00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
Проф. др Богољуб Шијаковић: Хришћанин – вечити путник
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Осветници и клеветници“
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Санкције НИС-у – јасно је да ништа није извесно
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Неочекиван одговор Русије: Запад са овим не може да се помири /видео/

© Sputnik / Алексей Куденко / Уђи у базу фотографијаЛовац Су-27 лансира ракете на вежбама, архивска фотографија
Ловац Су-27 лансира ракете на вежбама, архивска фотографија - Sputnik Србија, 1920, 27.11.2024
Пратите нас
Запад не може да се помири с тим да није у стању да победи Русију и зато ескалира ситуацију провоцирајући Москву да употреби нуклеарно оружје, али је она дала неочекивани одговор – није посегла за нуклеарним оружјем, а постигла је циљ. И сад Запад не зна шта ће.
У западним центрима моћи завладала је паника након што је Русија демонстрирала моћ нове ракете „орешник“ уништивши фабрику ракета у Украјини и једина опција која им сада преостаје јесте да први употребе нуклеарно оружје, а то не смеју, констатује др Александар Лукић из Института за политичке студије.
„Очигледно је да Запад, пре свега америчка дубока држава не може да прихвати да с Русијом и Кином треба да се договори око уређења света већ жели да победи у овом рату. А сад виде да то не могу и ескалирају ситуацију до те мере да цео свет уводе у могућност нуклеарног сукоба. Међутим, и ту имају проблем јер треба Русија прва да употреби нуклеарно оружје. То су мислили да ће да се догоди кад су сами себи дали дозволу да се у Украјини користе ракете типа атакамс“, описује развој догађаја Лукић.

Неочекивани одговор Русије

То је, сматра он, требало да буде провокација, која ће навести Москву да употреби тактичко нуклеарно наоружање.
„Међутим, Русија је толико велика, јака и озбиљна држава да засигурно неће одговорити како се очекује. Руси су заиста имали спреман одговор и потпуно неочекивано за западну страну искористили га ефикасно, без употребе нуклеарног наоружања.“
Михајло Олујић из Центра за друштвену стабилност напомиње да је применом „орешника“ направљен преседан јер је први пут у Европи лансирана ракета средњег домета у борбеним условима.
Он подсећа да је споразумом из 1987. између САД и СССР забрањена примена и развој овог типа ракета чиме је требало да буде успостављен баланс између две нуклеарне силе. Међутим, кад је и Кина развила свој арсенал ракета средњег домета Американци су били први који су нарушили споразум са СССР, не употребом и развојем тих ракета у Европи него инсталирањем ракетног штита у Пољској и Румунији.
Руси су, додаје Олујић, одговорили тиме што су представили нову ракету „рубеж“, домета 6000 километара, уз поруку да могу да на основу ње развију ракету средњег домета.
„То обећање су сада испунили, само што су то урадили тајно. Нико није знао да је Русија извршила експерименталне пробе на полигону Капустин Јар, одакле је вероватно и лансиран „орешник“ и добили су могућност да гађају циљеве на средњем домету у Европи где год пожеле и кад год пожеле, што је велика безбедносна игра. Американци сад прекомбинују свој ракетни штит по Европи. Притом, ово је било демонстративно гађање без бојевог пуњења“, објашњава аналитичар.

„Атакамси“ помажу Украјинцима да се извуку из Курска

Истовремено, Олујић ескалацију на коју се Запад одлучио према Русији види као изнуђен потез након изборне победе Доналда Трампа.
„Ова одлука има две конотације – да отежа Трампу преговарачку позицију и ушанчи досадашњу ситуацију, а с војне стране да омогући Украјинцима тактичко повлачење из Курске области јер је спреман контингент руских бораца који украјинске снаге ту може да затвори у обруч и тиме уништи 60-70 посто њих. То је огромна претња за Украјину јер ако се то деси ни на који начин не могу да стабилизују фронт. И Запад им нуди једино решење да употребном „атакамса“ успоре Русе а Украјинцима дају времена да се извуку из Курске области“, тумачи саговорник Спутњика.
По мишљењу Лукића, применом западних ракета дугог домета се такође тестира руски ракетни штит, при чему су Руси стално под напоном јер ракете „атакамс“ могу да носе и нуклеарна пуњења.
Кад је реч о могућим даљим потезима Русије, Олујић верује да, ако се наставе напади на дубину њене територије, она има на располагању широку лепезу асиметричних одговора – то може бити давање озбиљних противбродских ракета Хутима или Хезболаху, као и помоћ у развоју нуклеарних капацитета Северној Кореји и Ирану.
„Све су то могућности које Русија има и зато сматрам да смо још далеко од употребе нуклеарног оружја“, каже овај аналитичар.

На Западу разумеју само силу

Лукић напомиње да би, баш као што је то констатовала Маргарита Симоњан, главни уредник медијске групе „Русија севодња“, сукоб могао да се заврши ракетним ултиматумом Русије.

„Запад не може да разуме другачији одговор него одговор силом, јер се целокупно његово деловање, и не само сада, у Украјини, него и током историје заснива на голој сили, дивљаштву, пљачки, а све у име неких виших вредности. Суштина Запада је пљачка и отимање и жеља да се влада светом. Ако узмемо историју открића света, то је заправо поробљавање и пљачка, да ли су то били Шпанци, Енглези, Холанђани, сви су радили по истом принципу и једино што је могло да их заустави то је нека друга сила“, образлаже историчар.

Како каже, тако је и сад - једино што може да их заустави у овом што раде, а што је довело до приближавања нуклеарне катастрофе јесте сила, да осете да могу да страдају и то да страдају без употребе нуклеарне силе, да страдају тако да не могу да одговоре, а да не употребе нуклеарно оружје.
„Убеђен сам да ће овај начин да делује јер Запад добро зна да нема одговор на то.“
Лукић одлучност Русије да се супротстави плановима Запада објашњава тиме што је она дешавањима у Украјини егзистенцијално угрожена и фактички сатерана у ћошак.
„А није рационално да се таква држава сатера у ћошак. Али нема рација у америчкој дубокој држави која жели себи да потчини читав свет и од свих нас направи неку врсту робова, џендеризованих појединаца. Јер на делу је и идеолошко супротстављање – некад смо имали великог инквизитора, а сад великог џендеризатора“, прави паралелу наш саговорник.

Трампово ћутање очекивано

На питање како објашњава Трампово ћутање, Лукић износи претпоставку да је то зато што је новозабрани председник нешто научио из свог првог мандата и другог ког су му отели.
„Да је у овом тренутку као изабрани председник критиковао америчку администрацију и ставио се на страну Русије одмах би био нападнут да је руски човек. Он сад игра суптилнију игру јер је научио да буде рационалан - имаш одређени циљ и повлачиш потезе који те воде ка том циљу. Трамп не жели да направи неки погрешан потез у интеррегнуму од ова два месеца, да може кад добије власт да ради оно што мисли да треба.“
Лукић додаје да је сада битно не само да Трамп буде стрпљив већ и Русија и да се, колико год је то могуће, одбрани од провокација да ситуација не ескалира па да она буде окривљена за неко велико зло.
„Треба да се чувају и Трамп и Русија до 20. јануара да би онда могла да се води нека друкчија политика,“ напомиње историчар.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала