Кинески научници извукли са „крова света“ узорак леда дужине 324 метра /фото/
© Фото : Unsplash/Amar Adestiempoледник, илустрација
© Фото : Unsplash/Amar Adestiempo
Пратите нас
Кинески научници извукли су 324 метра дуго ледено језгро из леденог покривача области Пурог Кангри на југозападу Кине, чиме су оборили рекорд вађења језгра леда на средњим географским ширинама.
Пурог Кангри, који се налази на тибетанској висоравни Чингаи-Сижанг, на надморској висини од преко 6.000 метара, трећи је по величини ледени покривач на свету после ледених покривача Антарктика и Гренланда, преноси кинеска међународна телевизија ЦГТН.
A #Chinese Scientific Expedition Team drilled a 324-meter-long ice core from Glacier No. 10 in the Purog Kangri Glacier in Tsonyi county of Nagchu, Xizang autonomous region, China, setting a new world record for the longest ice core drilled from a glacier at mid-to-low latitudes. pic.twitter.com/mbVrf64Yif
— Beijing Daily (@DailyBeijing) October 29, 2024
Са максималном измереном дебљином леденог покривача од скоро 400 метара, сматра се важним подручјем у проучавању климатских и еколошких промена на висоравни Чингаи-Сижанг, као и на целом свету с обзиром да је ова висораван позната и као „кров света“.
Chinese scientists have extracted a 324-m-long ice core from Purog Kangri Glacier on the Qinghai-Xizang Plateau, marking the world's longest ice core obtained at middle and low-latitude glaciers. It will help scientists better understand the impact of #GlobalWarming on glaciers. pic.twitter.com/O28NKG5vnJ
— People's Daily, China (@PDChina) October 29, 2024
Ледена језгра су погодна за проучавање животне средине у прошлости Земље јер садрже специфичне хемијске и физичке компоненте које се акумулирају сваке године током процеса претварања снега у нови слој леда, пренео је Танјуг.
Погледајте и: