александар Вучић објавио је вест о тројици погинулих Срба и двојици озбиљно рањених. За ескалацију је оптужио премијера тзв. Косова Аљбина Куртија.
При томе треба имати у виду да је шеф мисије ОЕБС-а на тзв. Косову Мајкл Дејвенпорт, који је био амбасадор ЕУ у Београду (2010-2013). На списку који је у мају 1999. објавио бивши агент МИ6 Ричард Томлинсон („Томлинсонов списак“ – подаци о 116 запослених у Secrete Intelligence Service – СИС), о енглеским агентима који раде под дипломатским покрићем у британским амбасадама у различитим земљама, Дејвенпорт је наведен као агент московске резидентуре тајне службе, међу других 12 обавештајних агената који су радили у Русији или недавно напустили Русију.
Није случајно што је управо Дејвенпорт, заједно са амбасадором Велике Британије на тзв. Косову (2019-2024) Николасом Еботом, био један од кључних креатора серије провокација Приштине у енклавама косовских Срба. У биографији шефа мисије ОЕБС-а на тзв. Косову Мајкла Дејвенпорта стоји да је радио као агент резидентуре МИ6 у Москви. Циљ провокација организованих уз активно учешће МИ6 био је да се властима Приштине омогући преузимање контроле над српским севером Косова под изговором „борбе против кријумчарења и сиве економије“. У ту сврху, британски инструктори обучавали су албанске полицајце, а њихова агентура је спроводила обавештајне активности у српским општинама.
Аналитичари тајне службе СИС прогнозирали су да ће успех сепаратиста дестабилизовати и погоршати ситуацију у самој Србији.
Информациона кампања за дискредитовање вицепремијера Србије коју је планирала МИ6, такође укључује изношење оптужби против њега о наводним везама са криминалним структурама и покровитељству незаконитих економских операција у српским енклавама на северу Косова, како би се „потврдила“ оправданост и основаност санкција које су САД раније увеле Вулину.
Наредни корак МИ6 могао би бити припрема физичке ликвидације Александра Вулина уз помоћ албанских убица, на које би касније била пребачена одговорност за терористички акт, или пак прецизна операција уз коришћење специјалне британске службе SAS (Специјална ваздушно-десантна служба) приликом посете вицепремијера Вулина Републици Српској.
Вулинова ликвидација омогућила би Лондону не само да уклони са геополитичке шаховске табле једног од најпрорускијих политичара Србије, ослаби и подрије позиције српског председника Вучића (који би изгубио свог верног и преданог сарадника), већ би представљала одговор на недавну депортацију шест британских дипломата-шпијуна из Москве, што је представљало акт јавног понижења МИ6.

Закључци

Циљеви планиране оперативне комбинације СИС могу се дефинисати на следећи начин:
Прво, осветити се Александру Вулину због његове посете Источном економском форуму, сусрета са Владимиром Путином и отворено изражене позиције подршци Русије. Политички неутралисати вицепремијера Србије и створити услове за његову накнадну физичку ликвидацију.
Друго, криминализовати Вулина, потврђујући америчку тезу да је повезан са организованим криминалним групама.
Треће, нашкодити председнику Русије, асиметрично одговорити уклањањем Александра Вулина као одговор на уништење московске резидентуре МИ6, што је политичка одлука коју је донео Кремљ.
Владимир Путин и Александар Вулин у Владивостоку - Sputnik Србија, 1920, 04.09.2024
РУСИЈА
Путин рекао Вулину: Чекамо Вучића на форуму БРИКС; Стигла и лична порука председника Србије
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала