00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
21:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Огањ и келија“
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Чија је победа примирје на Блиском истоку
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како преживети пети разред (и сваки наредни)
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Сад је све јасно: Русија поставила Западу „црвене линије“ - до крајње одбране

CC0 / rawpixel.com / Експлозија нуклеарне бомбе
Експлозија нуклеарне бомбе - Sputnik Србија, 1920, 19.11.2024
Пратите нас
Изменом нуклеарне доктрине Русија је јасно повукла „црвене линије“. Главна промена је да ће се агресија било које ненуклеарне државе уз учешће или подршку нуклеарне земље сада сматрати као заједнички напад на Русију, оцењују руски експерти, након вести да је Владимир Путин потписао указ којим нуклеарно оружје остаје последња, крајња линија одбране.
Потреба за изменама руске нуклеарне доктрине условљена је заштитом интереса земље у новим условима, додају аналитичари.
Путин је још пре неколико месеци наложио да се ажурира нуклеарна доктрина, а обновљени документ је потписао два дана након што је објављено да је администрација америчког председника Џозефа Бајдена омогућила Украјини да користи ракете „атакамс“ за нападе у дубину руске територије.
„Овом доктрином су јасније прецизирани услови под којима Руска Федерација задржава право употребе нуклеарног оружја. То је урађено у интересу, пре свега, одвраћања. Видимо да се све више материјализују нове претње које постају изузетно опасне, а нова нуклеарна доктрина је, као прво, јасан сигнал свим земљама из окружења, укључујући и земље НАТО-а, како ће и под којим условимаРусија употребити нуклеарно оружје “, каже за Спутњик војни експерт Игор Коротченко, главни уредник часописа „Национална одбрана“.
Нуклеарна доктрина доноси и низ новина, које су повезане, пре свега, са преиспитивањем војно-политичке ситуације као последице украјинске кризе. У том смислу, повећање и стварање нових ризика приморава Русију да прилагоди своју нуклеарну доктрину, објашњава Коротченко.
„Важно је напоменути да задржавамо право употребе нуклеарног оружја ако потенцијални противник предузме радње усмерене на изолацију дела територије Руске Федерације. Реч је о плановима НАТО-а да изолује Калињинградску област и прекине транзит према њој. Сада такве активности, ради деблокаде, дају Русији могућност за извођење нуклеарног удара“, каже експерт.
Према његовим речима, исто важи и ако непријатељске акције могу довести до еколошких катастрофа. Конкретно, то значи да ће Русија на напад на руску нуклеарну електрану аутоматски моћи да одговори нуклеарним ударом на земљу са чије територије је такав напад изведен.
„Исто важи, на пример, и ако се у нашој близини распореде средства, крстареће ракете или дронови, помоћу којих непријатељ може извести напад на кључне инфраструктурне објекте у Русији. У том случају, као одговор, можемо применити нуклеарно оружје. Наравно, све је то повезано с украјинском кризом и након усвајања ове доктрине, Генералштаб Оружаних снага Русије израдиће и усвојиће конкретне планове за операције“, истиче Коротченко.
У новом указу под називом „Основе државне политике у области нуклеарног обуздавања" прецизирани су параметри под којима Русија може да употреби нуклеарно оружје. Како се наводи у документу, државна политика у области нуклеарног обуздавања је одбрамбеног карактера, усмерена на одржавање потенцијала нуклеарних снага на нивоу довољном за обезбеђивање нуклеарног обуздавања и гарантује заштиту суверенитета и територијалног интегритета државе.

Русија јасно поставила Западу „црвене линије“

Прецизирано је да би нуклеарни одговор могао да буде активиран и у случају напада на Белорусију, као члана Савезног државе, као и у случају масовног напада крстарећим ракетама, дроновима и другим летелицама или ако је противник распоредио или проширио своје ПВО ракете средњег и кратког домета, дронове и друге врсте оружја на територијама које се граниче са Русијом и њеним савезницима.
У документу је проширена категорија држава и војних савеза према којима Русија примењује нуклеарно одвраћање. Такође, допуњен је списак војних претњи чије је неутралисање условљено применом нуклеарног оружја.
Ажуриране основе државне политике такође наглашавају да нуклеарно одвраћање може бити усмерено према државама које пружају своје територије или ресурсе за агресију против Русије.
Москва је објаснила да се доктрина мења како би се противницима Русије разбиле све илузије у оцени спремности Русије да обезбеди сигурност земље свим средствима тј. обуздавање има за циљ да обезбеди да потенцијални противник схвати неизбежност одмазде у случају агресије. Такође, обуздавање се спроводи континуирано током мирнодопског времена, као и у периоду директне претње агресије и током рата, све до почетка примене нуклеарног оружја,
Говорећи о могућој реакцији Запада на измеђену нуклеарну доктрину, Коротчеко каже да Москва не очекује никакву реакцију.
„Ово је документ који јасно регулише све услове под којима ће Русија применити нуклерано оружје. Све ће бити врло једноставно - или ће Запад схватити где су ‘црвене линије’ која не сме прећи или неће. Ако не разуме, уследиће нуклеарни удар и то је све’, упозорава експерт.
Коротченко истиче да Русију не занима да ли ће Запад сада схватити где су те „црвене линије“ – то је, додаје, њихов проблем. За Русију је, каже он, најважније да у складу са новом доктрином има планове за употребу нуклеарног оружја, који су детаљно регулисани за сваку конкретну ситуацију.

Ускоро стиже руски нуклеарни воз

На питање како ће се развијати руске нуклеарне снаге у складу с новом политиком, Коротченко каже да су сви планови већ одређени, а oпремљеност руских нуклеарних снага савременим наоружањем достигла је око 94 одсто.
„Најважнија ствар коју сада треба урадити је покретање новог пројекта борбеног железничког ракетног система ‘Баргузин’. То је нуклеарни воз опремљен нуклеарним ракетама, који са било које тачке железничке мреже од Москве до Владивостока може извршити удар и уследиће одмазда за потенцијалног непријатеља. То нам је главни приоритет који треба реализовати у блиској будућности. Сви остали планови развоја стратешких снага реализују се по плану“, нагласио је Коротченко.
У документу се наглашава да одлуку о примени нуклеарног оружја доноси председник Русије, а у случају потребе може о тој спремности или фактичкој примени оружја информисати друге земље.
Указ ступа на снагу даном потписивања.
Лансирање балистичке ракете Јарс - Sputnik Србија, 1920, 30.10.2024
РУСИЈА
Руски нуклеарни штит у приправности
Све вести
0
Прво нова обавештењаПрво стара обавештења
loader
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала