00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
16:00
120 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

После победе проруског кандидата у Румунији: Спрема ли се крађа по моделу гурања Црне Горе у НАТО

© Tanjug / AP Photo/Vadim GhirdaКалин Ђорђеску
Калин Ђорђеску - Sputnik Србија, 1920, 28.11.2024
Пратите нас
Резултати првог круга председничких избора у Румунији на којима је победио проруски кандидат Калин Ђорђеску показали су да јавно мњење у великом делу западних држава није једноумно, посебно у источним и православним каква је Румунија, каже за Спутњик публициста Игор Ивановић.
У бар половини таквих земаља имамо ситуацију да на изборима побеђују кандидати који су умерено проруски, нису радикално про-НАТО оријентисани и који су против рата и овакве украјинизације Европске уније, додаје Ивановић.

Тоталитаризам у ЕУ

„То је један пакет који подразумева да су ти људи и за породичне и традиционалне вредности итд. Тешко да ће се наћи неко подручје где се вредности преливају, и мање-више све је подељено. Без обзира да ли ће он на крају бити победник или ће избори бити фалсификовани као што су били у Молдавији у случају Маје Санду, јасно је да Европом владају нелегитимни режими. Или, ако имају тај један глас више од 50 одсто, они владају на један, условно речено нелегитиман начин јер радикално воде политику као да имају 80 или 90 одсто. Не воде рачуна о нијансама, о томе да су им земље подељене и практично копирају и пројектују модел из Сједињених Америчких Држава где је увек тесно и увек се решава са малим бројем гласова разлике, а онда се води радикална политика као да је реч о тоталитарним режимима.“
Тако да избори у ЕУ служе само да на неки начин подрже тоталитаризам, да му дају неку форму легитимности, али је мање више већ свима јасно да су ти системи у дебелој кризи и дугорочно неодрживи, додаје Ивановић.
„Нарочито ако колективни Запад изгуби рат у Украјини, јер онда ће доћи до потпуног распада“, наглашава Ивановић.

Очекује се изборна крађа

Ивановић сматра да ће највероватније доћи до крађе гласова у другом кругу председничких избора у Румунији, како би се постојећа гарнитура одржала на власти.
„Не броје се гласови и у принципу – то су велике заблуде. Па сви изборни системи су и даље мануелни и у њима се врше озбиљне манипулације. Ако не може на бирачким местима, краде се у изборним комисијама, па на крају и у судовима. Све оно што је Трамп пре четири године морао да преживи. А медији апсолутно играју главну улогу. Врло је битно да увек спомињемо случај апсолутног фалсификата референдума у Црној Гори. Након тога су у НАТО ушли без референдума иако је то противуставно јер је било јасно да је трочетвртинско расположење грађана против НАТО. А референдум је фалсификован. Како? Па увек имате америчке организације које проглашавају после сат времена резултате кад ништа није избројано, кобајаги на основу неких репрезентативних узорака бирачких места. Тако се фалсификује.“

Корпорацијски комунизам

Онда се изађе на улице и слави, а ујутро кад се преброје гласови види се да то није тако, али су те наводне резултате већ потврдили изборна комисија, судови и медији као „најважнији стуб форсирања корпорацијског комунизма – новог облика тоталитаризма у ком живимо“, објашњава Ивановић.
„Избори су нешто што врло ретко изражава праву изборну вољу грађана. Чак и да нема крађе, јако је тешко пребројати толики број гласова без грешака, аљкавости. Знате ли колико треба изузетно обучених људи да контролишу изборе и након тога учествују у бројању? Они су мање више као специјалци који не смеју до ве-цеа да оду или да купе пљескавицу. Само кад су велике разлике онда се толеришу те непрецизности и крађе и каже се – и овако и онако би победио.“
Према Ивановићу, Украјина Западу треба да би била добровољна жртва и одскочна даска за наставак рата са Русијом и зато је битан резултат избора у Румунији која се граничи са Украјином, јер показује да „Румуни неће бити немушта маса која ће то прихватити кад им падну прве бомбе“.

Машинерија за испирање мозга

Мада су Румуни револуцијом сменили Чаушескуа и протестима обарали владе, Ивановић каже да се доста тога у Румунији променило, а осим тога, кад земља уђе у западну медијску машину чија је главна преокупација испирање мозга, побуна против изборне крађе и није толико реална опција.
„Дешавају се инциденти кад те крађе некад не пролазе, али видели смо пример Маје Санду што је чист фалсификат. Она је изгубила у Молдавији, али су онда дошли „поштени“ гласови из дијаспоре, на начин на који је некад и Слободан Милошевић манипулисао. Дужан сам овде да дам једну ограду, Милошевићеве манипулације су у односу на манипулације у свим западним системима – мизерне. Ми смо се хватали за главу, али данас можемо да кажемо да је то било у границама прихватљивости кад видимо како се данас краду избори у Француској… Заправо – елиминишу вас.“

Везаност за Запад и слободарска свест

У данима до другог круга, Калин Ђорђеску ће сигурно бити провучен кроз „топлог зеца“, међутим, некад се деси да разлика буде толико велика да губитник не може баш прогласити победу, као што је било у случају изборне борбе између Камале Харис и Доналда Трампа, сматра Ивановић.
Он додаје да је тешко прогнозирати исход другог круга председничких избора у Румунији, између осталог и зато што код Румуна постоји једна врста везаности за Запад која је много већа него у остатку источног блока.
„А са друге стране, постоји и једна врста слободарске свести. Румуни су дали кроз француску јавност и дисидентство значајне интелектуалце. Не могу са сигурношћу да кажем какво је тамо јавно мњење али извесно је да су Румуни ипак традиционални људи са традиционалним схватањем породице, државе, мушко-женских односа, односа ка прецима, односа ка старијима и у том смислу је велика шанса кандидата ког помињете“, закључио је Ивановић.

Узбуна на Западу

Звона за узбуну зазвонила су у Бриселу након што је десничарски, проруски кандидат Калин Ђорђеску победио у првом кругу председничких избора у Румунији са освојених 22,84 одсто гласова.
Шокантна победа Ђорђескуа уплашила је Запад који, како јавља „Политико“, страхује да Москва, након грузијских и молдавских избора, можда покушава да у свој табор привуче и чланицу НАТО и ЕУ – Румунију.
Реформиста Елена Ласкони, која ће се суочити са њим у другом кругу, лобира против Ђорђескуа, тврдећи како Румуни морају да се окупе како би зауставили „враћање земље под ропство Русије“.
Елена Ласкони позива гласаче да не дозволе да „фрустрација тренутним естаблишментом постане рањивост коју Русија експлоатише“.
Погледајте и:
Калин Ђорђеску - Sputnik Србија, 1920, 25.11.2024
СВЕТ
Победа проруског кандидата у првом кругу избора у Румунији – Брисел у расулу због Трампа
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала