00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Дуалност Милене Павловић Барили“
21:00
30 мин
ВЕСТИ (реприза)
Како ће нова база КБС код Подујева утицати на безбедност Срба на КиМ?
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије
Почасна паљба поводом Дана примирја у Првом светском рату  - Sputnik Србија

Обележен Дан примирја - крај Првог светског рата /видео, фото/

Пратите нас
У земљама победницама у Првом светском рату данас је обележен Дан примирја, у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када су силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале рат. У Србији је данас државни празник. Централна церемонија у нашој земљи одржана је код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату.
У француском граду Компјењу, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, 11. новембра 1918. године у 11.00 потписано је примирје у Првом светском рату, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.
Дан примирја у Првом светском рату се као државни празник у Србији прославља од 2012. године.
У свету, обележава се у исто време у свим главним градовима држава победница, попут Велике Британије, Француске, Италије, Русије, САД, Новог Зеланда и Белгије.
Садржај
Прво нова обавештењаПрво стара обавештења
14:18 11.11.2024
Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић, као изасланик Владе Србије, положио је ловоров венац на Ратном гробљу Комонвелта.
"Драго ми је и почаствован што сам данас овде са вама у име Владе Србије, која заједно обележава и сећа се, не само жртава Првог светског рата, вец́ и хероја Првог светског рата. Част нам је што међу овде сахрањенима имамо четворицу наших сународника, међу којима и једног који је проглашен за народног хероја Југославије, а припада периоду Другог светског рата", рекао је Ристић.
Он је поновио да Влада Србије тежи миру, помирењу и доброј сарадњи, не само у региону, вец́ и на нашем континенту и у целом свету.
Ристић је подсетио да је Србија била прва држава која је нападнута у Првом светском рату и да је за четири године Првог светског рата изгубила више од 1,3 милиона војника и цивила, истичући да је то био највећи губитак у процентима у поређењу са било којом другом земљом на свету.
13:10 11.11.2024
Поповић: Србија и Русија дале највећи допринос победи савезника у Првом светском рату
Министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић данас је у име Владе Србије положио венац на Новом гробљу у Београду код Спомен-костурнице руских војника страдалих у Првом светском рату, на церемонији у склопу централног државног обележавања Дана примирја у Првом светском рату.
Vенце су положили и амбасадор Руске Федерације Александар Боцан-Харченко, амбасадор Републике Белорусије Сергеј Малиновски, представници Министарства одбране и дипломатског кора, као и домаћих борачких и патриотских удружења, саопштено је из тог министарства.
На почетку церемоније служен је парастос палим борцима, а затим су интониране државне химне Руске Федерације и Републике Србије.
Поповић је након полагања венца подсетио да се данас обележава Дан примирја у Првом светском рату, дан када је, како је рекао, капитулирала Немачка и када су победиле Србија, Русија и савезници.
"У том рату Србија је извојевала велике победе против Аустроугарске које су одјекнуле у Европи и свету - у Церској и Колубарској бици, а затим је одиграла кључну улогу у пробоју Солунског фронта и тиме допринела окончању рата. То не бисмо успели да није било братске руске помоћи. Руски цар Николај Други увео је Русију у Први светски рат због Србије, а затим запретио савезницима сепаратним миром са Немачком ако не помогну Србији при повлачењу ка Грчкој. Срби ће вечно бити захвални на томе", рекао је Поповић.
Он је додао да је захваљујући председнику Александру Вучићу, култура сећања подигнута на ниво који се дугује славним прецима.
"Русија и Србија су дале највећи допринос победи савезника, али су имале и највећи број погинулих у Првом светском рату. Не смемо никада заборавити жртву коју су наши хероји принели на олтар слободе читаве Европе", рекао је Поповић.
Поповић је поручио да Србија не жели никакве ратове, већ да се развија у миру, али је увек знала како да штити и чува свој народ и своју слободу.
"Међутим, знамо још нешто - да се у тешким временима пријатељима не окрећу леђа“, поручио је Поповић.
На крају церемоније уприличен је кратак културно-уметнички програм.
12:02 11.11.2024
Централна државна церемонија поводом Дана примирја, на Новом гробљу положени венци
Централна државна церемонија поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату одржана је код Спомен костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу, а венце су положили министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије Немања Старовић, министар спољних послова Марко Ђурић и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.
Венце су положили и амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко, шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре, амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил, делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.
Старовић је истакао да се никада не смеју заборавити они који су се борили и жртвовали се за нашу слободу.
"Њихова храброст и љубав према отаџбини морају нам бити вечити оријентир. Деценије неоправданог заборава заменило је ново време, у ком најславније поколење у историји нашег рода добија достојну љубав и поштовање својих потомака и државе", рекао је он.
Додао је да је лекција веома јасна, а то је да мир и слобода немају цену.
"Мир и слобода нису неко затечено стање, већ нешто за што се морамо свакодневно борити", нагласио је он.
11:47 11.11.2024
Ђурић: Србија из рата изашла као сила победница
Министар спољних послова Марко Ђурић положио је данас, на Дан примирја у Првом светском рату, венац на гроб Николе Пашића, који је био председник Владе Србије за време Првог светског рата.
Ђурић је истакао да се на Дан примирја Србија сећа и истакнутог српског државника и визионара Николе Пашића, који је живот посветио напретку и јединству нашег народа.
"Током Првог светског рата, Пашић је водио Србију са истрајношћу и непоколебљивошћу пред огромним изазовима. Захваљујући његовом државничком умећу, Србија је из рата изашла као сила победница", написао је Ђурић на друштвеној мрежи Икс.
Додао је да је Пашић током балканских ратова и Првог светског рата одиграо кључну улогу у територијалном проширењу наше земље - од Косова и Метохије, ослобођеног након више векова отоманске окупације, до севера Србије, тако да је површина наше земље скоро удвостручена.
"Као суоснивач Народне радикалне странке, Пашић се неуморно залагао за демократију и демократске вредности. Он је једна од заслужних личности за усвајање Устава Србије из 1888. године, којим је успостављена парламентарна демократија, загарантована права грађана, и постављени темељи слободне и демократске Србије", навео је Ђурић.
Истакао је да је Пашић, као својеврсни визионар, видео потенцијал за јединство и изван граница Србије.
"Био је један од главних архитеката Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, тежећи ка мирном суживоту свих јужнословенских народа - идеји која је била и остала трн у оку многима. Баштина коју нам је Пашић оставио остаје један од носећих стубова наше историје, мотивише нас да наставимо да будемо посвећени миру, демократији и јединству, и наставља да живи не само у нашем сећању, већ и у нашем раду за снажнију Србију", нагалсио је Ђурић.положио је венац на гроб Николе Пашића
Министар спољних послова Марко Ђурић положио је венац на гроб Николе Пашића - Sputnik Србија
11:09 11.11.2024
Милићевић положио венац на Француском војном гробљу у Београду
Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен за односе са дијаспором, данас је, испред Владе Републике Србије, поводом Дана примирја у Првом светском рату положио венац на Француском војном гробљу у Београду и одао пошту страдалима у Првом светском рату, саопштено је из његовог кабинета.
"Победа у Великом рату представља један од најважнијих тренутака у модерној историји Србије и њен значај је много већи од војног тријумфа, она је симболизовала несаломив дух народа и право Србије на слободу и сувереност. Данас, сећање на победу и огромне жртве има важно место у колективном идентитету Србије", изјавио је он.
Први светски рат, указао је, донео је Србији незамисливе губитке, "али је нама, који смо дошли после њих, остало сведочанство о храбрости, чврстини и пркосу једног народа".
"Дан примирја за нас није само сећање на крај једног рата, већ је и подсећање на обавезу да негујемо мир и сећање на оне који су га омогућили. Мир је вредност коју данас славимо и коју, можда више него икада, морамо да ценимо и да чувамо", рекао је Милићевић.
Он је подсетио на савезништво Француске и Србије у Првом светском рату, које представља једно од најсветлијих поглавља у историји српско-француских односа, указавши да су се француски војници борили раме уз раме са српским, а да "пријатељство створено у рововима снажно ођекује и више од сто година касније".
"И данас, као највећа похвала српској војсци и њиховој храбрости су речи француског генерала Луја Франшеа д’Епереа, заповедника савезничких снага на Солунском фронту, који је рекао: 'Јунаци! Ви сте ушли у борбу као у игру, и до краја нисте попустили. Ваша слава је бесмртна'", истакао је Милићевић.
Полагање венаца на Француском војном гробљу у Београду - Sputnik Србија
10:24 11.11.2024
Вулин: Срби, срећан нам Дан победе!
Потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин изјавио је, поводом Дана примирја у Првом светском рату, да је Србима требало више времена да изброје мртве после својих победа него што је победничким и пораженим силама Запада требало времена да се помире и забораве српске патње и страдања.
Према његовим речима, Југославија, створена српским жртвама, омогућила је уз све своје мане да сви Срби живе у једној држави, да је ревизијом резултата Другог светског рата уништена Југославија, а да је разбијањем Државне заједнице Србије и Црне Горе завршена је ревизија резултата Првог светског рата.
Како је навео, освета поражених сила уз весело учешће некадашњих српских савезника данас се над Србима спроводи отимањем АП Косова и Метохије, поништавањем Републике Српске и бесрамним захтевима да Србија уведе санкције Русији која је због Србије ушла у Први светски рат.
"Ми Срби се данас сећамо Гаврила Принципа, Воје Танкосића, Драгутина Димитријевића, војводе Вука, војвода Мишића, Путника, Степановића, Бојовића, краља Петра, регента Александра и 1.300.000 убијених Срба", рекао је Вулин, наводи се у саопштењу.
Вулин је нагласио и да су Срби данас поносни на победу својих дедова и тужни јер су рат почели са две слободне српске државе а њихови унуци живе раздвојени границама за које смо мислили да смо их крвљу избрисали.
"Срби, срећан нам Дан победе, нека други славе примирје", поручио је Вулин.
10:22 11.11.2024
Цвијановић: Српски народ увијек био на страни истине, правде и слободе
Честитам српском народу Дан примирја у Првом светском рату. На овај дан се, са посебним уважавањем и захвалношћу, сећамо победе јуначке српске војске, али и њихове огромне жртве у борби за слободу и мир, написала је српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић на друштвеним мрежама.
„Чувајући завет наших славних предака, који су исписали славне странице историје, никада не смемо да заборавимо да је српски народ увек био на страни истине, правде и слободе“,нагласила је Цвијановићева.
10:15 11.11.2024
Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић честитала је данас грађанима Србије Дан примирја у Првом светском рату, са жељом да страдања и тешко стечена слобода нашег народа никада не падну у заборав, саопштено је из њеног кабинета.
"На данашњи дан сећамо се славне победе и превелике жртве коју је поднео српски народ у Великом рату. Памтимо да је несаломивост српског слободарског духа била снага која је пресудила у борби и поразила надалеко моћнијег непријатеља, зато је овај дан и празник јунаштва и херојства српске војске. Ми, потомци великих јунака, поносно носимо славну историјску прошлост и чувамо оно што су нам преци оставили. Драги грађани, вођени храброшћу, славом и чашћу наших предака, чувајмо Србију, јер другу домовину немамо", поручила је Жарић Ковачевић.
09:25 11.11.2024
Вучевић положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали
Премијер Србије Милош Вучевић поводом Дана примирја у Првом светском рату положио је, као изасланик председника Републике Србије, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали.
Премијер Србије Милош Вучевић поводом Дана примирја у Првом светском рату положио је, као изасланик председника Републике Србије, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали. - Sputnik Србија
09:22 11.11.2024
Ђурић: Србија је платила високу цену слободе, сећамо се голготе, али и истрајности
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас да је Србија у Првом светском рату платила високу цену слободе, због чега ће наша држава и њени грађани наставити да чувају српску државност, слободу и независност као врхунске националне вредности.
"Данас, на Дан примирја у Првом светском рату, сећамо се голготе кроз коју су у ратним годинама прошли наша држава и наш народ, али и истрајности и херојства славних предака захваљујући којима данас постојимо", објавио је Ђурић на мрежи Икс.
Он је истакао да је српски народ био највећа жртва Првог светског рата.
"Централне силе, вођене империјалним амбицијама, покушале су да избришу са мапе једну малу, али слободољубиву земљу. Србија је у том рату изгубила више од четвртине становника и 62 одсто радно способне мушке популације", подсетио је Ђурић.
У аналима светске војне историје, истакао је, остаће уписано да је храбри српски народ извојевао прву савезничку победу на планини Цер.
"Опустошена српска држава и страдални српски народ подигли су се из пепела, управо као неуништиви цвет Наталијина рамонда, симбол који данас поносно носимо поред срца", закључио је Ђурић у објави поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату.
09:20 11.11.2024
Председник Републике Српске Милорад Додик - Sputnik Србија, 1920, 11.11.2024
РЕГИОН
Додик честитао Дан примирја: Срби увек били на страни праведника и победника
09:20 11.11.2024
Низ церемонија у Србији поводом Дана примирја
У Србији ће низом церемонија, полагањем венаца и одавањем почасти бити обележен Дан примирја.
Централна церемонија одржава се данас код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу, коју предводи министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије Немања Старовић.
Венце ће код Спомен костурнице на Новом гробљу положити и делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници Града Београда, представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.
Премијер Милош Вучевић ће као изасланик председника Србије положити венац на Споменик незнаном јунаку на Авали.
Церемонија полагања венаца биће одржана и на Француском гробљу, као и код Спомен-костурнице руских војника страдалих у Првом Светском рату, где ће венац положити министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић.
На гробљу Комонвелта, као изасланик Владе Србије, ловоров венац положиће министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић.
Дан примирја у Првом светском рату биће обележен и на Српском војничком гробљу у Битољу, у Северној Македонији, а државну делегацију Србије предводиће државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић.
Церемонији ће присуствовати и представници Министарства одбране и Војске Србије, кадети Војне академије, представници и студенти Криминалистичко-полицијског универзитета и представници Владе Северне Македоније.
Такође, присуствоваће и представници српске заједнице у Северној Македонији, удружења опредељена за неговање традиција ослободилачких ратова из Србије и Северне Македоније, као и представници дипломатских мисија у Северној Македонији.
Организатор церемоније је Одбор Владе Србије за неговање традиције ослободилачких ратова Србије, заједно са Амбасадом Србије у Северној Македонији.
Церемоније полагања венаца и одавања почасти биће организоване и на српским војничким гробљима у местима Бач, Добровеније, Живојно и Скочивир.
09:20 11.11.2024
Симболика Наталијине рамонде
Као главни мотив за амблем празника користи се цвет Наталијина рамонда, угрожена врста која расте на истоку Србије и на планини Ниџе на највишем врху Кајмакчалана, а на којој је српска војска под командом војводе Живојина Мишића водила жестоке борбе против Бугара како би створила услове за пробој Солунског фронта.
Симболика цвета је вишеструка, и због станишта, и због имена.
Цвет је назван по краљици Наталији Обреновић, а познат је и као цвет феникс, јер чак и ако се потпуно осуши, кад се залије може да оживи, што симболички указује на васкрс српске државе из пепела после Првог светског рата.
У амблему се појављује и мотив траке Албанске споменице, која се налази изнад цвета.
09:19 11.11.2024
У Првом светском рату, до тада најстрашнијем сукобу који је свет видео, према подацима Конференције мира у Паризу 1919, Србија је изгубила 1.247.435 људи,односно 28 одсто целокупног становништва које је имала по попису из 1914. године. Од тог броја погинуло је или умрло од рана и епидемије 402.435 војника.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала