00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли бити Трећег светског рата
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Дуалност Милене Павловић Барили“
20:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Кандидат за новог комесара ЕУ за проширење Марта Кос изнела план за дијалог Београда и Приштине

© Sputnik / Алексей ВитвицкийЗаставе ЕУ у Бриселу
Заставе ЕУ у Бриселу - Sputnik Србија, 1920, 07.11.2024
Пратите нас
Кандидаткиња за комесара за проширење Марта Кос из Словеније изјавила је данас, током саслушања у Европском парламенту, да је потребан напредак у дијалогу Београда и Приштине и да очекује од две стране да спроведу Споразум о путу ка нормализацији односа, али је нагласила да се морају пронаћи нови начини „ако ствари не функционишу“.
Кос је, одговарајући на питање о дијалогу Београда и Приштине, рекла да је то формално у рукама високог представника ЕУ за спољну и безбедносну политику и потпредседника Комисије, односно Каје Калас, ако буде изабрана на ту функцију, и изразила спремност да сарађује са Калас када је реч о дијалогу.
„Сигурно ћу радити са њом на овом дијалогу. С друге стране, с обзиром на то да познајем овај крај и његов менталитет, ми смо се већ среле и разговарале о томе, ако будемо потврђене, сарађиваћемо у овој области“, навела је Кос.
Она је истакла да је потребан напредак у дијалогу Београда и Приштине и да је формално „много урађено“ и у том контексту указала на постизање Споразума о путу ка нормализацији односа Београда и Приштине.
„И у извештају о проширењу се наводи да очекујемо да и Косово и Србија поштују споразум без додатних питања. Тако да ће мој рад бити још склонији да идемо даље“, навела је Кос.
Она је, међутим, додала да „ако ствари не функционишу, морамо да пронађемо нове начине“.
У том контексту је цитирала Алберта Ајнштајна да је „лудило радити исту ствар сваки дан и очекивати другачије резултате“.
„Желим да видим другачије резултате“, рекла је Кос.
Она је додала да треба видети шта функционише јер је, како је навела, „сигурна да ако постоји воља, моћи ћемо да померимо ствари напред“.
Међутим, оценила је, воља се изражава усмено много пута, „много више него акција“.
На друго питање о односима Београда и Приштине и на питање како коментарише то што је за време Трамповог првог мандата спомињана могућност размене територије између две стране, Кос је рекла да размена територија не долази у обзир.
Она је додала да ће се видети шта ће се десити од јануара када Трамп ступи на дужност, а да ЕУ мора да почне да се ослања на оно шта Европа може и мора да уради, а не на то шта би други актери могли да ураде.
„Морамо бити јаки, морамо доносити нове одлуке, склапати нова партнерства. Хајде да верујемо себи да смо способни да учинимо важне, одлучне кораке напред, сами или са новим партнерима. Када је реч о размени територија, не. Не, то не долази у обзир. Европска комисија и ја, ако будем потврђена, нећемо пратити ове тенденције“, поручила је Кос.

Помирење и регионална сарадња кључни елементи проширења на Западном Балкану

Кандидаткиња за комесара за проширење Марта Кос из Словеније изјавила такође да су помирење и регионална сарадња суштински елементи процеса проширења на Западном Балкану и поручила да ће, ако јој буде потврђена функција, више ангажовати на решавању билатералних питања и проналажењу решења.
Кос је рекла да жели да види опипљиве резултате у процесу проширења на Западном Балкану и позвала да се та прилика претвори у реалност.
„Помирење и регионална сарадња су суштински елементи процеса проширења на Западном Балкану. Ако будем потврђена, више ћу се ангажовати на решавању билатералних питања и олакшавању решења. Они не смеју да постану сталне препреке на путу ка Бриселу“, рекла је Кос у уводном обраћању пред посланицима ЕП.
Кос је, на питање Кинге Гал из политичке групације Патриоте за Европу да ли планира да додатно убрза приступање Западног Балкана ЕУ, посебно у случају Србије и како ће осигурати да процес остане заснован на заслугама, поновила да ће приступ заснован на заслугама бити најважнији критеријум за улазак у ЕУ и поручила да ће учинити све да државе припреми за улазак у ЕУ.
Она је истакла да је председник Србије Александар Вучић пре неколико дана, након што је добио извештај о проширењу, рекао да је спреман да учини све да усклади законодавство Србије са европским правним тековинама, што је поздравила као „огроман успех“, али је нагласила да акције треба да уследе.
Кос је додала да, по први пут након 10 година, постоји реална шанса да једна или две земље заврше преговарачки процес и додала да би преговори са Црном Гором могли да се заврше до краја 2026. године, а са Албанијом до краја 2027. године.
У више наврата нагласила је да је проширење процес заснован на заслугама и да је важно да земље кандидати испуне критеријуме, као и да ће, ако постане комесарка за проширење, осигурати да пут ка ЕУ остане утемељен на достигнућима да свака земља чланица.
Истакла је да се сваки кандидат мора процењивати на основу индивидуалног напретка, као и да неће бити пречица и да „никад неће угрозити квалитет у односу на брзину“.
Указала је на значај политичких обавеза, посебно у реформама и независности правосуђа и поручила да неће оклевати да предложи корективне мере у случају озбиљне или продужене стагнације или назадовања, јер је процес проширења заснован на реверзибилности, као и да ће се поштовати принцип „више за више“.
Оценила је и да је проширење маратон, а не спринт и додала да ће осигурати да процес проширења буде предвидљив и кредибилан, као и да сви преговори буду транспарентни, инклузивни и поштени како би кандидати за проширење или приступање остварили напредак на свом путу ка чланству у ЕУ.
Саслушању Кос присуствују посланици Одбора за грађанске слободе, правосуђе и унутрашње послове (ЛИБЕ), Одбора за уставна питања (АФЦО) и Пододбора за људска права (ДРОИ).
У Европском парламенту у понедељак су почела саслушања кандидата за комесаре како би се проценило да ли су квалификовани да буду чланови нове Европске комисије и обављају дужности које су им додељене, а свих 26 кандидата биће саслушано до 12. новембра.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала