Све што смо досад знали пада у воду: Тајна управо откривеног најстрајег писма на свету /фото/
Пратите нас
Глинени цилиндри величине кажипрста, које су у гробници у Сирији пронашли стручњаци са Универзитета Џонс Хопкинс, доказ су о најстаријој познатој употреби писма и потпуно мењају све што се до сада сматрало о пореклу писмености.
Датирани на период око 2400. године пре нове ере, исписани цилиндри су 500 година старији од египатског писма, за чији облик искошених хијероглифа се до сада сматрало да је прво писмо.
Тиме се мења наше знање о томе одакле су прва писма дошла, како су дељена и размењивана и шта би то могло да значи за развој раних урбаних цивилизација.
„Писмо је донело огроман помак и учинило писани начин споразумевања приступачним људима, који не припадају владајућој и друштвеној елити. То је променило начин на који људи живе, како мисле и како комуницирају“, каже Глен Шварц, професор археологије на Универзитету „Џонс Хопкинс“, који је открио глинене цилиндре.
Ново откриће показује да су људи експериментисали са новим видовима комуникација много раније и на другој локацији од онога што смо до сада мислили.
Резултати студије представљени су на годишњем састанку Америчког друштва за прекоокеанска истраживања.
Experts at Johns Hopkins University discovered evidence of alphabetic writing in Syria dating back to 2400 BCE, which precedes other known alphabetic scripts by roughly 500 years. https://t.co/OZxzYYs0nO
— Johns Hopkins University (@JohnsHopkins) November 22, 2024
The small clay cylinders were found inscribed with symbols that challenge…
Шварц, који је стручњак за блискоисточну археологију, проучавао је широм Сирије како су се рани урбани центри развијали и како су оснивани мањи градови у региону.
Заједно са колегама са Универзитета у Амстердаму, водио је 16-годишње ископавање у Тел Ум ал Мари, једном од првих урбаних центара средње величине у западној Сирији.
Johns Hopkins researchers have discovered the oldest known #alphabet, dating to 2400 BCE, in an ancient Syrian tomb, potentially redefining the history of alphabetic writing. @johnshopkins https://t.co/hIstkqAvoc
— Phys.org (@physorg_com) November 20, 2024
Тамо су открили гробнице из раног бронзаног доба, а једна од њих у себи је имала шест костура, златни и сребрни накит, глинене посуде и врх копља, пренео је РТС.
Одмах до грнчарије, археолози су открили четири глинена цилиндра на којима се чинило да је нешто написано.
„Цилиндри су били пробушени па претпостављамо да је кроз рупу ишла струна која их је повезивала са другим предметом и да су служили као ознаке. Можда да се опише садржај посуда, одакле су дошле или коме су припадале. Без могућности да преведемо, можемо само да спекулишемо“, истиче Шварц.
Користећи методу радиоактивног угљеника, истраживачи су потврдили старост гробница, артефаката и писма.
„Претходно смо сматрали да је прво писмо измишљено у или око древног Египта око 1900. године. Али ови предмети су старији и са потпуно друге локације, што значи да писана комуникација има потпуно другачије порекло него што смо мислили“, наводи стручњак Универзитета „Џонс Хопкинс“.
Погледајте и: