Си на Самиту БРИКС-а: Донета је још једна важна одлука
13:54 23.10.2024 (Освежено: 14:20 23.10.2024)
© Sputnik / Sergey Guneev
/ Пратите нас
На Самиту БРИКС-а је одлучено да се бројне државе позову да постану земље партнери, изјавио је председник Кине Си Ђинпинг током састанка проширеног Самита БРИКС-а у Казању.
У говору упућеном учесницима Самита, кинески лидер је ову одлуку назвао још једним важним догађајем у развоју БРИКС-а.
Он је навео да земље чланице БРИКС-а морају да имају водећу улогу у реформи постојећег глобалног финансијског система.
Кина ће спровести план сарадње за јачање потенцијала формирања земаља БРИКС-а у дигиталној сфери, поручио је кинески лидер.
С тим у вези, напоменуо да је прошле године предложио иницијативу за сарадњу у области дигиталног образовања у оквиру БРИКС-а. „Веома сам задовољан што видим примену овог механизма“, додао је он.
Реформа глобалног система управљања
БРИКС треба да буде лидер у реформи глобалног система управљања, истакао је Си.
„Морамо да градимо правичан БРИКС и постанемо лидери у реформи глобалног система управљања“, констатовао је кинески лидер.
Си је нагласио да међународна равнотежа снага пролази кроз дубоке промене, али да поменута реформа увелико заостаје.
Председник Кине је упутио позив да се сви придржавају концепта мултилатералностии да се узимају у обзир ставови држава Глобалног југа.
„Морамо да реализујемо истински мултилатерализам, придржавамо се се глобалног управљања заснованог на заједничком одлучивању, заједничкој изградњи и дељењу, такође и у складу са принципима правичности, непристрасности, отворености и инклузивности, као и да водимо реформу глобалног управљања и промовишемо глас земаља Глобалног југа“, рекао је Си Ђинпинг.
Према његовим речима, Пекинг је спреман да проширује сарадњу са земљама БРИКС-а, укључујући откривање нових ресурса. Он је додао да ће актуелност међународног финансијског система само расти.
„Земље БРИКС-а треба да играју улогу заштитника заједничке безбедности", истакао је Си.
Како је навео, Кина је спремна и да продуби иновативну сарадњу унутар БРИКС-а, укључујући и у области вештачке интелигенције.
О украјинској и блискоисточној кризи
Он је говорио и о Украјини истакавши да је неопходно не дозволити ширење сукоба и ескалација.
„Да би дошло до деескалације у Украјини неопходно је да се престане са доливањем уља на ватру", истакао је кинески председник.
Кина позива на спречавање нежељених ефеката и ескалацију украјинског сукоба, нагласио је Си.
„Украјинска криза може и даље да траје. Морамо се чврсто придржавати три принципа, а то је да спречимо нежељене ефекте услед ширења борби, да спречимо ескалацију, као и да не дозволимо активности које доприносе повећању напетости“, објаснио је он.
Он се осврнуо и на блискоисточну кризу, рекавши да хуманитарна ситуација у Појасу Газе наставља да се погоршава и да је неопходно постићи хитан прекид ватре.
Погледајте и: