Хоће ли Српска после победе Трампа искористити – другу шансу
© Tanjug / AP Photo/Alex Brandon, FileДоналд Трамп
© Tanjug / AP Photo/Alex Brandon, File
Пратите нас
Новоизабрани председник Сједињених Држава Доналд Tрамп неће наставити политику двоструких стандарда Џозефа Бајдена у Босни и Херцеговини а могуће је да ће подржати и већу самосталност Републике Српске унутар БиХ, оценио је шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.
За очекивати је да ће Трампова администрација бити склонија прагматичним и економским односима са Републиком Српском избегавајући дубље мешање у њене институције, осим у случајевима значајнијих кризних ситуација, рекао је Цицовић на трибини „Српска после победе Трампа“.
„Такав став Трампове администрације вероватно би донео и промену односа ЕУ према Републици Српској. Једно је сигурно, Доналд Трамп у БиХ неће наставити Бајденову политику двоструких стандарда и стално и упорно окривљивање Срба за све што таква политика лоше и накарадно произведе, али је мало вероватно да би подржао издвајање Републике Српске из БиХ. Чини ми се вероватнијим да ће помагати економском напретку и успостављању стабилног статуса Републике Српске у оквиру БиХ. Могуће је да ће подржати и већу самосталност Републике Српске унутар БиХ.“
Бајденово опасно заоштравања сукоба
Политиколог проф. др Ненад Кецмановић упозорио је да постоји интермецо између објављивања резултата избора и инаугурације председника САД који у овом случају није период смиривања страсти и припрема примопредаје власти.
Напротив, током опасног интермеца који је у току, Бајденова администрација заоштрава сукоб у Украјини до ивице нуклеарног рата са Русијом, али и „додаје гас до даске и на споредним, малим теренима као што је БиХ, односно Српска“, додао је Кецмановић.
„Јасан показатељ о томе представља суђење председнику Додику. Да је сам процес правосудни скандал сувишно је било шта рећи, а политичка намера је више него јасна а то је удаљити председника из политике. Народ и институције у Републици Српској имају спреман одговор, а у Стејт департменту би требало да се присете Кисинџеровог упозорења из 2010. године: 'Можемо у Босни да победимо, али тиме нећемо ништа решити'. Додик је Трампу упутио добродошлицу још пре избора а овај се ваљда неће ослањати на Шмитове петљавине“.
Европљани већи проблем од Американца
Проф. др Дарко Танасковић оценио је да ће први позитивни знак доласка Трампа на власт бити то што ће са сцене нестати „најнепријатнији ликови који папагајски понављају једну исту мантру и у суштини имају један идеолошки острашћени однос према Србима“.
Кад Трампова владавина почне у пуном смислу те речи, Србима ће већи проблем бити Европљани, али и самом Трампу, сматра Танасковић.
Прилика да Срби искористе другу шансу
Новинар Небојша Малић сматра да Република Српска на почетку Трамповог мандата не може очекивати ништа конкретно зато што је у Стејт департменту велика инерција која ће трајати чак и ако крену неке чистке.
Трампова администрација неће бити под притиском да промени досадашњу политику према БиХ, али ће имати прилику да нешто уради „уколико им неко да идеју да ту политику морају да промене из неких разлога који би и њима били корисни“, додаје Малић.
„Кад бисмо предложили њима да се одрекну те политике у своју корист, а и нашу, мислим да бисмо тамо наишли на доста разумевања, поготово због тога што су неки истакнути Срби у САД врло отворено водили кампању за Трампа док су се многи Американци плашили да то ураде. Објективно, нисмо искористили први Трампов мандат да бисмо мало погурали промену америчке политике, а хоћемо ли сада то моћи – ја се надам. Мислим да не треба да пропуштамо прилику кад нам се понуди. Људи јако ретко имају прилику да понове неки испит на ком су пали и ево Американци су сад добили прилику да избаве своју земљу из пошасти сопственог империјализма. А и нама се пружа прилика да ревидирамо ситуацију и надам се да ћемо је и ми и они искористити.“
Смањен притисак на Србе
Политиколог Александар Павић оценио је да ће сигурно доћи до смањења притиска на Српску и да зато није чудно што је председник Српске Милорад Додик јавно навијао за Трампа и био обрадован његовом победом.
Срби су једини народ у Европи који је већински био за Трампа још пре избора, пре свега јер је поразио „заједничке непријатеље“ а то су ти исти који су водили антисрпску политику у САД у последњих 30 година, али и због тога што имамо исте вредности, додао је Павић.
„Не морамо да говоримо о независности Српске у овом тренутку. Можемо да говоримо о праву на одлучивање о сопственој судбини, о вредностима и то је оно што препознају они што су стари трамповци а не пресвучени неокони, којих ће нажалост бити у администрацији и већ су именовани на спољнополитичке позиције. Значи, требало би се концентрисати на оно што ми можемо да урадимо, да не чекамо само пасивно да ли ће неко у Белој кући да се смилује и сети се нас. А опет, не можемо да утичемо на то какав ће свет затећи Трамп 20. јануара кад буде положио заклетву, али можемо сад да кренемо да још чвршће заступамо оно до чега нам је стало. Ако ништа друго, ово на културном плану и то је већ начин да се успоставе боље и ефектније комуникације“, закључио је Павић.
На трибини су говорили и бивши шеф дипломатије СРЈ Владислав Јовановић, геополитичари Миломир Степић и Срђан Перишић.
Погледајте и: