00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Беба и Лола „Београдски играчки центар“: Енергија међу људима је највећи покретач
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пјаф“
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како изгледа полувековно дружење са гитаром
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

Психијатар открива за Спутњик: Како родитељи да препознају зависност код деце и да се боре са њом

© Sputnik / Лола ЂорђевићЗатворене кладионице и други објекти за игре на срећу
Затворене кладионице и други објекти за игре на срећу - Sputnik Србија, 1920, 11.11.2024
Пратите нас
Родитељ никада потпуно не познаје своје дете, а чак и ако мисли да га је упознао – то није довољно. Док дете полако стасава, његова мишљења, понашања, осећања могу се преокренути за дан. Зато је потребно изнова продирати у свет деце, њихових размишљања, среће и бола. Једино се тако родитељ може изборити са оним шта његово дете води у зависност.
Др Светислав Митровић, психијатар са Института за ментално здравље, говори за Спутњик о проблемима модерног времена са којима се деца данашњице свакодневно сусрећу, а на која најчешће остају без одговора. Он ради у дневној болници за болести зависности у адолесценцији где се сусреће са младима од 12 до 18 година и објашњава да су разлози који младу особу гурају у црнило депресије, канџе анксиозности или другог поремећаја разноврсни и многобројни, а да деца и млади врло често одговоре потраже у дроги, алкохолу, коцки, или бегу из стварног у виртуелни свет.

Шта изазива зависност?

Др Митровић каже да постоји више мотива, чак и за врло младу особу – чак и за дете, који их одвлаче у искушење да пробају алкохол или психоактивне супстанце. Ти мотиви могу бити и обична радозналост, притисак вршњака, али и жеља за привлачењем пажње и поистовећивањем са старијима из окружења. Ипак, поред „уобичајених“ разлога, каже, постоје и они дубљи и озбиљнији.
Сасвим је могуће да се особа већ у тим годинама једноставно не осећа добро у друштву, да пати од велике несигурности, озбиљних комплекса, лошег расположења, депресије… а чула је или прочитала да ће јој нека од психоактивних супстанци или алкохола помоћи да се њено стање побољша, односно да ће се осећати боље, каже др Митровић за Спутњик.
Када је реч о несупстанцијалним зависностима, односно играма на срећу и злоупотреби дигиталних средстава и медија, ради се о огромном изазову у који су укључене читаве индустрије – индустрија видео игара, порнографска индустрија, индустрија игара на срећу, као и друштвене мреже од којих млада особа може врло лако постати зависна.
© Sputnik / Евгений Одиноков / Уђи у базу фотографијаИграње видео игара
Играње видео игара - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2024
Играње видео игара
У свим тим световима, објашњава доктор Митровић, млади данас проводе и по више сати дневно. Њихови мотиви су различити, али могу бити и комбиновани.
Митровић ради и са пацијентима чије су зависности супстанционог карактера, дакле које су везане за узимање различитих психоактивних супстанци, али и са онима које су понашајне или бихејвиоралне зависности и које се односе на зависности од дигиталних уређаја, дигиталних средстава и медија, мобилних телефона, коцкања, клађења. Оно што је обавезно код лечења обе врсте зависности јесте да у терапијски процес буду укључени и родитељи те деце.
© Фото : Кабинет министра/Cabinet of the Minister Марихуана
Марихуана - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2024
Марихуана

Како препознати проблем зависности?

Проблем ове врсте различито се манифестује и зависи од особе до особе, али се свакако може препознати и раније, односно на време. Оно шта Митровић истиче у раду са родитељима јесте да једноставно морате познавати своје дете врло добро. Тек тако може да се уочи одређена промена понашања која је за дете некарактеристична.
Многи родитељи кажу „Па добро, то је пубертет, ту долази до промене понашања, емоција и размишљања итд.“ и то јесте тачно, али ако јако добро познајете своје дете, свакако ће вам у једном тренутку, ако дође до оваквих злоупотреба, нешто указати да то понашање не припада карактеру које је иначе везано за ту младу особу.
Један од показатеља јесте тај да се младе особе повлаче у себе, да проводе много времена на друштвеним мрежама и у дигиталним медијима, да се изолују у својој соби, да мање комуницирају са укућанима… Ако узимају неке супстанце, неретко „са врата“ одлазе право у своје собе, склањају се да не би били откривени, да се не би препознало да се нешто са њима дешава. Ово је један од бољих примера колико је тешко разазнати шта је проблем, а шта „уобичајено“ тинејџерско понашање.
© Sputnik / Милица ТркљаОмладина
Урош (други одоздо, салутира) и другари - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2024
Омладина
Промена се може уочити и раније, али не мора да значи да је та промена у понашању директно везана за неку злоупотребу супстанце, нити да се већ развила зависност од њих или од дигиталних средстава. Ипак, ваља такве промене продискутовати у породици, поразговарати о њима и обратити више пажње на младу особу у том периоду.
Касније може доћи до попуштања у школи, до престанка бављења различитим креативним активностима који су млади упражњавали до периода промене – спортске активности, различита интересовања и хобији… Ако дође стварно до промене која је некарактеристична за младу особу, каже др Митровић, то је већ аларм и о томе треба размишљати.

Колико родитељи заиста познају своју децу?

Доктор Митровић је мишљења да родитељ никада заиста не познаје своју децу, бар не довољно, а поготово не у модерно време. Старије генерације родитеља „каскају“ за савременим добом и многи од њих се још придржавају неких својих размишљања и погледа који су везани за раније периоде, периоде њиховог одрастања. Данас деца расту у врло специфичном времену које је прожето дигиталним средствима и огромним протоком велике количине свакаквих информација. Изазови са којима се млади данас боре далеко су сложенији него што су били пре само десетак, а камоли више година, па су самим тим и родитељски изазови сложенији.
Стално упознавање са дететом, са младом особом, стални разговор неће никада бити на одмет, поготово што су млади изложени страховитим социјалним утицајима у којима се њихова размишљања могу променити у кратком року. Након тога, ми треба да упознамо ту промену у размишљању, да бисмо схватили да ли она може касније довести и до промене у понашању.
© Sputnik / Бранко МаксимовићДевојке шетају Бањалуком
Бањалука - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2024
Девојке шетају Бањалуком

Колико је закон битан?

С времена на време уводе се нове и оштрије мере у циљу заштите младих људи од штетних утицаја, а најновију такву меру предложили су Министарство финансија и Министарство трговине. Они су недавно послали на јавну расправу два закона – Закон о играма на срећу и Закон о оглашавању, а једна од кључних ставки новог закона је спречавање малолетничког коцкања.
Доктор Митровић каже да закони јесу битни, али да се не може искључиво на њих рачунати, те да је утицај породице и те како битан. Једино комбинација различитих метода може довести до решења. Проблем било које зависности сам по себи није тако једноставног узрока, па самим тим једно решење или идеја не могу решити комплетну ситуацију.
Ја то не бих одвајао као „или-или“, већ бих рекао „и“. Мора да се комбинује и рад са породицом, а наравно да се и закон поштује, јер одређена ограничења морају постојати и јасно је одакле њихова нужност проистиче. Млада особа нема толико ни искуства, ни животног сазнања, ни животних идеја које би је довољно штитиле од евентуалних опасности, тако да мислим да су та ограничења потпуно адекватна.
© Sputnik / Лола ЂорђевићЗатворене кладионице
Затворене кладионице - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2024
Затворене кладионице

Шта је данас највећа зависност?

Зависности се не мору упоређивати и „мерити“, али статистички гледано, данас су несупстанцијалне зависности у интензивном замаху. За дечаке и младиће више су резервисане онлајн активности попут видео игара где се умреже па играју заједно, док су за девојчице и девојке више атрактивне друштвене мреже. Млади проводе сате у виртуелној комуникацији, иако се међусобно чак ни не познају, а многи од њих убеђени су да гаје права пријатељства и другарства. Уз то, онлајн коцкање је почело да представља „разбибригу“ која се може „играти“ и на часу, на одмору, од куће…
Али поред ових зависности свакако да постоји и злоупотребе супстанци и то у поприличној мери. Млади се прилично рано одлучују или усуде да пробају алкохол, а на то се неретко надовезују и друге супстанце.
© Sputnik / Evgeny BiyatovСајам видео-игара у Москви
Сајам видео-игара у Москви - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2024
Сајам видео-игара у Москви

Шта ако немају породицу?

Када не постоји могућност да то буде породични дом и топло родитељско окриље, онда бригу о младима преузимају институције које су за то надлежне. Оне дају, колико могу, свој допринос, међутим, то иде врло тешко и јако је компликовано. Мало шта може да замени породицу и оно шта породица може да пружи као подршку младој особи, наглашава доктор Митровић.
Ово су све социјално-психолошка оптерећења модерног доба, а управо је то улога родитеља или старатеља – да препознају доба у којем живе њихова деца и да са њима разговарају, да им се приближе, да им буду подршка и најтоплији животни сарадници и да им помогну да те изазове стварности и свакодневнице превазиђу са што мање трауматичних искустава.
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала