Седница Скупштине Србије o литијуму наставља се сутра
19:19 07.10.2024 (Освежено: 19:21 07.10.2024)
© Sputnik / Лола ЂорђевићКонститутивна седница Скупштине Србије
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Скупштина Србија завршила је данашњи рад, а седница на којој се расправља о предлогу за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима коју је предложило 86 опозиционих посланика биће настављена сутра у 10.00 сати.
Пред посланицима је једна тачка дневног реда - Предлог закона о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима, који је поднело 86 народних посланика у Народној скупштини Републике Србије. Седница је данас почела у 11 часова. У другом покушају обезбеђен је кворум.
Председница парламента Ана Брнабић отворила је начелни претрес о изменама и допунама закона о рударству, а закон је образлагала посланик Данијела Несторовић.
Она је рекла да се Закон који предлаже односи се једино и искључиво на рударење литијума и бора и само на истраживање литијума и бора.
„Предлог је и да се ископавање трајно забрани, не до наредних власти, већ до наредних генерација. За сада је на нама да нашој деци, али заиста свој нашој деци, оставимо чисту воду, ваздух и земљу, што им је и Уставом загарантовано", рекла је пред посланицима овлашћени предлагач закона Данијела Несторовић.
"Без литијума неће ништа стати. Без литијума неће бити никакве апокалипсе, нити било какве немаштине. Без литијума неће бити немаштине. Са литијумом нећемо бити окићени златом и парама и морам да нагласим да заиста није све у парама. Можда јесте за Ану, Александра или Дубравку, али за обичан свет у Недељицама је битно да живе колико-толико здраво. За њих је богатство млеко које производе, мед, кукуруз и остали пољопривредни производи. Не живе лако", напоменула је она.
Данијела Несторовић је указала на "дугу и срамотну историју Рио Тинта" и њихових рудника на различитим крајевима света, поменувши повезаност са шпански фашистичким генералом Франциском Франком, као и случај рудника у Папуи Новој Гвинеји у којем је, како је навела, приликом рударења загађење хемикалијама било такво да је изазвало боелсти или смрт.
Она се осврнула и на бројне потенцијалне опасности по животну средину у долини Јадра, попут коришћења сумпорне киселине. Несторовић је истакла и да је планирано "17 вагона сваки дан током 10.000 дана да траје екстракција руде из подземља".
Посланица Милица Николић са листе СНС-а јавила се за реч након што је овлашћени предлагач Данијела Несторовић завршила образложење.
"У предлогу говоре и преради литијума, а то је уређено Законом о планирању и изградњи, навела је она. Да смо се држали форме то се овде не би нашло", рекла је Николићева.
Предлог закона је сраман, навела је она.
Дубравка Ђедовић: Забрана ископавања литијума значила би да нам тржиште није отворено
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић изјавила је данас да би забрана ископавања литијума значила да тржиште Србије није отворено, а није ни слободно и да не постоји слобода предузетништва, као ни тржишне привреде.
Она је говорећи у Скупштини Србије рекла да Влада Србије предлаже Народној скупштини да овај предлог не прихвати из више разлога.
"Пре свега, свака одговорна држава настоји да обезбеди заштиту лежишта критичних-стратешких минералних сировина и подстиче дугорочна одржива решења за превазилажење социјалних, еколошких и геополитичких изазова у вези са несташицом минералних сировина односно да улаже максималне напоре да се одржи стабилним ланац њиховог снабдевања. Руде бора и литијума то свакако јесу", рекла је она.
Према њеним речима, Србија би сигурно била обавезна да надокнади сву штету која је за инвеститоре настала услед било ког кршења права и начела.
Указала је да се готово сви аргументи у Предлогу измена закона, на основу којих се тражи забрана експлоатације литијума и бора, односе на прераду, а не на ископавање литијума, па је нејасно чиме се аргументује захтев за забрану рударења.
Ова седница о ископавању литијума уследила је после другог покушаја да се одржи. Пре више од недељу дана било је најављено да ће се о овој тачки расправљати по завршетку расправе о ребалансу буџета.
Међутим, иако је било најављено да ће седница о литијуму почети прошлог понедељка, она није одржана, будући да није било времена јер је ванредно заседање на коме је главна тачка био ребаланс буџета, морало да буде завршено у току дана.
Брнабићева је нову седницу сазвала у првим минутима после поноћи, након што су се стекли законски услови.
Погледајте и: