00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
17:30
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Тренутак истине: НАТО и Запад немају одговора на „орешник“
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Суверенистички став Словачке потпуно руши лажни консензус Европе о тзв. Косову

© Sputnik / Лола ЂорђевићСловачки премијер Роберт Фицо
Словачки премијер Роберт Фицо - Sputnik Србија, 1920, 21.11.2024
Пратите нас
Изјавом да неће изневерити Србију, словачки премијер Роберт Фицо потврдио је снажну позицију Словачке која нити је признала независност тзв. Косова нити намерава да мења своју политику, каже за Спутњик Милован Дрецун, бивши председник скупштинског одбора за Косово и Метохију.
Словачка поштује међународно право, повељу Уједињених нација и Резолуцију 1244 што је принципијелан став који уважава реалност и схвата да су основни проблеми на међународном плану почели оног тренутка кад је извршена агресија НАТО на Србију, додаје Дрецун.

Словачка одлаже европски консензус о признању тзв. Косова

„То је позиција веома снажне одбране интереса Србије али и саме Словачке. Словачка је у једном моменту имала назнаке неких могућих, унутрашњих сличних процеса, али на сву срећу однос између Словачке и Мађарске сада је на веома добром нивоу. Ситуација је стабилизована тако да мађарска национална мањина која живи у Словачкој и у Србији је мост сарадње и повезивања и Словачке са Мађарском, и Србије са Мађарском, а све три земље имају истоветну позицију. Иако је Мађарска признала једнострано проглашену независност Косова видимо да нам пружа подршку на међународном плану у многим активностима где желимо да спречимо да тзв. Косово стекне пун међународноправни капацитет. Дакле, позиција Словачке је надасве пријатељска према Србији и то пријатељство треба неговати и даље развијати“.
Позиција Словачке и још четири земље ЕУ које не признају независност тзв. Косова велика је препрека Приштини да постигне оно што жели, а Србија има снажно упориште у тих пет земаља против покушаја Приштине и њених спонзора да нам отму тај део територије, истиче Дрецун.
Подршка Роберта Фица Србији значајна је морално и симболички, али и политички јер он одлаже европски консензус око признања тзв. Косова, сматра политички аналитичар Дејан Вук Станковић.
Са Фицом Србија може да изгради партнерске односе јер он доноси одлуке које су у складу са виталним српским интересом, а то је важан елемент и угаони камен на ком се могу градити пријатељски односи, додаје Станковић.

Фицо – глас разума у ЕУ и НАТО

Коментаришући поруку двојице лидера да ће Словачка и Србија водити независну и суверену политику, Станковић каже да је Фицу у овом тренутку јако тешко да води самосталну политику која би била независна и према ЕУ и према НАТО.
Станковић сматра да словачки премијер у том сегменту иде даље од српских власти јер је он део једног колективног политичког и безбедносног система који је сада на испиту, односно пред историјским, политичким и војним искушењем зато што рат у Украјини тестира снагу НАТО.
„И пошто измиче тло под ногама украјинској војсци, полако али сигурно, и пошто се сукоб радикализује, а тамо изгледа над разумом преовладава жеља за успехом по сваку цену што може да буде кобно за свакога ко жели да крене на Русију, Фицо ту делује као глас разума. И он покушава своју земљу да заштити од неке катаклизме која може да уследи уколико се настави са поигравањем са Путиновим стрпљењем. Дакле, Фицо је ту неки коректив, неки глас разума, неки сигнал да Европа може да буде другачија. Уосталом, он сам је рекао да жели да оде у Москву на параду поводом Дана победе. То рећи, а бити члан НАТО у ситуацији у којој Немци мењају ратне доктрине, русофобија је на високом нивоу у Француској, Британији, САД то значи да Фицо заиста има склоност ка тој врсти политике.“
А вођење самосталне политике као лидер земље која је чланица и ЕУ и НАТО не може проћи без последица, што нам је показао и неуспешни атентат на Фица, додаје Станковић.

Негативна искуства евроинтеграција

Коментаришући изјаву Фица да ће са Србијом поделити негативна искуства Словачке приликом приступања, Станковић каже да негативна искуства приступања ЕУ и ми осећамо на својој кожи тако да би нам допуна са словачке стране могла сугерисати још већи опрез у преговорима.
„Могуће да је важна та допуна европских интеграција, уколико се наш пут ка ЕУ настави, да на основу њих избегнемо можда нека словачка лоша искуства. И то је по мом мишљењу, такође добронамеран гест јер пријатељ ти помаже да не направиш грешке које је он правио и утолико је Фицо заиста коректан према Србији. Мислим да има ту простора и за раст билатералне сарадње између две државе, пре свега у економској сфери“.

Словачка као узор Србији – одустајање од титоизма

Осим тога, Словачка би могла да послужи Србији као нека врста узора у овим геополитичким околностима и као спона са западним светом, сматра Станковић.
„Дакле, ми бисмо морали да одустанемо од тог помало титоистичког стереотипа да смо битни за глобалне светске односе. Ми бисмо требало да сарађујемо и да усвајамо позитивна искуства држава које су величине једне Словачке, Чешке, Аустрије или Мађарске. То је наш формат, а не да ми сада прекрајамо мапу света или да будемо лучоноше неких великих идеја. То не иде уз земљу која има испод седам милиона становника и територију као једна мања савезна држава у САД тако да Фицо ту може да буде вишеструко користан и интересантан за Србију, и добро је што је он пријатељски настројен према нама.“
Посебно зато што у западној Европи нема баш много држава које су добронамерне према Србији, закључио је Станковић.

Повратак словачке војске на Косово

Председник Владе Словачке Роберт Фицо изјавио је да Словачка и Србија могу да се ослоне једна на другу, да Словачка поштује територијални интегритет Србије и да никада неће изневерити Србију по питању Косова и Метохије.
„Волео бих веома јасно и без икаквог оклевања да изјавим да поштујемо територијални интегритет Србије и што се тиче Косова никада вас нећемо изневерити. По овом питању нам је све потпуно јасно и мислим да тај став декларишемо, без обзира да ли смо део владе и владине коалиције, такав став декларишемо одавно, од када је настала политичка странка чији сам ја председник“, рекао је Фицо на заједничкој конференцији за медије са председником Србије Александром Вучићем у Палати Србија.
Словачка жели да се њени војници врате у састав Кфора на Косову и Метохији, како би помогла да свет добије објективну слику о дешавањима у јужној српској покрајини, додао је Фицо.
Погледајте и:
Александар Вучић, Роберт Фицо и Виктор Орбан - Sputnik Србија, 1920, 20.11.2024
СРБИЈА
Мађарска, Словачка, Србија и Српскa: Мост „Четири Б“ против Западних – ратних хушкача
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала