„Украјини је неко продао рат“: Премијера филма „Људи Христови - наше време“ у Бањалуци /фото/
20:51 17.11.2024 (Освежено: 14:22 18.11.2024)
© Sputnik / Бранко МаксимовићПремијера филма "Љуфи Христови - наше време"
© Sputnik / Бранко Максимовић
Пратите нас
Документарни филм „Људи Христови - наше време“ режисера и сценаристе Јована Марковића премијерно је вечерас приказан у Народном позоришту Републике Српске у Бањалуци.
Тема филма су околности у којима се данас налази православље, нарочито кроз призму страдања Украјинске православне цркве, њеног свештенства и верника.
Саговорници у филму су епископ бачки Иринеј, режисер Емир Кустурица, Јован Марковић, Руслан Калинчук, мисионар и филозоф из Ивано-Франковска, отац Николај Магиљни из Кијева, Вукан Марковић, професор филозофије Универзитета у Кембриџу, Јан Таксјур, песник, писац, педагог и телевизијски водитељ из Кијева који је ухапшен 2022. године, а путем размене затвореника ослобођен 2023. године, Марио Селвини, православни свештеник, филозоф и песник из Италије.
Саговорници из филма поручују да су човек и његова душа, његов смисао и сврха опстанка, постали роба.
Извршни продуцент филма Мирко Раденовић уручио је писмо председнику Републике Српске Милораду Додику у коме га моли да посредује у ослобађању украјинских свештеника и прогласио га амбасадором филма.
Кустурица: Украјини је неко продао рат
Украјини је неко продао рат. Међутим, проблем у будућности ће бити ко ће да плаћа камате, рекао је прослављени српски режисер Емир Кустурица.
„Односно, проблем ће бити какво ће стање бити кад се заврши рат у оним пределима у којима се гуши и дави православље. Сваки човек добре воље и паметан, треба да стане на страну украјинских свештеника које прогањају. Иста је слика коју смо имали у мартовском погрому на Косоову. То је део исте целине која жели да уништи православље и поништи културу којој је слобода увек била на првом месту“, рекао је Кустурица после премијере филма.
Он је истакао да је срећна оклоност то што се ствари у свету мењају, као у случају промена у Америци.
Кустурица је рекао да је важно обавестити свијет о прогону православља у Украјини и да се води дуга битка за опстанак православља као културе.
„Судбина наше цркве је у рукама нашег народа“, поручио је Кустурица.
Кустурица је поручио да је важно обавестити свет о прогону православља у Украјини и да се води дуга битка за опстанак православља као културе.
Извршни продуцент филма Мирко Раденовић је рекао да се идеја о филму родила из сурове реалности и услед спознаје да о прогону Украјинске православне цркве влада потпуни медијски мрак.
Уз помоћ пријатеља из Украјине и Емира Кустурице донесена је важна одлука да се покрене стварање овог филма односно зборника живих сведочанстава.
„То је реалност која је сада актуелна на територији Украјине, али можемо се сетити и недавних догађаја на нашој територији, сетимо се ситуације на Косову и Метохији са нашим народом и Црквом. Желели смо да покажемо свету оно што се скоро нигде не може видети", рекао је Раденовић.
Руслан Калинчук, филозоф и мисионар из Украјине, једва је преживео и из своје домовине извукао живу главу и то само због тога што је припадао својој вековној, Руској цркви.
„Ја сам радио на ТВ каналу и говорио сам о истини која је приказана у филму: да се заузимају храмови УПЦ, да се пребија и прогоне свештена лица. Оптужили су ме да сам сарађивао са руским обавештајним службама и у Украјини ми сада прети казна затвора од 10 година до доживотне“, рекао је Калинчук.
Херој филма је и Николај Могиљни, свештеник из Украјине, који је на својој кожи осетио прогон матичне државе и кијевског режима.
„На првом месту желим да се захвалим Емиру и свим пријатељима, српској браћи који са нама деле овај велики проблем. Црква је Васељенска и ми сви држимо заједнички фронт“, каже Могиљни.
Погледајте и: