00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Подвале из истог центра: Пробни „балони“ о разговору Путина и Трампа и о новом плану за Украјину

© Sputnik / Mikhail Klimentyev / Уђи у базу фотографијаПутин и Трамп, архивска фотографија из 2019. године
Путин и Трамп, архивска фотографија из 2019. године - Sputnik Србија, 1920, 11.11.2024
Пратите нас
Спиновање западних медија о позиву Доналда Трампа Владимиру Путину, али и о његовим наводним плановима за Украјину само су пробни балони које преко мејнстрим медија пушта америчка дубока држава и према Русији, и према Трампу чије је обећање да ће сукоб решити за 24 сата и дало основа за пласирање тих лажних вести, оцењују саговорници Спутњика.
Вест о телефонском разговору Трампа и Путина, а на иницијативу новоизабраног америчког председника, пласирао је Вашингтон пост али је Кремљ то одмах демантовао као „чисту измишљотину“.
Према речима професора Економског факултета Бојана Димитријевића, тај спин је чак деловао прилично уверљиво али кад се обрати пажња да је информација дошла од медија који није наклоњен Трампу то је већ разлог да се прихвати с озбиљном дозом резерве.
„Нека врста пробног балона био је и наводни Трампов план за Украјину који су објавили западни медији. Кад се он погледа боље он је заиста неприхватљив за Русију јер подразумева прекид сукоба и привремено одлагање чланства Украјине у НАТО. И то по свему судећи још нема везе са оним што је вероватно Трампов план. Питање је и да ли Трампов план као нека врста конзистентог предлога уопште постоји. Трамп јесте човек који размишља као трговац и покушава да и политици приступи на такав начин и решава ствари кроз неку врсту брзог договора, али сукоб је овде сувише компликован и сувише је живота пало да би се те ствари тако брзо решавале“, образлаже Димитријевић.

Моћ дубоке државе није нестала

Професор Митар Ковач, генерал-мајор у пензији, сагласан је да засад још није нестала моћ дубоке државе у Вашингтону која преко медија пласира различите опције, а које нису истестиране од Трамповог тима. Он такође истиче да у Украјини ништа неће моћи да се деси док Русија и председник Путин то не одобре.
„Све опције које колективни Запад предлаже су различите варијације и покушаји преваре Русије. Свако заустављање борбених дејстава и неки прокламовани мир јесте припрема за далеко сложенији рат у Европи. То се може образлагати са низ индикатора прокламованих у политичким одлукама и ЕУ, и НАТО, а и глобалистичке елите у Америци“, наводи Ковач.
Како каже, обриси наводног Трамповог плана изнетог у западним медијима који помињу о 20 година стопирања уласка Украјине у НАТО нису ништа друго до стварање времена за припрему острашћених европских држава за пројектовани рат са Руском Федерацијом јер то је очигледно била намера претходне америчке администрације – да остави Немачку, Пољску, истоевропске и централноевропске државе као способне за војни сукоб с Русијом, а да се Америка бави сукобима у другим деловима света пре свега Блиским и Далеким истоком.
„Шта год се појави као нацрт неког плана, супротно безбедносним интересима Русије, неће моћи бити прихваћено. Било каква опција Украјине у НАТО и после 20 -50 година није прихватљива за руско руководство, као ни привремено замрзавање линије сукоба – јер је Русија донела одлуку о присаједињењу ове четири области, не у односу на линију фронта него до граница тих области“, децидан је генерал.

Ни десет Трампова неће променити став Русије

Димитријевић је сагласан да Русија неће ићи испод оног што је већ изнео у својој понуди председник Путин: прихватање свих територија које су сада већ по Уставу део Русије, трајно одустајање Украјине од НАТО и демилитаризација, али и укидање свих антируских санкција.
„Русија испод тога неће ићи па макар седело десет Трампова у Белој кући. Русија ће наставити војну операцију, а са Трампом ће разговарати озбиљно само ако добије озбиљан предлог“, додаје професор .
Иако је, како каже, уверен да Трамп има искрену жељу да се рат заустави, сматра да његову моћ не треба прецењивати. Постоји притисак америчког јавног мњења које није наклоњено Русији без обзира на Трампову победу јер деценијама је тамо стварано русофобно расположење.

„С друге стране, колико год се Трамп зарицао да ће повести рат против дубоке државе, иза њега такође стоје одређени економски и безбедносни интереси, структуре и лобији. Таквим структурама првенствени интерес је амерички и негде је њихов интерес да Русија буде слаба или ослабљена. А Украјину ће покушати да трајно користе као полугу за слабљење Русије.“

Уколико Трамп не пође у сусрет Путиновим захтевима, уверен је Димитријевић, у догледно време не може се очекивати успоравање или завршетак рата, али се зато могуће да ће драстично смањити војну помоћ Украјини.
„То је чак могуће у року од пар месеци, тим пре што Трамп сад има потпуну контролу над законодавним телима. Он ће покушати да корак по корак прво натера усијане главе у Украјини да промене своја очекивања, можда чак да склоне гарнитуру која је неспремна на неку врсту договора и да онда са позиција признавања руске војне премоћи крену озбиљни разговори о коначном решењу питања везаних за однос између Русије, Украјине и Запада али на начин који ће за Русију представљати трајно решење“, образлаже наш саговорник.

Играчи иза сцене се не предају

Ковач оцењује да ће то ићи тешко јер се дубока држава није предала и да ће Трамп имати проблема, поготову кад преузме дужност.
„Тачно се зна које су америчке корпорације улагале, купиле имовину и рудна богатства на територији Украјине и које имају изузетан утицај на Бајденову власт а покушаће да имају и на будућу Трампову власт и да макар део тога сачувају. Неће му бити лако да све то стави под контролу. Он ће имати и сукоб унутар Америке. Глобалистичка идеја треба постепено да умре, а то се неће лако дешавати јер иза ње стоји огроман новац“, упозорава генерал.
Иако је Трампова победа мини револуција, ако жели нешто да постигне биће потребно да промени на хиљаде људи у Стејт департменту, Пентагону и разним агенцијама, а тек онда да прави неке договоре с Путином или да решава рат на Блиском истоку, напомиње Димитријевић уз оцену да чак и да Трамп има и искрену намеру да уради шта је обећао, треба имати у виду да је он амерички председник и да следи америчке интересе.

Неће бити никаквог „абракадабра“

Наш саговорник такође истиче да се проблем Украјине не може решавати ван укупног глобалног безбедносног контекста.
„Не верујем да ће Трамп фасцинирати Путина нити да Путин и Русија немају у виду целину проблема. Мислим да је темељна претпоставка предлог споразума који је Русија дала пре почетка Специјалне војне операције у децембру 2021. а који подразумева целовит однос према НАТО и питање враћање стања на 1997. То је суштински интерес Русије и ако се жели трајни мир то се мора имати у виду. Русија сасвим сигурно жели да питање Украјине и своје безбедности у Европи реши трајно а да би се то решило мора да прође много преговора, да се много међусобног поверења врати и ту је у крајњој линији Украјина ирелевантна осим као повод за сукоб. Али сасвим сигурно Русија неће и не може да поништи своје жртве и оно што је урадила да би се на неки мађионичарски начин, абракадабра решило то питање. То је немогуће“, констатује Димитријевић.
По његовом мишљењу, многа од Трампових обећања треба схватити као део предизборне приче и као идеју која би тек требало да буде разрађивана, али и треба имати у виду да Америка ни са Трампом није више оно што је била и да је и он сам тога свестан:
„Преговарачка моћ Америке је и са Трампом много слабија него што је била пре четири, осам или 20 година, а руска преговарачка моћ је много већа сада него пре четири, осам или 20 година. И то су околности које морају да се ставе на сто.“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала