00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МИЉАНОВ КОРНЕР
Батак: Мене менаџери не смеју да зову
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920, 24.01.2022
КУЛТУРА
Рубрика која прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.

Изложба о угроженим српским манастирима у седишту Унеска у Паризу /видео/

© Фото : Спутњику уступио отац Драган Танасијевић Патријарх Порфирије у посети Високим Дечанима
Патријарх Порфирије у посети Високим Дечанима - Sputnik Србија, 1920, 25.11.2024
Пратите нас
У седишту УНЕСКО-а у Паризу у току је отварање изложбе посвећене српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности - манастирима Високи Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и цркви Богородице Љевишке у Призрену.
Изложбу је отворио патријарх српски Порфирије, у присуству министра културе Николе Селаковића, а на изложби је и директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон, као и представници Унеска.
Патријарх српски Порфирије изјавио је да је стављањем српских светиња под своју заштиту Унеско показао њихов универзални значај за цео свет.
Он је истакао да манастири имају универзални значај и да припадају целом свету што не негира њихову примарну припадност српском народу и српској православној цркви који су их изнедрили.
"Високи Дечани не губе свој идентитет. Пре тачно 20 година манастир Високи Дечани је уписан на Унескову листу светске баштине и то је повод нашег вечерашњег окупљања. Две године касније, 2006. још три српске светиње са подручја Косова и Метохије, Пећка Патријаршија, Грачаница и Богродица Љевишка такође су уписани на листу светске баштине у опасности", рекао је патријарх Порфирије.
Нагласио је да је стављањем Високих Дечана и друге три српске светиње под своју заштиту, Унеско показао њихов универзални значај за цели цивилизовани свет, истовремено их чувајући за будуће нараштаје, ''за све оне који траже мир, теже добру и љубе светост''.
"Због тога смо ми, као народ и као црква, неизмерно благодарни Унеску, који је својом делатношћу учинио да се, ко зна који пут, покажу истинитим речи Јеванђеља да светлост светли у тами и тама је не обузе. Нека управо та тиха светлост којом целом свету сијају Високи Дечани испуни све нас овде сабране, све људе дечанског окружења и целог света и нека нас свагда води кроз живот", поручио је поглавар СПЦ.
Истакао је да бројне цркве и манастире у Србији и у Француској, али и у читавом свету, нису само духовни светионици, већ представљају ремек дела, архитектуре и уметности читавог човечанства.
Како је рекао, својим трајањем и деловањем Високи Дечани су, као и свака друга хришћанска светиња, увек сведочили светост и указивали на њу као на највиши идеал и императив Јеванђеља исказан речима Господњим: "Будите свети јер сам ја свет".
"Високи Дечани због сложених историјских околности кроз које је српски народ кроз векове пролазио, а кроз које, нажалост и данас пролази, своју примарну светлоносну мисију су константно ћутке и достојанствено остваривали сведочећи и у најмрачнијим временима да је светост једини исправни пут и једини прави циљ свакога човека. Тако су они и онда када је тама зла, греха, мржње и насиља била најгушћа и када се чинило да наступа њен тријумф својом светлошћу обасјавали пут ка добру, врлини, миру и љубави", рекао је Порфирије.
Додао је да су Високи Дечани указивали на то да је светост основно назначење човеково, односно да је сваки човек створен да би постао свет, да су манастири места истинског преображаја, јер превасходно кроз подвиг, пост, молитву, богољубље, братољубље и друге врлине препорађају људе.
Министар културе Никола Селаковић присуствовао је у седишту Унеска у Паризу отварању изложбе посвећене манастирима у АП Косово и Метхохија.
„Част ми је и задовољство да вам се обратим испред Министарства културе и Сталне делегације Републике Србије при Унеску. Посебно, поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечани на Листу светске баштине и изложбе о српским средњовековним манастирима у опасности. Славимо дан када је ова фантастична српска ризница духа препозната као светско добро и благо читавог човечанства. То нас неизмерно радује'', рекао је Селаковић.
Он је додао да је симболичка вредност данашње свечаности многоструко увећана и тиме што се одржава на други дан Славе Светог Стефана Дечанског.
''Манастир Дечани је управо његова задужбина (уз његовог сина Цара Стефана Душана), а сама Слава је обичај српског народа који је на Листи нематеријалне културне баштине Унеска“, рекао је министар Селаковић.
Он је истакао да се култура у нашем времену често описује као поље угрожено многим сложеним изазовима и навео да су на глобалном плану, то пандемија, конфликти, идеологије предрасуда и заборава и многи други, као и да је у тим оквирима, искуство Србије, историјско и актуелно веома посебно.
„Наше укупно искуство нам говори да је култура кључ за решење и превазилажење изазова са којима се сама суочава. Истовремено, она је штит од других опасности које прете човечанству, и то препознавањем културе као извора и чувара вредности и глобалног јавног добра“, рекао је министар Селаковић.
Он је подсетио да Србија веома активно учествује у свим аспектима рада Унеска и његовим иницијативама, као и кроз контрибуције фондовима ове организације Унеска.
''Дозволите да поновим да је Република Србија сасвим посвећена принципима и приоритетима Унеска, као и остваривању заједничких циљева и иницијатива унутар УН, укључујући и иницијативу за успостављање посебног циља за културу након 2030. године. У том оквиру, спремни смо за наставак и свестрано унапређење досадашње сарадње са Унеском и државама чланицама. О нашем заједничком и јединственом разумевању наше мисије на најконкретнији начин смо се осведочили када је Унеско 2005. године организовао Донаторску конференцију за порушене и оштећене споменике на Косову и Метохији. На овом чину препознавања, посвећености и солидарности бићемо увек веома захвални,“ истакао је Селаковић.
Министар Селаковић је истакао да има обавезу да управо у седишту Унеска, и на данашњи дан подсети да је српска културна баштина на Косову и Метохији и даље, у 21. веку, једно од најугроженијих културних добара у Европи.
„Четири добра која су део светске баштине Унеска имају препознату изузетну универзалну вредност и од 2006. године се налазе на Листи светске баштине у опасности, манастир Дечани, Пећка патријаршија, манастир Грачаница и црква Богородице Љевишке, представљени су у поставци. И поред тога, непрекидни насртаји на српску баштину, покушаји преименовања и фалсификовања историје постали су готово свакодневица. Само у периоду 2023-2024. догодио се 31 напад, од којих је већина била усмерена на уништавање и скрнављење културних добара. И самом Патријарху Српске Православне Цркве је колико у мају ове године без образложења био забрањен боравак на Косову и Метохији у оквиру његових редовних дужности“, рекао је Селаковић.
Подсетио је да када је реч о најновијим страдањима, нарочито био драматичан период после окончања ратних сукоба на АП КиМ у јуну 1999.
''Тада је, у организованим нападима, оскрнављен, оштећен или у потпуности уништен велики број српских цркава и манастира. Са лица земље су трајно уклоњена - применом експлозива - и нека дела српског средњовековног градитељства и сликарства XИВ и XВ века. У великом таласу насиља, у марту 2004, је са Косова и Метохије протерано неколико хиљада Срба Страдали су, међу многим другим, и неки од небично вредних српских споменика, попут манастира Светих арханђела код Призрена, манастира Девич и још неколико средњовековних цркава у самом граду Призрену. Уништено је, спаљено и оштећено 34 цркве и манастира и разрушена су три гробља,“ рекао је Селаковић.
Истакао је да је потребно скренути пажњу и на један особен аспект угрожавања српских средњовековних споменика на АП КиМ, чак и оних који су светска баштина путем фалсификата.
Указао је да се то чини пре свега кроз кривотворење података о њиховом пореклу.
„Дозволите ми да од хиљада поменем само један конкретан случај. У Богородици Љевишкој, у Призрену, заједно са многим фрескама, на зиду запаљене светиње горео је и натпис персијског песника Хафиза Ширазија из 14. века. Он гласи: 'Зеница ока мога гнездо је лепоти твојој'. Овај предивни стих био је вековима скривен испод малтера, у време када је манастир био претворен у џамију. Тако, са једне стране су мржња и ватра. Са друге стране поштовање и љубав према узвишеном без граница. Ово друго, у речима великог песника морамо чувати као зеницу ока свог. Не због ока, због универзалне лепоте и истине“, рекао је он.
Поручио је да у име изузетне универзалне вредности, чије очување је једна од кључних мисија Унеска, и у име историјске истине, ова изложба буди и позива савест јавности, као и да она стоји насупрот сваком насиљу и кривотворењу.
Министар Селаковић је закључио да изложба сведочи о неопходности и племенитости мисије заштите културног наслеђа човечанства.

„Изложба ће продубити знање о историјском значају српских споменика у АП КиМ“

Директор Центра за светско наслеђе Унеска, Лазаре Елондоу Асомо истакао је вечерас у седишту Унеска у Паризу на отварању изложбе посвећеној манастирима у АП Косово и Метохија, да се нада ће ова изложба продубити знање о историјском значају тих споменика за човечанство као целину.
Он је похвалио Министарство културе Србије, што је приредило ову изложбу поводом обележавања 20 година од уписа манастира Високи Дечани на Унескову Листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство.
Подсетио је да је две године након уписа манастира Дечани на Листу светске баштине, упис на Листу је проширен са још три споменика на Косову и Метохији, који су истовремено уписани на Унескову Листу светске баштине у опасности, где се и данас налазе.
''Као што многи од вас знају, 2006. године светска баштина је проширила списак и уз манастир Дечани прикључила три нове компоненте, Пећку патријаршију, Грачаницу и Богородицу Љевишку. То је постала средњевековна баштина на Косову која оличава византијску културу са посебним стилом и иконама које су се развиле на Балкану између 13. и 17. века'', додао је Лазаре.
Он је подсетио да је Манастир Високи Дечани стављен на листу светске баштине која је у опасности и да је то део Конвенције о Светској баштини која је осмишљена као листа некретнина које је јако важно сачувати.
''Међународна заједнница као целина мора да пружа помоћ под овом конвенцијом“, рекао је Лазаре.
Он је истакао да су од тада студије показале да та листа може да буде нешто што помаже промени, инспирише сарадњу и отварање културних канала и међусобне помоћи.
''Унеско активно учествује у промовисању ове листе у том правцу. Уписивање на ову листу препознаје оно што су универзалне вредности тих места које се налазе на листи и које међународна заједница мора да чува као целину и та листа је међународно призната и показала је у последњих педесет година колико је вредна'', рекао је он.
Закључио је да је то једна вредна референтна листа за оно што је баштина свих људи на планети и оценио да истовремено наглашава и подиже свест о стварима које су јако важне и са којима се човечанство суочава данас.
Изложба у организацији Министарства културе Републике Србије приређена је поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечани на Унескову Листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство.
Две године након уписа манастира Дечани на Листу светске баштине, 2006. године, на Листу су уписани и манастири Пећка патријаршија и Грачаница и црква Богородице Љевишке у Призрену.
Они су истовремено уписани на Унескову Листу светске баштине у опасности, на којој се и данас налазе.
Реч је о врхунским остварењима српске средњовековне уметности, чији су ктитори српски владари и прворазредним споменицима културе, који су из много разлога одабрани да репрезентују домете српског уметничког стваралаштва на подручју Косова и Метохије у средњем веку.
Изложба спаја визуелну уметност, интерактивне медије и културну историју, а у циљу преношења дубоког значаја ових светих места фокусирана је на „урањање“ посетилаца у деликатну равнотежу између духовног и културног богатства и њиховог тренутног стања угрожености, приказујући унутрашњост и спољашност четири културна добра, детаље богатог зидног сликарства и значаја за српску историју и СПЦ.
На иницијативу Министарства културе изложба се реализује у сарадњи са Сталном делегацијом Републике Србије при Унеско, Канцеларијом за Косово и Метохију, Канцеларијом за културну и јавну дипломатију и Српском Православном Црквом - Епархијом рашко-призренском.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала