https://sputnikportal.rs/20241022/zamenik-ministra-lavrova-otvoricemo-vrata-briks-a-za-srbiju-1178589078.html
Заменик министра Лаврова: Отворићемо врата БРИКС-а за Србију
Заменик министра Лаврова: Отворићемо врата БРИКС-а за Србију
Sputnik Србија
Заменик министра иностраних послова Руске Федерације Сергеј Рјабков изјавио је данас да БРИКС жели да отвори врата земљама које су заинтересоване за продубљену... 22.10.2024, Sputnik Србија
2024-10-22T09:17+0200
2024-10-22T09:17+0200
2024-10-22T09:17+0200
србија
србија
србија – политика
самит брикс-а у казању
русија
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111796/48/1117964855_0:82:3329:1955_1920x0_80_0_0_dc992d10a85a66da5c170ce072f14db7.jpg
Рјабков је навео да ће се на Самиту БРИКС-а, који почиње данас у Казању окупити више од 30 светских лидера и међународних организација и изразио наду да ће током тродневног скупа бити донета одлука о увођењу категорије „државе-партнера“.Појаснио је да се БРИКС до сада развијао као организација која се постепено ширила, али која је истовремено практиковала формате „Аутрич“ и БРИКС плус.„Аутрич подразумева блиско суседство: на пример, када је председавала Јужна Африка , она је позивала углавном афричке земље. А БРИКС плус значи придруживање држава из других региона, између осталог и по принципу координационе улоге које те државе имају у истоврсним мултилатералним структурама“, навео је Рјабков у интервјуу за Политику.Како је рекао, БРИКС сада жели да отвори врата земљама које су заинтересоване за продубљену сарадњу у сферама занимљивим за њих , како би, каже, могле да узму максимално учешће у ефективном раду.Нагласио је да БРИКС подразумева поштовање сувереног избора и да никога ни на шта не примора, иако је у интересу да се динамика приближавања БРИКС-у настави.Коментаришући жељу Турске да се придружи том савезу, Рјабков каже да о пријему нових чланова у пуном смислу те речи током ове године нема говора и додаје да се од 1.јануара 2024.године број чланова БРИКС-а готово удвостручио, а да се чланице које су се тек придружиле још нису у потпуности акомодирале.„Није лако комбиновати даље проширење и ефикасност на делу. Поштујемо жељу Турске да се придружи БРИКС-у и драго нам је што ће председник Ердоган доћи у Казањ“, истакао је руски званичник.На констатацију да Русија традиционално подржава Србију у вези са најважнијим питањима као што је питање КиМ, гласање о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН, Рјабков је истакао да је та земља увек била и да ће бити међу онима који предњаче у промовисању става у међународној заједници да Србија и Срби желе мир и нормалан суживот са свима.Како каже, не сме се дозволити да Србија и српски народ буду и даље апсолутно неприхватљиво стигматизовани.Рјабков сматра да идеја о колективној одговорности читавих народа и држава, исходећи из савремених искустава, мора бити одбачена и да Запад мора да схвати да је време таквог диктата прошло.Додао је да ће се Русија на свим платформама - у Савету безбедности и Генералној скупштини УН, у ОЕБС-у држати тог става.Поручио је да ће Русија наставити да брани интересе Србије и српског народа уз оцену да је неопходно показати политичку вољу и чврстину како би се разговарало и заједнички доћи до потребних решења.„Тада ће шансе за напредак и излаз из криза бити знатно веће“, закључио је Рјабков.Погледајте и:
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111796/48/1117964855_299:0:3030:2048_1920x0_80_0_0_be0500f224745c62b3cd8a4caf99231a.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија, србија – политика, самит брикс-а у казању, русија
србија, србија – политика, самит брикс-а у казању, русија
Заменик министра Лаврова: Отворићемо врата БРИКС-а за Србију
Заменик министра иностраних послова Руске Федерације Сергеј Рјабков изјавио је данас да БРИКС жели да отвори врата земљама које су заинтересоване за продубљену сарадњу и да је Србија међу оним државама које су добродошли као партнери.
Рјабков је навео да ће се на Самиту БРИКС-а, који
почиње данас у Казању окупити више од 30 светских лидера и међународних организација и изразио наду да ће током тродневног скупа бити донета одлука о увођењу категорије „државе-партнера“.
Појаснио је да се БРИКС до сада развијао као организација која се постепено ширила, али која је истовремено практиковала формате „Аутрич“ и БРИКС плус.
„Аутрич подразумева блиско суседство: на пример, када је председавала Јужна Африка , она је позивала углавном афричке земље. А БРИКС плус значи придруживање држава из других региона, између осталог и по принципу координационе улоге које те државе имају у истоврсним мултилатералним структурама“, навео је Рјабков у интервјуу за Политику.
Како је рекао, БРИКС сада жели да отвори врата земљама које су заинтересоване за продубљену сарадњу у сферама занимљивим за њих , како би, каже, могле да узму максимално учешће у ефективном раду.
„Србија је наравно као један од наших најпоузданијих партнера у Европи, на Балкану, традиционално пријатељска земља која је с Русијом повезана многим нитима у разним областима, међу онима који су нам добродошли као партнери“, навео је Рјабков.
Нагласио је да БРИКС подразумева поштовање сувереног избора и да никога ни на шта не примора, иако је у интересу да се динамика приближавања БРИКС-у настави.
Коментаришући жељу Турске да се придружи том савезу, Рјабков каже да о пријему нових чланова у пуном смислу те речи током ове године нема говора и додаје да се од 1.јануара 2024.године број чланова БРИКС-а готово удвостручио, а да се чланице које су се тек придружиле још нису у потпуности акомодирале.
„Није лако комбиновати даље проширење и ефикасност на делу. Поштујемо жељу Турске да се придружи БРИКС-у и драго нам је што ће председник Ердоган доћи у Казањ“, истакао је руски званичник.
На констатацију да Русија традиционално подржава Србију у вези са најважнијим питањима као што је питање КиМ, гласање о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН, Рјабков је истакао да је та земља увек била и да ће бити међу онима који предњаче у промовисању става у међународној заједници да Србија и Срби желе мир и нормалан суживот са свима.
Како каже, не сме се дозволити да Србија и српски народ буду и даље апсолутно неприхватљиво стигматизовани.
Рјабков сматра да идеја о колективној одговорности читавих народа и држава, исходећи из савремених искустава, мора бити одбачена и да Запад мора да схвати да је време таквог диктата прошло.
Додао је да ће се Русија на свим платформама - у Савету безбедности и Генералној скупштини УН, у ОЕБС-у држати тог става.
„Постконфликтна нормализација на Балкану била би успешнија да је нису толико кочили западњаци који су заинтересовани за поделе и који желе да косовска рана боли, а не да зарасте, који желе све да потчине свом диктату и да озваниче чланство у структурама из којих нема излаза“, каже Рјабков.
Поручио је да ће Русија наставити да брани интересе Србије и српског народа уз оцену да је неопходно показати политичку вољу и чврстину како би се разговарало и заједнички доћи до потребних решења.
„Тада ће шансе за напредак и излаз из криза бити знатно веће“, закључио је Рјабков.