Oд овога се леди крв у жилама: Ратно сведочење једног од највећих српских бораца деведесетих
© Sputnik / Сергей ГрызуновПоложај Војске Републике Српске изнад Сарајева током рата у БиХ
© Sputnik / Сергей Грызунов
Пратите нас
Ратни поклич подиже адреналин тако да човек престане да осећа страх и полети у борбу. То је нешто неописиво. Уз наш ратни поклич су се често непријатељске линије разбијале, а наше браниле. А сад замислите кад се нађете у шуми, па три стотине исламиста повиче Текбир Алаху екбер и отвори ватру на вас. Леди вам се крв у жилама.
Овако Милан Јоловић Легенда, ратни командант елитне јединице Војске Републике Српске „Вукови са Дрине“ описује страх током рата. Он је своја сведочења сабрао у књигу „Вук у ратној причи“ у којој се обрађује основни аспект рата који се не учи у војним академијама, већ се мора проживети – страх. Из свог богатог ратног искуства, Јоловић је саставио приручник који се бави психолошким аспектима ратовања, а који је у среду 20. новембра представљен у београдском Дому војске.
© Sputnik / Милица Тркља / Књига ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића ЛегендеКњига ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића Легенде
Књига ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића Легенде
© Sputnik / Милица Тркља / Књига ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића Легенде
Циљ писања књиге, како сам аутор каже, није био да се говори о јунаштву, херојству, чојству, нити да се препричавају различите војне операције. Јоловић је, пре свега, хтео да стручној јавности скрене пажњу на психолошки аспект понашања војника у рату који, како је рекао, није учио на академији, већ је искусио у рату.
„Ја пишем о страху. Страх је највећи непријатељ за све војске света. Ако не исконтролишете страх и он прерасте у панику, паника се већ не може исконтролисати. Али страх није антитеза храбрости – страх нас штити од опасности. У књизи описује како му се понашају војници кад су под дејством страха, описујем како се ја понашам и осећам јер ме страх, али војска не сме да препозна тај страх у мени. Описујем како сам се борио против свог страха“.
Јоловић жели да психолозима и стручној јавности скрене пажњу на ово врло битно питање и да се неко озбиљније позабави тематиком страха. Жеља му је да својом књигом и искуством подучи младе старешине и припаднике Министарства унутрашњих послова.
„Ја питам психологе, који то страх може надвладати страх од смрти у рату. Они кажу да је највећи страх, страх од смрти. Не. Постоји страх у рату који надвлада страх од смрти и доведе војника до тога да сам себи одузме живот“.
© Sputnik / Милица Тркља / Милан Јоловић Легенда у Дому војске на промоцији своје књиге ,,Вук у ратној причи"Милан Јоловић Легенда у Дому војске на промоцији своје књиге ,,Вук у ратној причи"
Милан Јоловић Легенда у Дому војске на промоцији своје књиге ,,Вук у ратној причи"
© Sputnik / Милица Тркља / Милан Јоловић Легенда у Дому војске на промоцији своје књиге ,,Вук у ратној причи"
Српски сељак и српска жена
Јоловић пише о феномену српског сељака који је кроз историју бранио и хранио државу и додаје да се данас на њега гледа као на некога ко је необразован, некултуран, примитиван. Тај несретни сељак се, објашњава Легенда, кроз историју доказивао и у будућности ће нас бранити и хранити ако се, не дај Боже, опет зарати.
Он пише и о улози жена у рату. Описује жене из свог окружења које су, како сам каже, биле храбрије од 50 одсто мушкараца. Жене, каже, не смемо потцењивати, оне имају врло битну улогу у систему одбране и подједнако знају бити храбре, одважне и лојалне у рату.
„И кад пишем о шоку и кад пишем о адреналину и кад пишем о улози жена у рату, убацујем уз то и једну искуствену кратку причу и нико му не може рећи да „то није баш тако“, јер је све о чему прича са својим војницима искусио“, закључио је Јоловић.
© Sputnik / Милица Тркља / Промоција књиге ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића ЛегендеПромоција књиге ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића Легенде
Промоција књиге ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића Легенде
© Sputnik / Милица Тркља / Промоција књиге ,,Вук у ратној причи" Милана Јоловића Легенде
Истином против ревизије
На промоцији књиге „Вук у ратној причи“ говорио је и генерал у пензији Милорад Ступар који је, говорећи о самом аутору, истакао да је Јоловић један од највећих српских бораца за време сукоба на простору СФРЈ и учесника у отпору НАTО агресији 1999. године.
Један од говорника био је и некадашњи начелник Генералштаба Војске Југославије и Војске Србије и Црне Горе генерал Бранко Крга. Он је истакао да у времену када нам свакодневно пристижу забрињавајуће и драматичне информације са различитих светских фронтова и када се говори о модерном ратовању и дроновима, не треба заборавити да ипак човек остаје главни фактор у рату, а то Јоловићева књига и показује.
„Ова књига треба бити уџбеник на војним и полицијским академијама, као и у свим институцијама посвећеним безбедности и одбрани земље. Доста наших људи који су ратовали на различитим ратиштима писали су књиге о својим искуствима и то треба наставити и подржавати. На делу је невероватан покушај ревизије историје где нас оптужују за све ратове, за сам распад Југославије, за сваку несрећу која се догађала на овим нашим просторима. Сви они који су учествовали у ратним дејствима имају не само право, већ и обавезу да оставе сведочење о тим догађајима нашим млађим генерацијама, јер ће борба за слободу и независност постати вечно препознатљив код нашег народа“, поручио је генерал Крга.
© Sputnik / Милица Тркља / Ветерани елитне јединице Војске Републике Српске ,,Вукови са Дрине" на промоцији књиге Милана Јоловића Легенде ,,Вук у ратној причи"Ветерани елитне јединице Војске Републике Српске ,,Вукови са Дрине" на промоцији књиге Милана Јоловића Легенде ,,Вук у ратној причи"
Ветерани елитне јединице Војске Републике Српске ,,Вукови са Дрине" на промоцији књиге Милана Јоловића Легенде ,,Вук у ратној причи"
© Sputnik / Милица Тркља / Ветерани елитне јединице Војске Републике Српске ,,Вукови са Дрине" на промоцији књиге Милана Јоловића Легенде ,,Вук у ратној причи"
Организатор промоције у Дому војске било је Удружење ратних добровољаца 1990–1999. године Републике Србије, њихових потомака и поштовалаца, уз техничку подршку Представништва Републике Српске у Београду.
Погледајте и: