00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
Специјална операција у Украјини
Све о специјалној војној операцији Русије за демилитаризацију и денацификацију Украјине.

Ни корак назад: Шта је управо Русија поручила Западу

© Sputnik / Министерство обороны РФ / Уђи у базу фотографијаЛансирање балистичке ракете Синева
Лансирање балистичке ракете Синева - Sputnik Србија, 1920, 22.11.2024
Пратите нас
Лансирање најновије руске хиперсоничне ракете „орешник“ и удар на украјински објекат војне индустрије је сигнал онима који Украјину користе као упориште за нападе на Русију. Ово је демонстрација руске способности да може да уништи све циљеве, чак и без употребе нуклеарног оружја, истичу руски експерти.
„Орешник“ је, другим речима, директно упозорење НАТО-у да избегава већу ескалацију.
Нови пројектил лети брзином од 10 маха због чега не могу да га пресретну савремени ПВО системи НАТО земаља.
„Из наступа председника Руске Федерације и врховног команданта Владимира Путина сазнало се да је, пре свега, у питању балистички систем. То значи да укључује копнени лансер, ракету и хиперсонични блок. Такође, познато је да је његова брзина 10 маха, што је отприлике три километара у секунди. То је огромна брзина. Из кадрова који су приказани, види се да борбени блок садржи неколико вишеструких бојевих глава и те главе се строго вертикално крећу према циљу хиперзвучном брзином. Хиперзвучна брзина омогућава пробијање бетона практично било које дебљине“, каже за Спутњик руски војни експерт Јуриј Кнутов.
Најновија ракета је тестирана у борбеним условима, нападом на фабрику ракета и оружја, совјетског гиганта, „Јужмаш“ у Дњепропетровку, који је некада производио и најмоћније ракете на свету, чувеног „војводу“.
Удар на Дњепоетровск, центар ракетне индустрије, изведен је као одговор на украјинске нападе на руску територију далекометним ракетама америчке и британске производње – „атакамс“ и „сторм шедоу“.
За постојање ракете „орешник“ сазнало се током обраћања руског председника Владимира Путина, који је истакао да је сукоб у Украјини након напада западним ракетама на Русију попримио глобални карактер.
Поручио је и да ће Русија на ескалацију одговарати одлучно и истом мером. Према његовим речима, Русија је спремна да решава спорна питања мирним средствима, али је спремна и за било какав развој догађаја – „одговор ће увек уследити“.
Питање даљег руског распоређивања ракета средњег и кратког домета решаваће се у зависности од корака САД и њихових сателита, прецизирао је руски председник.
Путин је такође нагласио да ће Русија унапред понудити цивилима у Украјини и грађанима других пријатељских држава да напусте зоне које могу бити мете напада.

„Oрешник“ је уништио „Јужмаш“

Фабрике као што је „Јужмаш“ имају огромне подземне погоне и такве фабрике је готово немогуће уништити конвенционалним ракетама због високог нивоа заштите, као и због заштите системима ПВО, али „орешник“ је способан и на то, без употребе нуклеарне бојеве главе.
„Узимајући у обзир да је ‘Јужмаш’ грађен у совјетско доба тамо се сада производе оперативно-тактичке ракете ‘гром-2’, украјинске производње, које се повремено користе за нападе на Крим и друге руске градове. Такође, производе се и ракете ‘нептун’ и дронови. Подземни погони су прилично добро заштићени и били су направљени за рад чак и у условима примене нуклеарног оружја. Упркос томе, наш систем је и тај задатак успешно извршио“, наводи експерт.
У принципу, хиперсонични блокови имају велику кинетичку енергију и захваљујући томе, способни су да пробију чак и најдебље бетонске плоче, што се и десило. Од кинетичког удара долази до разарања под земљом, објашњава Кнутов.
На тај начин, фабрика која је производила ракете „гром-2“, могуће и крстареће ракете „нептун“ и, сасвим сигурно, беспилотне летелице практично је уништена. Ударни талас који прави ракета је вероватно у опсегу више десетине метара, додао је он.
„У сваком случају, ово је прилично ефикасна употреба хиперсоничног и кинетичког оружја. И најважније је то што је земљама Запада демонстрирана спремност Русије на одговор уколико се агресивне акције САД, Велике Британије и Француске буду појачавале и повећавале. Ништа не спречава да се бојеви блокови опреме нуклеарном бојевом главом и тада ће то бити сасвим друго оружје, сасвим другачије разарајуће средство“, нагласио је Кнутов.
„Орешник“, што у преводу са руског значи „лешник“, може да носи нуклеарну бојеву главу.
„Да, може. И председник Русије је рекао да су коришћени хипесонични блокови без нуклеарног пуњења. То значи да је тиме указао да могу бити и са нуклеарним пуњењем. Штавише, он је рекао још неке важне ствари, да ово оружје може бити употребљено против предузећа која производе ракете на територији других земаља. А које су то друге земље? Нама је јасно да међу непријатељске земље не спада само Украјина. И веома је важно што је напоменуо да су примењени ненуклеарни хиперзвучни блокови. Ако је рекао да су без нуклеарног пуњења, то значи да постоји и нуклеарна верзија“, нагласио је Кнутов.
Експерт истиче да није познат тачан домет нове ракете, јер такви подаци нису званично објављени.
„Али то је балистичка ракета средњег домета, како је саопштило Министарство одбране. Домет таквих ракета је, по правилу, до 5 - 5,5 хиљада километара“, додао је Кнутов.
На питање да ли ће порука коју је послала Русија овом ракетом отрезнити Запад и да ли је Запад уопште схватио ту поруку Кнутов каже:
„На жалост, на Западу је све мање здравомислећих људи. И последња изјава представника Стратешке команде САД о томе да ако започне нуклеарни рат и ако након размене нуклеарних удара Сједињеним Државама остану неке нуклеарне бојеве главе онда САД треба да се побрину да сачувају своју доминацију у свету. Здравомислећи генерал такве ствари неће говорити. Истовремено има и оних који схватају да сат судњег дана откуцава и да нас дo лансирања ракета не деле минуте, него секунде. Остало је неколико секунди до лансирања пројектила и почетка трећег светског рата. Дакле, ситуација није ни близу налик Кубанској ракетној кризи, него је још опаснија“, упозорио је експерт.
И у овој ситуацији, Запад мора да направи први корак –уназад, сматра Кнутов.
„И Русија ће прихватити тај знак и подржати га, а ескалација ће бити уклоњена. У супротном, свет очекује трећи светски рат. Русија више неће ниједан корак назад“, поручио је Кнутов.

САД биле обавештене о лансирању ракете

Владимир Путин је, у обраћању Оружаним снагама Русије и грађанима како би их информисао о току специјалне војне операције, подсетио да су Оружане снаге Украјине 19. новембра напале циљеве у региону Брјанска са шест ракета „атакамс“ и 21. новембра – системима „сторм шедоу“ у Курској области. Системи противваздушне одбране су одбили напад, није било жртава нити веће штете.
Он је напоменуо да је употреба пројектила дугог домета за гађање Русије немогућа без стручњака из земаља у којима су произведени.
Према његовим речима, сукоб у Украјини је после ових напада добио елементе глобалне природе, али употреба таквог наоружања неће утицати на ток специјалне војне операције.
Русија је, 30 минута пре лансирања „орешника“ послала Сједињеним Државама обавештење преко Руског националног центра за смањење нуклеарног ризика, који ради у аутоматском режиму и одржава сталну комуникацију са сличним америчким системом, а Бела кућа је обавестила Украјину и најближе савезнике о томе да ће Русија лансирати ракету средњег домета како би се припремили за то.
Ипак, Вашингтон је поручио да лансирање руске ракете неће имати обуздавајући утицај на политику САД по питању Украјине и да ће наставити да шаљу нове пакете наоружања Украјини.
Руски експерти указују на то да САД и западни савезници данас крше све међународне обавезе, прелазе све „црвене линије“ и, сходно томе, Русија је приморана да реагује, а један од руских одговора на акције Запада било је управо стварање хиперсоничне ракете средњег домета, која је названа „орешник“ и њено тестирање у борбеним условима.
Лансирање ракете противваздушног система С-400 Тријумф - Sputnik Србија, 1920, 21.11.2024
Специјална операција у Украјини
Ништа им не вреди: Британске ракете опасне али и њих Руси успешно обарају
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала