Градоначелник Никшића за Спутњик: Проглашење српског језика за службени – уставна обавеза
© Sputnik / Сенка МилошМарко Ковачевић, председник Општине Никшић
© Sputnik / Сенка Милош
Пратите нас
Негодовања која пристижу из делова црногорске скупштине око званичног статуса српског језика ништа не вреде, јер су суштински неуставна - Устав Црне Горе забрањује сваки вид дискриминације попут оне коју трпи српски језик. То даје и обавезу да се поступи у складу са оним шта су грађани Црне Горе на попису поручили својој држави.
Након пописа на ком је 43 одсто грађана навело да им је матерњи језик српски покренута је иницијатива да тај језик добије статус службеног, али је она наишла на противљење појединих политичара у Црној Гори. Потпредседник црногорске владе и министар економског развоја Ник Ђељошај, који је председник албанске мањинске странке, упозорио је да би такви покушаји наишли на „жесток одговор“.
Ђељошај је децидно изјавио и да неће бити никакве промене Устава по којој би српски језик био проглашен за службени у Црној Гори.
Оспоравају српски језик, а верују у резултате пописа
Градоначелник Никшића Марко Ковачевић говори за Спутњик да иницијативе за поштовање српског језика и воље већине грађана Црне Горе нису ни на који начин упућене, нити се односе на Ника Ђељошија, нити је он неко ко о њима доноси одлуке, те да не може ни да их одбаци. Ковачевић истиче да су ставови Ђелођаја зато потпуно ирелевантни, а да је једино релевантно оно шта су грађани Црне Горе истакли на попису становништва, чији су резултати јасни.
Попис, каже Ковачевић, даје јасну слику која доказује да је српски језик већински језик Црне Горе, а да је истовремено и дискриминисан у односу на оно шта се наводи у самом Уставу.
Они који се противе овим променама с једне стране верују попису - он је дао јасне резултате а спроведен је на транспарентан начин у којем су учествовали сви политички чиниоци и из власти и из опозиције. Међутим, они једноставно не могу да прихвате оно шта је истина, рекао је Ковачевић за Спутњик.
Он подсећа и да је 2011. године српски језик био већински у Црној Гори, али каже да то бившем председнику Милу Ђукановићу и ДПС-у није значило ништа у смислу да нешто по том питању промене. Ипак, сада се ситуација променила и српски народ у Црној Гори, као и српска језичка заједница, морају да остваре сва права која им припадају.
Једино је народ битан
Ковачевић најављује да ће у наредном периоду бити предузете врло озбиљне акције у вези са матерњим језиком Црне Горе. Како истиче, показало се да и политички чиниоци који долазе из ДПС-а, као и политички чиниоци који долазе из Демократске Црне Горе начелно јесу сагласни са тим да српски језик мора да добије статус службеног језика, тако да ће се испитати који је тачно најбољи модел да се то оствари.
Оно шта мисли Ник Ђељошај или неко други је апсолутно ирелевантно, важно је да оно шта скупштинска већина буде могла да донесе буде донето у наредном периоду и да се спречи и заустави дискриминација српског народа и српске језичке заједнице у Црној Гори, која у континуитету траје више од 20 година, поручује Ковачевић.
© Sputnik / Даниил Африн / Уђи у базу фотографијаЛитија у знак одбране права Српске православне цркве у Црној Гори
Литија у знак одбране права Српске православне цркве у Црној Гори
© Sputnik / Даниил Африн
/ Апсурдно је, каже наш саговорник, говорити о томе да српски језик кочи црногорске интеграције у европску заједницу, баш из тог разлога што је Црна Гора једина земља у Европи, укључујући и земље Европске уније, у којој онај језик који је матерњи језик већине њених становника није уједно и службени језик. Уколико желимо да идемо ка Европској унији, закључује Ковачевић, један од корака који је неопходан јесте управо да се институционализује оно шта су нам становници Црне Горе саопштили на попису становништвa.
Погледајте и: