00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
21:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Огањ и келија“
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Чија је победа примирје на Блиском истоку
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како преживети пети разред (и сваки наредни)
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

Додик за Спутњик: На истој смо страни као Трамп – Бајден жели зло и њему и Српској /видео/

© Фото : Уступљено Спутњику/ Кабинет Председника Републике Српске, Борислав ЗдрињаПредседник Републике Српске Милорад Додик
Председник Републике Српске Милорад Додик - Sputnik Србија, 1920, 19.11.2024
Пратите нас
Уколико Трампова администрација буде објективна, сарађиваћемо са њом, јер то је Америка која се неће интервенционистички понашати као Бајден. Ми немамо проблем са САД, имамо проблем што нам Бајденова администрација жели зло. А то зло су желели и Трампу. Начелно смо на истој страни са новом администрацијом, каже за Спутњик Милорад Додик.
„За Србе, Србију и Републику Српску, није било горе америчке структуре Демократске партије. Та чињеница свакако изазива очекивање да ће са Доналдом Трампом у Белој кући бити лакше“, каже Додик и додаје да не очекује да ће новоизабрани амерички председник навијати за Србе, али да ће барем имати прилику да људима из његове администрације објасни право стање ствари.
„У оквиру Демократске странке преко 450 разних политичара вишег и нижег ранга своје каријере је направило на лажима о Србима. Е сад, ово некако симболички значи да ће, имајући у виду да су се замерили и Трампу, он то све очистити и да ће их послати у политичку пензију, бар на четири године. То је иста она администрација која је хтела да га убије два пута, или која га је изгонила на суд. Иста она која и мене изгони на суд. Тако да би то могао да буде симболички знак промене. Колико ћемо ми успети у томе, зависи од нас. Ми примарно желимо мир, желимо Дејтонски споразум, али онако како је написано, а не како се то интерпретира свих ових година. Ако то не буде било могуће, онда се мора веома брзо доћи до момента када ћемо предложити процес мирног разлаза. Понављам, мирног, ненасилног разлаза“, истиче Додик са ким смо разговарали на пољопривредном добру у Бакинцима поред Лакташа.
Миран разлаз сте већ предлагали неколико пута…
Јесам, наравно. Неки моји политички опоненти кажу, то је као политика. Шта би било друго него политика? Али политика, да би се реализовала, увек има свој тајминг, Исто као што у природи, ако жена затрудни, роди за девет месеци, не може родити за годину и по. У политици, неке ствари могу да се у неком тренутку реализују, неке не могу. Ја мислим да је ово реалан приступ према животу, према стању.
Очекујете ли промене у америчкој амбасади у Сарајеву?
Наравно да ће их бити. Промењен је досадашњи амерички амбасадор Марфи, он је већ отишао. Он је и требало да оде. Колико знам, у процесу избора је нови амбасадор кога је предложио Бајден. Он на сву срећу није завршио процедуру у Сенату. Сенат је сада под управом републиканаца, а верујем да ће и сам Трамп хтети да именује нове људе. Тако да, видећемо како ће то све изгледати. Само ћу рећи да у првом мандату када је Трамп победио, ја сам пре његове победе био на његовој страни. Био сам у Илиноису, у Милвокију, био сам у многим државама у Вашингтону, у Њујорку и свугде где сам био са српском заједницом тражио сам да се она определи и гласа за Трампа. Супруга и ја, као и Жељка Цвијановић која је тада била председник Републике Српске (ја сам био члан Председништва БиХ) добили смо позив од Трампа за његову прву инаугурацију. Прво ми нису дали визу да уђем у Америку, а онда су ми два дана пре инаугурације увели санкције. Разумем да Трамп у прве четири године није могао због дубоке државе нешто да уради. Али верујем да ће сада добро погледати колики обим неправде се чинио према њему у Америци, а онда мора да размишља и колико је било неправде према другима који нису Американци.
На последњем рочишту на суђењу Вама и Милошу Лукићу утврђена је поражавајућа чињеница – у Сарајеву не постоји текст Дејтонског споразума. Тужиоци су га тражили на сајту УН-а, али ни тамо га нема. Где се деде Дејтонски споразум? Шта је са њим?
Никад није ни дошао у БиХ, никада није званично заведен. А у међувремену је пропао зато што су Американци својим интервенционизмом све учинили да одредбе Дејтонског споразума данас не постоје, сем у неким олупинама. БиХ, односно муслиманска страна, никада није пристала на Дејтонски споразум. Она га је од почетка, од првог дана рушила и зато је тешко онима који покушавају да нешто проведу на суду, ако је то уопште суд, да докажу да то постоји. И зато је било важно видети да, рецимо, озбиљна земља, као што је Србија, има Дејтонски споразум, а БиХ као неозбиљна земља нема и неће га никад имати.
Како онда сведоци на суђењу вама могу да тврде да нешто није аутентично или јесте аутентично, ако немају увид у документ?
Сведоци могу свашта да говоре. Тужилаштво лаже, то је несумњиво, али аутентичност, зна се ко доказује. Они сада покушавају да промовишу да се Дејтонски споразум налази на неким сајтовима разних пододбора у Уједињеним нацијама. Уједињене нације никада ништа нису имале са Дејтонским споразумом. Требало је да буду обавештене о њему, али оне нису депозитар Дејтонског споразума.
Нема га на сајту Уједињених нација…
Нема га, наравно, али овде се показало да је ових двадесет и више година било лаж. И да је то велики озбиљан блеф који је требао да разгради Републику Српску и да она нестане. А кад им је било потребно да се бране, говорили су да постоје неке одредбе Дејтона које нико не зна, које нису званичне, да постоје интерпретације. Али аутентичног документа нема. Оригинални Дејтонски споразум постоји у Србији. Србија је као потписник Дејтонског споразума депозитар и ми тај документ имамо. Овде се ради о томе да БиХ нема, да Муслимани нису никад сели и нису пристали на њега, нису га никад усвојили.
А где су онда границе Републике Српске? Ако нема Дејтонског споразума да ли су границе Републике Српске тамо где су биле пре њега?
Границе су према Хрватској, Србији, Црној Гори и Федерацији БиХ јасно постављене већ тридесет година, живе и Република Српска функционише на својој територији. И то је тамо где се стекло право, а право смо стекло управо на тој линији, на граници између ентитета. Зато они не желе да кажу да постоји граница. У Дејтонском споразуму пише. Као што сам рекао, Србија је депозитар Дејтонског споразума и ми знамо где су границе. Има Анекс 2, ја мислим, који одређује где су границе између ентитета и ми смо то провели. Тридесет година те границе живе.
Колико вам тешко пада ово суђење? У ствари, да ли вам уопште пада тешко?
Па не могу да кажем да је тешко, најтежа је та обавеза да одете. Али, одлучио сам да покажем сву ту заврзламу, сву то некоректност, сву ту измишљотину и сву ту фарсу, а то не можете ако не учествујете у томе. Мени је, као политичару и државнику важно да покажем неспособност тог система. Без обзира шта они учинили, пресудили ми или не, или ме ослободили, они ће показати сву трулост тог система који су они сами наметнули. Дакле, имате нелегалне институције које прогоне изабраног председника. Морате да о томе говорите. А друго, како је могуће да прихватите странца који није именован како пише, да га изабере пет земаља и да га потврди Савет безбедности. Он је дошао ту зато што су арогантни Американци из Бајденове структуре сматрали да је довољно да они нешто кажу и да то тако постоји. Ми смо потпуно уверени да су они себи направили колац и забијају га на тај начин да ће БиХ се распасти након овог процеса.
Целокупан интервју можете погледати у видеу.
Све вести
0
Прво нова обавештењаПрво стара обавештења
loader
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала