САД:Размена нуклеарних удара могућа под једним условом; Кина: Подривање глобалне стратешке равнотеже
© AP Photo / Kevin WolfПентагон
© AP Photo / Kevin Wolf
Пратите нас
Сједињене Америчке Државе дозвољавају могућност размене нуклеарних напада у којој би Вашингтон задржао део свог арсенала у циљу даљег обуздавања потенцијалних противника, изјавио је портпарол Стратешке команде Министарства одбране САД контраадмирал Томас Бјукенен. Кина је ову изјаву оценила као одраз тежњи САД ка стратешкој надмоћи.
„Када говоримо о ненуклеарном и нуклеарном оружју, наравно, не бисмо желели да дође до размене (удара), зар не? Сматрам да ћете се сви сагласити са тим да ако дође до размене, желимо да то да урадимо под условима који су најприхватљивији за САД“, нагласио је он у Центру за стратешка и међународна истраживања (ЦСИС, његова активност је у Русији проглашена као непожељна) у Вашингтону, коментаришући потенцијалну примену нуклеарног оружја.
Бјукенен је истакао да САД не би желеле да се нађу у окружењу које би настало након размене нуклеарних напада.
Према његовим речима, најприхватљивијим условима он сматра оне при којима ће САД „наставити своје лидерство у свету“, што означава очување резерве стратешких снага.
„Неопходно је да имамо резервне капацитете. Не бисте ваљда потрошили све своје ресурсе да бисте победили, зар не? У том случају не бисте имали чиме да спроводите обуздавање“, додао је контраадмирал.
Кина: Став САД одраз тежњи ка стратешкој надмоћи
Након овог саопштења, огласило се Министарство спољних послова Кине које је истакло да овакве изјаве Пентагона одражавају застарели став Вашингтона који стреми хегемонији и апсолутној стратешкој надмоћи.
Портпарол кинеског ресора Лин Ђијан истакао је да САД треба да испуњавају своје обавезе које се односе на нуклеарно разоружавање и уложе напоре за смањење стратешких ризика.
Према његовим речима, политика коју спроводе САД у области нуклеарног оружја значајно је подрила глобалну стратешку равнотежу и стабилност.
Портпарол је оценио да САД у последње време настављају да модернизују своју нуклеарну тријаду.
„Вашингтон јача војну сарадњу са својим савезницима и наставља да на њиховој територији распоређује своје ракете средњег домета, као и средства противракетне одбране“, оценио је портпарол.
Претходно, Бјукенен је објавио да су америчке стратешке снаге за одвраћање у стању борбене готовости. Истовремено, званичник је нагласио да америчка Влада треба да води дијалог са земљама попут Русије, Кине и Северне Кореје јер нико не жели да избије нуклеарни рат.
Претходно, два дана након што су САД дозволиле Кијеву да изводи нападе западним оружјем у дубину територије Русије, руски председник Владимир Путин потписао је указ којим се одобрава ажурирана нуклеарна доктрина – Основе геополитике у области нуклеарног обуздавања.
Погледајте и: